GÜNDEM
Giriş Tarihi : 17-02-2021 08:51   Güncelleme : 17-02-2021 08:51

‘Yeter ki bizim önümüzü açsınlar’

Meder Otel ve Roberts Cafe işletmecisi turizmci Bülent Güllü, gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Güllü, pandemi nedeniyle turizm sezonun çok dikkatli bir şekilde açılması gerektiğine işaret ederek, “Turizm sezonunda her şey bu aşıya bağlı. Ama dikkatli bir şekilde turizm sezonunu açsak iyi olur. 1 Mart'ta açıp 15 Mart'ta kapatacaksak hiç açmayalım. 1 Nisan'da açılsın tam açılsın. Yani olay bittikten sonra açılması bize daha fayda getirir” dedi.

‘Yeter ki bizim önümüzü açsınlar’

Ahmet Duran YENİGÜN

Meder Otel ve Roberts Cafe işletmecisi turizmci Bülent Güllü, gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Aynı zamanda Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Meclis Üyesi ve AK Parti Kemer İlçe Yönetim Kurulu Üyesi de olan Bülent Güllü, uzun yıllar Kemer’de yaşadığını belirterek, “Bakkallıktan başladık daha sonra Allah nasip etti böyle işletmelerin başına geldik. Uçak düşene kadar işlerimiz güçlerimiz yerindeydi. Uçak düştükten sonra bir aksilikler oldu ancak toparladık. Fakat hiç beklemediğimiz bir yerden golü yedik; pandemi hiç aklımıza gelmezdi. Turizm kötü gidecek, nedenlerini say deseler kimsenin aklına gelmezdi. Ama bu da başımıza geldi. Bu süreçte işletmelerimizi açamadık. Geçen sene kısa bir süre açıldı ama tabii ki bunlar yeterli olmadı. Mevcut personelimizi elimizde tutmaya çalışıyoruz. Devletimizin verdiği kısa çalışma ödeneğinden yararlanıyoruz ve onlarla idare ediyoruz. Ama şimdi bir aşı bulundu ve aşıdan umutlarımız fazla. İnşallah bu nisan mayıs ayına kadar bu aşı ülke genelinde herkese uygulanır ve bu pandemi süreci yavaşlar ve turizmimiz açılır diye bekliyoruz. Bu meretten kurtulduğumuz gün herkesin bavulunu toplayıp tatile gideceğine inanıyorum. Biz de Kemer olarak, esnaf olarak buna zaten hazırız. Dört gözle bunları bekliyoruz” dedi.

‘KİRACILARIMIZA SAHİP ÇIKMALIYIZ’

ATSO’da 36’ncı grupta meclis üyesi olduğunu hatırlatan Güllü, “ATSO’da Sayın başkanımız Davut Çetin'in de çok emeklilere var; pandemi sürecinde esnafa katkı sağlama konusunda biz taleplerimizi bildiriyoruz, o da Ankara'ya bildiriyor. Elinden geleni yapıyor ve yapmaya da devam ediyor. İş olmayınca esnaf borca giriyor. İcra dosyalarını iyi incelemek lazım. Banka icralarını devletimizin yardımı ile kaldırmak ve bunların bir sürece yayılması gerekiyor. Esnafa ciddi anlamda maddi destek verilmeli. Asıl burada sorun kira. Kiracılarımıza iyi sahip çıkmalıyız. Yani ‘biri gider yenisi gelir’ düşüncesine kapılırsak her şey elimizde patlar. Mevcut kiracılarımızı korumalıyız. Art niyetli olmayan kiracılarımıza sahip çıkmalıyız. Onların kiralarının belli cüzi miktarını azaltıp, onlara katkı sağlamalıyız ki; onlar da yaşasın. Yani bu Kemer'de yaşamak o kadar kolay değil. Evi kiraysa dükkanı kiraysa mal sahipleri veya belediye ciddi miktarda yardım sağlamalı. Gerekirse 3-5 ay bir sene kira almamalı. Bir ortak noktayı bulmalıyız. Yani mal sahiplerinin durumu biraz daha iyi, ama kiracı ise hakikaten darbeyi ağır almış durumda. Onlara hem mal sahipleri hem de devletimizin destek çıkması gerekiyor. Bankalarda kredileri varsa ötelemeli, gerekirse faizlerini sıfırlamalı. Devlet şu anda ciddi bir destek veriyor ve vereceğine de inanıyorum. Çalışmalar sürüyor. Biz Ticaret Odası olarak da bunları takip ediyoruz. Daha da destek verilecek. İnşallah sezonumuz açılırsa biz de destek alırız ve ondan sonra biz de devletimize destek oluruz. Dört gözle sezonun açılmasını bekliyoruz. Bu aşının faydaları artık Mayıs Haziran ayı gibi belli olacak. İnşallah açtığımız günde de buraların dolacağına inanıyorum” diye konuştu.

