YAŞAM
Giriş Tarihi : 13-09-2020 14:53   Güncelleme : 13-09-2020 14:53

Kaymakam Dayanç: ARTIK TAVİZ YOK

Kemer Kaymakamı Murtaza Dayanç, kurum amirleri ile birlikte ilçe merkezi ve Göynük Mahallesi’nde maske, mesafe ve hijyen denetimi gerçekleştirildi. Halka açık mekanlar ve iş yerlerini denetleyen Kaymakam Dayanç, esnaf ve vatandaşlara koruyucu sağlık tedbirlerini hatırlatıp maske, mesafe ve hijyen konusunda uyarılarda bulundu. İlçede bugüne kadar yapmış oldukları denetimleri cezai işlem uygulamaktansa uyarı şeklinde gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Kaymakam Dayanç, “Bugünden itibaren artık cezai işlem idari yaptırım noktasında taviz olmayacak. Tüm personellerimize ve bu anlamda sahadaki denetim ekiplerimizi yazılı bir şekilde uyardık. Arkadaşlarımız artık görmüş oldukları ihlallerde bundan sonra cezai idari yaptırım uygulayacaklar.

Kaymakam Dayanç: ARTIK TAVİZ YOK

Ahmet Duran YENİGÜN

Kemer Kaymakam Murtaza Dayanç beraberinde İlçe Jandarma Garnizon Komutanı Yüzbaşı Ramazan Ergel, İlçe Emniyet Müdürü Deniz Yılmaz ve kurum amirleriyle birlikte Kemer merkez ve Göynük Mahallesi’nde Kovid 19 tedbirleri kapsamında denetiminde bulundu. Halka açık mekanlar ve iş yerlerini denetleyen Kaymakam Dayanç, esnaf ve vatandaşlara koruyucu sağlık tedbirlerini hatırlatıp maske, mesafe ve hijyen konusunda uyarılarda bulundu.

‘EKİPLERİMİZ CANLA BAŞLA ÇALIŞIYOR’

Denetim sonrası gazetemize açıklamada bulunan Kaymakam Dayanç, “Haftada bir kere de olsa ben başta olmak üzere kurum amirlerimizle birlikte denetimlerimizi gerçekleştiriyoruz ama, ilçemiz üzerinde koronavirüs ile mücadele anlamında ekiplerimiz 7/24 esaslı çalışmalarına devam ediyor. Bu anlamda ciddi manada bir efor sarf ediyorlar. Evde izolasyon takip ekiplerimiz olsun, işyeri denetleme ekiplerimiz, kolluk birimlerimiz, sağlık çalışanlarımız Kemer'de yüzlerce kamu personeli kahramanca canla başla bu virüsle mücadele noktasında çalışma gayreti içerisinde. Biz de arkadaşlarımızı bu anlamda motive etmeye koordine etmeye çalışıyoruz” dedi.

‘VİRÜSÜN YAYILMASINI ENGELLEMELİYİZ’

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilde meskenler hariç maske takılmasının zorunlu olduğu yönündeki genelgesini hatırlatan Kaymakam Dayanç, “İşin ciddiyetini şimdi insanlarımız daha iyi anlamaya başladı. Çünkü tüm dünyayı şu anda tehdit eden bir virüse karşı karşıyayız ve hala aşısı bulunabilmiş değiliz. Tedavisi ve ilaçlar noktasında hala sıkıntılar var. Dolayısıyla burada insanlarımızın vatandaşlarımızın önce kendilerini korumaya alması gerekiyor. Bu çok önemli. Bizim bu yaptığımız denetimlerin ötesinde en önemlisi oto kontrol mekanizmasını harekete geçirmek, bu bireyler bazında da olabilir işletmeler bazında da olabilir. Devletimiz bu konuda ciddi manada kafa yoruyor, tedbirler ve genelgeler yayınlıyor. Bu anlamda belli prensipler var. Mesela 3 tane temel prensip var maske hijyen sosyal mesafe. Bunun yanı sıra bir sürü yayınlanan genelgeler var. Bunları birebir aynen uygulamamız gerekiyor. Herkesin bunu tatbik etmesi gerekiyor. Virüsün arkasından gidip toplamaktansa hasarını toplamaktansa önünden yol alıp bu virüsün yayılmasını engellemek bence daha doğru olur. Bu durumu da daha az zayiatla atlatmış oluruz” diye konuştu.

