GÜNDEM
Giriş Tarihi : 08-06-2021 14:25   Güncelleme : 08-06-2021 14:25

SATILDI!

Kemer’de Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından satışa çıkarılması tepkilere neden Ralli Alanında bulunan 8 bin 178 metrekarelik 8 ve 9 parsel numaralı alanlar satıldı. Kemer’den bir firma olmak üzere 5 firmanın teklif verdiği 8 ve 9 parsel için 27 Mayıs’ta gerçekleştirilen ihalede 8 bin 178 metrekarelik alan, 35 milyon 500 TL’lik en yüksek teklif ile Sirkeci İplik Tekstil Petrol Ürünleri Transmarin Turizm İnşaat Ticaret Anonim Şirketi’ne verildi. Şirketin alanda ne yapacağı ise şimdiden merak konusu oldu.

SATILDI!

Ahmet Duran YENİGÜN

2019 yılında özelleştirme kapsam ve programında yer alan, Antalya, Muğla, İzmir ve Tekirdağ'daki bazı parsellere yönelik imar planı değişikliklerine onay verilmiş, konuya ilişkin Cumhurbaşkanı kararları, Resmi Gazete'de yayımlanmıştı. Alınan kararla Kemer Ralli Alanı içerisinde bulunan ve Maliye Hazinesi’nde olan 283 ada 8 ve 9 parselde Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca hazırlanan imar plan değişikliğine gidilerek ‘Otel Alanı’ olarak belirlenmişti. Kararda ayrıca yapılan değişikliklerin yerine getirilmesi konusunda Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yetkili kılınmıştı.

Kemer’de sahile yakın tek büyük alan olan Ralli Alanın da bulunan 2 parselde yapılan imar değişikliğiyle önümüzdeki yıllarda etrafında kalan diğer alanlar için örnek gösterilerek ‘Otel Alanı’ olabileceği öğrenilmişti. Böylelikle Ralli Alanı’nın tamamı ile eski TUREM binası, depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılan Turizm Lojmanlarının bulunduğu alan ve Ralli Alanının etrafında bulunan alanlarda da bu alan örnek gösterilerek imar değişikliği yapılabileceği bildirilmişti.

Kemer Belediyesi Başkanı Necati Topaloğlu, CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı, STK’lar ve vatandaşlar ise ilçede arıtma, altyapı ve mevcut otellerin yenilenmesi gerektiğine işaret ederek duruma tepki göstermiş, alan önünde iki kez basın açıklamasında bulunarak alanın satışından vazgeçilmesi istenmişti.

35 MİLYONA SATILDI!

İlçede tepkilere rağmen Özelleştirme İdaresi Başkanlığı satıştan vazgeçmeyerek alan için teklif toplamaya devam etti. Kemer’den bir firma olmak üzere 5 firmanın teklif verdiği alan için 27 Mayıs’ta gerçekleştirilen ihalede alan, 35 milyon 500 TL’lik en yüksek teklif ile Sirkeci İplik Tekstil Petrol Ürünleri Transmarin Turizm İnşaat Ticaret Anonim Şirketi’ne verildi.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı internet sitesinden yapılan duyuruda ise, “27.05.2021 tarihinde yapılan nihai pazarlık görüşmelerinde, Özelleştirme kapsam ve programında bulunan, Maliye Hazinesi adına kayıtlı; Antalya ili, Kemer ilçesi, Kemer Mahallesi, 283 ada, 8 ve 9 parsel numaralı toplam 8.178 m² yüzölçümlü taşınmazın özelleştirme ihalesi nihai pazarlık görüşmesinde en yüksek teklif 35.500.000.- (Otuzbeşmilyonbeşyüzbin) Türk Lirası ile Sirkeci İplik Tekstil Petrol Ürünleri Transmarin Turizm İnşaat Ticaret Anonim Şirketi tarafından verilmiştir” denildi.