ANTALYA
Giriş Tarihi : 08-10-2019 09:39

Tasarruf için klima bakımı yaptırın

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şube Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu, elektrik tasarrufu için kışa girilmeden klimaların iç ünite temizliğinin yapılmasını önerdi.

Tasarruf için klima bakımı yaptırın

MMO Antalya Şube Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu, 1 Ekim tarihi itibari ile uygulanacak yüzde 15'lik son elektrik zammı ile gerek evsel tüketiciler gerekse endüstriyel tüketicilerin yeni bir maliyetle karşı karşıya olduğunu söyledi. Başkan Hamamcıoğlu, özellikle yaklaşan kış mevsimiyle birlikte Antalya'da konutlarda ısınma amaçlı klima kullanımının yoğunlaşacağını belirtti.

Klima ile ısınırken yüksek maliyetler ile karşılaşmamak için kış mevsimine girilmeden klima iç ünite temizliklerinin yapılmasını öneren Hamamcıoğlu, "Zira gerek klima filtresinin dolu olması gerekse klima boruları üzerinin kirli oluşu klima iç ünitesinde hava sirkülasyonunu ve ısı geçişini zorlaştıracağından gereksiz elektrik tüketimlerine yol açabilmektedir. Klima tercih edilirken mutlaka inverter diye adlandırdığımız oransal kontrollü kompresöre sahip verimli cihazların tercih edilmesi de yüksek faturaları önleyici bir tedbir olabilir. Kullanıcıların klimalarını doğru ayar derecelerinde kullanmaları da enerji verimliliği açısından önemli bir husustur. Kış döneminde iç ortamlarda konfor için gerekli sıcaklık 20- 24 derece aralığıdır. Klima cihazlarının ayar dereceleri gereksiz yüksek tutulmamalıdır" dedi.

RADYATÖRLER ÜZERİNDE TERMOSTATİK VANA

Kombi kullanıcılarının da dikkat etmesi gereken hususlara dikkati çeken Ayşen Hamamcıoğlu, "Radyatörler üzerinde muhakkak termostatik vana bulunmalı böylece oda sıcaklığı istenilen sıcaklığa gelince odaya su sirkülasyonu kesilmeli, pompanın gereksiz yere çalışarak elektrik tüketmesinin önüne geçilmelidir. Sıhhi sıcak su temininde de güneş enerjisi destekli sistemlerin kurulması elektrik tüketimlerinin azalmasında yararlı olacaktır" dedi.

AKILLI BİNA ENERJİ TEKNOLOJİLERİ

Enerjinin yoğun kullanıldığı otel, alışveriş merkezi gibi endüstriyel ve ticari yapılarda da önlemler alınmasının zaruri hale geldiğini aktaran Hamamcıoğlu, "Bu gibi tesislerde yer altı suyu veya toprak gibi doğal enerji kaynakları ile çalışan cihaz teknolojilerinin tercih edilmesi, pompa, fan ve kompresör gibi elektrik tüketen cihazlarda inverter sistemlerin yer alması, dış hava sıcaklığına bağlı olarak ısıtma sıcaklıklarını belirleyen kontrol sistemlerinin kullanılması en önemli tedbirlerdir. Enerjinin yoğun kullanıldığı bu tür binalarda akıllı bina enerji teknolojilerinin kullanılması, böylece sistemdeki her noktanın şartlarının ölçümlenerek ekranlar üzerinden takibi ile tedbirlerin alınması yüzde 35'e varan enerji verimlilikleri sağlamaktadır" diye konuştu.

'ENERJİ MALİYETLERİ ÜRÜN MALİYETLERİNİ ETKİLEMEKTEDİR'

Hamamcıoğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Üretilen her bir üründe en önemli girdi maliyeti olan enerjiye tedbir için endüstriyel firmalarda gerekli önlemleri hızla almalıdır. Birçok üretimin vazgeçilmezi olan buhar hazırlanması ve aktarımında kaçakların önüne geçilmeli, yine elektrik tüketen fan, pompa ve kompresör gruplarında inverter teknolojiler ile tedbirler alınmalı, hatlarda ısıl yalıtımlar uygulanmalıdır. Endüstriyel tesislerdeki her türlü atık ısının geri kazanımına yatırım yapması da bu kapsamda önemlidir. Gerek evsel gerek endüstriyel uygulamalarda yenilenebilir enerji uygulamalarına da yer verilebilir. Bu teknolojiler uygulanmadan önce bahsedilen tedbirler ile elektrik kullanımı azaltılıp, arda kalan kullanımın yenilenebilir enerji teknolojileri ile sağlanması yoluna gidilmesi bu teknolojilerin ilk yatırımını azaltacak, geri ödeme sürelerini kısaltacaktır."

(DHA)