‘TURİZM SEZONU İYİ GİDİYOR’

Turizm sezonunun geç başlamasına rağmen ilçeye ciddi bir talep olduğunu aktaran Dayanç, “Burası Türkiye'nin çok önemli bir turizm destinasyonlarından birisi. Geç açılmasına rağmen turizm sezonu şu anda iyi gidiyor. Yani ciddi bir talep var ilçemiz üzerinde. Dolayısıyla bu turizmin de devam etmesi gerekiyor, istihdam anlamında iş anlamında bu turizmde daim etmesi lazım. Turizmin koronavirüs tedbirleri ile devamlılığının uygulanması gerekiyor. Bu zor bir şey ama, şu anda onu başarmaya çalışıyoruz. Ben işletmelerimize ve vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Kurallara uyulması genel anlamda bizim işlerimizi kolaylaştırıyor. Kurallara uyumayanları da uyumaya davet ediyorum” dedi.

‘ARTIK TAVİZ YOK’

İlçede bugüne kadar yapmış oldukları denetimleri cezai işlem uygulamaktansa uyarı şeklinde gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Kaymakam Dayanç, “işletmelerimiz ve vatandaşlarımızı hep uyardık ve bilgilendirdik, ama şu anda şunu net söylüyorum; bugünden itibaren artık cezai işlem idari yaptırım noktasında taviz olmayacak. Tüm personellerimize ve bu anlamda sahadaki denetim ekiplerimizi yazılı bir şekilde uyardık. Arkadaşlarımız artık görmüş oldukları ihlallerde bundan sonra cezai idari yaptırım uygulayacaklar. Bu bireysel de olabilir işletmede olabilir. 2 ihlalden sonra işletmenin işyerinin kapanması noktasına gelebilir. Niye bunu söylüyorum çünkü, bu bireysel anlamda sağlık sorunu olmasının ötesinde kamu sağlığını kamu düzenine tehdit eden bir boyuta geçecek. Eğer tedbirler alınmazsa bu kurallara uyulmazsa o noktada bir kamusal sorun haline gelecek. Dolayısıyla bizim de tabii ki devletimizin bir yöneticisi olarak Kemer'de ilgili kamu kurumlarımız kamusal bir sorun olmasının önüne geçmek zorunda. Bu bizim görevimiz. Lütfen herkes kuralları uysun. Uymayanlar da bunun cezasına katlanmak zorunda kalacaklar” şeklinde konuştu.

‘UYULMADIĞI TAKDİRDE YAPTIRIM UYGULANACAK’

Kemer Belediye Encümenin almış olduğu karar doğrultusunda birçok işletmenin gece 01:00’da kapandığına değinen Kaymakam Murtaza Dayanç, “Gece 12’den sonra her yerde canlı müzik olsun kayıttan müzik olsun her türlü müzik yayını bitiyor. Belediye Encümeninin almış olduğu kararla birçok işletme de gece 1’de kapanıyor. Kafeterya tarzı yerlerde de bu uygulanacak. Bunun taviz yok uygulanacak. Gece 12'de müzik yayını bitiyor. Buna uyacaklar uyulmadığı takdirde gerek bizim tespitimiz halinde gerekse ihbar halinde arkadaşlarımız gidip ceza işlemlerini yaptırımını yapmak zorunda kalacaklar. Yine düğünden mevzusu var. Biliyorsunuz düğünler artık sadece nikah merasimi şeklinde kısıtlı sayıda insanların katılımıyla yapılacak. Yeme-içme olayı kesinlikle yok. Bunu tatbik edeceğiz. Düğünlerimizde bundan sonra yerine göre jandarma bölgesi ise jandarma polis bölgesi ise polis en az 2 personelimiz belediye zabıtası ile birlikte o 1 saatlik zaman diliminde orada duracaklar. Bir olumsuzluk olduğunda da müdahale edip düğün sahibine uyarıp gerekli yaptırımları uygulayacaklar” dedi.

‘ÖNCE KENDİ SONRA KAMU SAĞLIĞI İÇİN’

Alınan tedbirlere uyulduğu zaman virüs yayılma hızının azalacağını belirten Dayanç, “Çünkü önümüz kış, bu süreçte bu gribal enfeksiyonlar soğuk algınlığı olayları daha çok artacak. Bu virüs olayı olursa vatandaşlarımız daha çok sağlık sorunları yaşayacak. Önünü almamız lazım. Bu sonbaharda bu işi çözme gayreti içerisinde olacağız. Kemer halkı kurallara önce kendisi için sonra kamu sağlığı için uysun” diye konuştu.