GÜNDEM
Giriş Tarihi : 10-01-2022 20:17   Güncelleme : 10-01-2022 20:17

İnsan hayatı bu kadar mı ucuz?

İnsan hayatı bu kadar mı ucuz?

Çıralı ile Olympos arasında bulunan Ulupınar Deresi’ne yapılamayan KÖPRÜNÜN, insan hayatının ne kadar önemsiz olduğunu bir kez daha apaçık ortaya koyuyor.

8 Aralık 2021 tarihinde Olympos Antik Kentinde kazı alanındaki restorasyon çalışmalarında görevli Tuğba Solhan, Çıralı ile Olympos arasındaki Ulupınar Deresi’nden aracıyla geçmek isterken derede mahsur kalmıştı. Denize doğru sürüklenen Solhan, ölümle burun buruna gelirken, bölgede tatil yapan tatilciler tarafından aracından çıkarılarak kurtarılmıştı.

Olay sonrası Gazetemize açıklamada bulunan Olympos Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Yelda Olcay Uçkan, Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun dere yatağında temizlik, ıslah ve altyapı yapılması konusunda kararı olduğuna değinmiş, DSİ ile irtibat halinde olduklarını “Ben onlara ‘bakın bugün yarın yağış olur yani geri dönülemeyecek durumlara düşeriz, yani birinin ölmesi mi gerekiyor bu işlerin yapılması için? Bakın kız gidiyordu resmen. Yani şuan travma geçiriyor kız. Kazı ekibimiz karşı tarafta çocuklar bir şey yapamadı. Suya gitseler onlar gideceklerdi. Hiçbir şey yapamadılar” demişti.

Nihayetinde geri dönülemeyecek durumlara düşüldü mü?

Maalesef düşüldü!

08 Ocak 2022 tarihinde geri dönüşü olmayan bir durum yaşandı.

Çıralı mevkiinde tatil için Kemer’e gelen ve ismi öğrenilemeyen kadın turist, sırtında taşıdığı iki çanta ile cumartesi günü saat 12.00'da Çıralı sahiline geldi. Dere yatağının deniz ile buluştuğu noktadan Olympos’a geçmek isteyen kadın turistin çantalarından biri suya düştü. Çantasını kurtarmak isteyen kadın, akıntıyla birlikte açığa sürüklendi. Çevredekilerden yardım isteyen genç kadını görenler, yardım etmek istese de dalga boyunun yüksek olması nedeniyle müdahale edemedi. Turist kısa sonra gözden kayboldu. Hala arama kurtarma ekipleri kaybolan kadın turiste ulaşamazken, bu olay yaşanmadan önce “KÖPRÜNÜN YAPILABİLMESİ İÇİN ÖLMEK Mİ GEREKİYOR” demiştik.

Kemer’in Çıralı ile Olympos arası yapılması gereken Köprü için devletin ilgili kurumlarından destek bekliyor. Söz konusu dere yatağında yazları su akmıyor ancak kış aylarında gördüğünüz gibi yoğun bir su akışı olmakta bu nedenle bu dere yatağına çok acil bir köprü gereksinimi bulunmakta yetkilileri göreve davet ediyoruz bu yaşanan acı olayın bir daha yaşanmaması için gereğinin ivedililikle yapılması gerekmektedir. Kimsenin kimseye bu iş benim değildir demeye hakkı yoktur. İnsan hayatı bu kadar mı ucuz?

Tek ucuz şey insan hayatı olmamalı…