TURİZM
Giriş Tarihi : 26-07-2020 19:38   Güncelleme : 26-07-2020 19:38

KEMİAD Başkanı Sönmez ziyaretleri değerlendirdi

Kemer Turizmci ve İş Adamları Derneği (KEMİAD) Başkanı Rıza Sönmez, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu ve diğer STK temsilcileri ile birlikte gerçekleştirilen tur operatörleri ziyaretlerini değerlendirdi.

KEMİAD Başkanı Sönmez ziyaretleri değerlendirdi

Şüheda PARTAL

Kemer Turizmci ve İş Adamları Derneği (KEMİAD) Başkanı Rıza Sönmez, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu ve diğer STK temsilcileri ile birlikte gerçekleştirilen tur operatörleri ziyaretlerini değerlendirdi. Sönmez, yaptığı açıklamada, “KEMİAD olarak Kemer Belediye Başkanı öncülüğünde diğer STK temsilcileriyle birlikte Kemer’imize tur yapan 8 tur operatörüne ziyaretler gerçekleştirildi. Bu operatörlerden 6’sı dış pazar, 2’si iç pazar misafirlere yönelik çalışıyordu. Görüşmelerin genelinde Covid-19, etkileri, bölge turizmi üzerine etkileri yanı sıra operatör ve gelen misafirlerin bölgeden beklentileri ve bölgemize geçtiğimiz yıllarda gelen misafirlerin tur şirketlerine geri bildirimleri üzerine görüşmeler yapıldı” dedi.

OTELLER YERLİ TURİSTE MÜSAİTLİK VERMİYOR ŞİKAYETİ

Yurt dışı turistlere çalışan 6 tur şirketinden 5’inin bu sezonun Temmuz sonunda hareketlenecek olmasından umutlu olduklarını ve mevcut açılmış olan Ukrayna pazarından şu an itibariyle beklediklerinin üzerinde rezervasyon aldıklarını bildirmelerinin bunun en büyük sebeplerinden birisi olduğunu söylediklerini belirten Sönmez, “Tabi ki sezon Temmuz sonu açılsa bile geçtiğimiz yılın yüzde 25-30 civarında kalacağı da ortak görüşleri. Maalesef bu hareketin şirketlerin ancak anlık personel ve operasyon maliyetlerini karşılayacak olduğunu bildirdiler. Yurt içi çalışan acenteler ise bölgedeki yurt dışına kapalı olan otellerin yurt içi müşteri aldıkları, özellikle Kemer bölgesinin virüsten ari bölge olması sebebi ile tercih edildiğini söylemeleri dikkat çekti. Ama bir gerçekten de bahsettiler. Bölgenin çok talep gören ve bu sebeple de çok satmak istedikleri Kemer'in yurt dışı açık olduğu süreçte yurt içine otellerin müsaitlik vermiyor olmasından şikayetçi oldular” şeklinde konuştu.

TALEPLERİNİ DİLE GETİRDİLER

Ziyaretlerde tur operatörleri ve misafirlerin taleplerini de dinlediklerini aktaran Rıza Sönmez, “Yurt içi operatörler için; otellerin en az yüzde 15 iç pazar için kontenjan ayırmaları. Geçtiğimiz sene bizimde gündemimizde olan deniz kirliliği ve Kemer arıtma tesisi konusu ve bölge otellerinin Covid-19 sertifikalarını almaları. Yurt dışı operatörler için ise; Her otelin karşısında en az 1 adet yerel acente olması ve bu acentelerin çok ucuza bölge gezileri satıyor olmasının gelen misafiri bozduğu, bu sebeple de misafirin otel dışına çıkmasını istemedikleri, esnafların birçoğunun etik çalışmadığı ve gelen müşteriye zorla bir şeyler satmaya çalıştığı ve alışveriş gerçekleşmediği taktirde çeşitli sözlü ve şiddet içerikli tacize uğradıkları, marka işletmelerin azlığı, merkez ve mahallelerde misafirleri etkileyecek cazibe noktalarının olmayışı, ulaşım noktasındaki sıkıntılar ve şoförlerin yabancı dil konusunda daha yeterli olmaları konularında taleplerini dile getirdiler” dedi.

GÖRÜŞ BİRLİĞİNE VARILDI

Ziyaretlerde belediye ve STK temsilcileri olarak Kemer turizminin gelişmesi konusunda gereken çalışmaların yapıldığı konusunda bilgiler verildiğini de ifade eden Sönmez, “Kemer'de bir turizm anayasasının yazıldığını lakin konunun Covid-19’a takıldığı, ama bu çalışmalar esnasında operatörlerin üstüne düşen görevi daha üstlenerek ve bölgeye daha çok önem vererek birim fiyatların yükselmesi gerektiği konularını dile getirildi. Özellikle info yapanların ülke ve bölge üzerinde yaptıkları karalama konuşmalarına şirketlerin izin vermemesi gerektiği konusunda hem fikir kalındı. Yurt içi ve yurt dışı operatörlerin en azından bu sene için başkan ve STK temsilcilerinden talepleri kış döneminde nöbetçi oteller açık bırakılarak 2020 bahar döneminin satışlarında yaşanan ertelemelerin bir kısmının bu dönemde sağlanması, bunun hatta bölge turizmi için bir avantaj oluşturacağı konusunda görüş birliğine varıldı. Bölgeye yapılan her yeni turistik tesisin de bölge fiyatlarına olumsuz etkisi olduğu ifade edildi” diye konuştu.