‘1 NİSAN'DA AÇILSIN TAM AÇILSIN’

Pandemi nedeniyle turizm sezonun çok dikkatli bir şekilde açılması gerektiğine işaret eden Güllü, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu pandemi dönemi bizim kulağımıza küpe olacak. Artık turizmi daha iyi öğreneceğiz. Turistlere nasıl davranmamız gerektiğini ve ticareti nasıl yapacağımızı öğreneceğiz. Bu boşluk bize bazı şeyleri daha ciddi bir şekilde öğretti. Oteller eskiden de hijyenikti, ama şimdi gerçek hijyenin ne olduğunu öğrendik ve daha detaylı çalışıyoruz. Tabii hijyen konusu artık kalıcı oldu. Yani biz bunu pandemi bitse de devam ettireceğiz. Önümüzdeki turizm sezonunda her şey bu aşıya bağlı. Mutasyonlu virüs yayılımı biraz daha yavaşlarsa ve aşı çalışmaları hızlandırılırsa o zaman bir azalma olacak. Biz de hijyenimize daha dikkatli devam edeceğiz ve turizmde yavaş da olsa bir başlama olacak. Ama dikkatli bir şekilde turizm sezonunu açsak iyi olur. Çünkü yarın yine virüs yayıldı diye bir haber gelirse yeniden sıfırdan başlamayalım. Daha dikkatli olmalıyız. Yani bunu 1 Mart'ta açılsın diye bekliyoruz ama 30 Mart'ta açılsın temiz açılsın, olay tam bitsin. 1 Mart'ta açıp 15 Mart'ta kapatacaksak hiç açmayalım. 1 Nisan'da açılsın tam açılsın. Yani olay bittikten sonra açılması bize daha fayda getirir. Tabi bizde hijyenimize, sosyal mesafemize dikkat edeceğiz, misafirlerimizin de buna dikkat etmesini sağlayacağız.”

‘DOĞALGAZI DÖRT GÖZLE BEKLİYORUZ’

AK Parti İlçe Teşkilatı olarak ellerinden geleni yaptıklarını bildiren Güllü, “İl başkanımız milletvekillerimiz Kemer’in tüm konularına hakim. Aslında bu doğal gaz süreci daha önce başlatılmıştı ama her şeye pandemi girdi. Biz aslında doğalgazı dört gözle bekliyoruz. Devletimizin bu konuda çalışmalar yaptığını biliyorum. Kemer açıklamalarının içine nihayet bir şekilde girecek. Hükümetimiz bunu daha önceden yapardı ama buradaki doğa şartları geciktirmeyi gerektirdi. Şimdi bizim Antalya'dan buraya doğalgazı denizden mi getirecekler? burada bir depolama sistemi mi yapacaklar? bunlar hep projelendirilebilecek. Her platformda bunu gündeme getiriyoruz. Bugünden sonra da daha da getireceğimize inanabilirsiniz” şeklinde konuştu.

‘YETER Kİ BİZİM ÖNÜMÜZÜ AÇSINLAR’

Kemer’de yeni yatırım ve yeni işletmelere gerek olmadığına dikkat çeken Bülent Güllü, “Esnaf arkadaşlarımız biraz daha sabırlı olsun. Kiracı esnaf arkadaşlarımıza destek olunmalı. Belediye ufak esnaftan biraz kira almasın. Mal sahipleri de kiralarını biraz normal şekile getirsin ki herkes yaşasın burada. Artık daha dışarıdan göç almayalım. Beldibi’nden Çıralı’ya kadar burası bize yetiyor. Yeni yatırımlara, yeni işletmecilere de gerek yok. Buradaki mevcut işletmeciler bize yeter. Bunları koruyalım yeter. Bizde kalitemizi artıracağız. Pandemi sayesinde kalite ön plana çıktı. Bundan sonra daha farklı bir Kemer görecekler. Herkes bilinçlendi. Herkesin daha kaliteli ve daha düzgün çalışacağına inanıyorum. Yeter ki bizim önümüzü açsınlar” dedi.