GÜNDEM
Giriş Tarihi : 08-03-2021 16:31   Güncelleme : 08-03-2021 16:31

‘Denetimsiz turizm olamaz’

Kemer Turizmci ve İş Adamları Derneği (KEMİAD) Başkanı Rıza Sönmez ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Kemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Kemer Şoförler ve Otomobilciler Odası, Kemer Esnafları ve Turizmciler Derneği (KESDER), Kemer Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (KETOB), Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Kemer Temsilciliği ve Kemer Tur Kooperatif’ini ziyaret ederek meclis kararlarının da yer aldığı ‘Kemer Turizm Anayasası ve Denetim’ kitapçığını hediye etti. Bu kitapçıkla tüm STK’ları ziyaret ettiklerini ve hep beraber bu kararın hayat bulması için gayret ettiklerini belirten KEMİAD Başkanı Rıza Sönmez, “Denetimsiz turizm olamaz. Kemer Belediye Meclisinin oybirliği ile aldığı bu kararın uygulanması ve denetlenebilmesi için acilen planlama yapılmalı ve Turizm Zabıtası hayata geçirilmelidir. Denetim sonuçları şeffaf bir şekilde açıklanmalıdır. Şehrimizin marka Kemer olması için turizmin tüm taraflarını destek vermeye davet ediyoruz” dedi.

‘Denetimsiz turizm olamaz’

Şüheda PARTAL

KEMİAD Başkanı Rıza Sönmez ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Kemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bolat Ünsal, Kemer Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mustafa Tıraş, KESDER Başkanı Abdullah Çilengir, KETOB Başkanı Şener Gürler, ATSO Kemer Temsilcisi Mustafa Çetinkaya ve Kemer Tur Kooperatif Başkanı Oktay Çelik’i ziyaret etti. Ziyaretlerde geçtiğimiz yıl turizm komisyonun aldığı ve belediye meclisince onaylanan kararların da bulunduğu KEMİAD tarafından hazırlanan ‘Kemer Turizm Anayasası ve Denetim’ kitapçığı hediye edildi.

Ziyaretler sonrası açıklamada bulunan KEMİAD Başkanı Rıza Sönmez, yeni turizm sezonuna hazırlık yapıldığı şu günlerde pandemi etkilerinin devam ettiğini belirterek, “Misafir ağırlamaya hazırlandığımız şu günlerde denetim ile ilgili olarak da hazırlık yapılmasını bekliyoruz. Kemer Belediye Meclisince oluşturulan turizm komisyon raporu 05 Şubat 2020 tarihinde oybirliği ile kabul edildi. Artık Kemer turizminin bir anayasası var. 2020 yılında pandeminin turizmcileri silindir gibi ezip geçtiği bir yıl oldu. 2021 için ümitli olmakla beraber maske, mesafe, temizlik kurallarına uymazsak zor durumda kalabiliriz. Şu günlerde Sağlık Bakanlığının hazırladığı 4 renk kategorisinde maalesef 2. riskli olan turuncu renk grubundayız” dedi.

‘PAY HER GEÇEN GÜN KÜÇÜLMEKTEDİR’

Her ne olursa olsun turizmin kanayan yaraları olduğuna dikkat çeken Sönmez, “Başta hanutçuluk olmak üzere Acenta, Otel, Turizmci Esnafı ve Taşımacılık meslek gruplarında istenmeyen ülkemizin imajına yakışmayan olaylar ve faaliyetler olmaktadır. Gelen misafirlere saygısızlık etmeden, yanıltmadan Türk misafirperverliğini göstererek ağırlamak zorundayız. Böyle devam ederse bir şekilde ülkemize gelen turistler Kemer’imize gelmez olacaklar. Gelenler otelden çıkmaz olacaklar. Otelden çıkanlar alışveriş yapmaz olacaklar. Sonuç itibariyle kişi başı harcama 900 dolarlardan 630 dolarlara gerilemiştir. Kemer’de yerel halkın turizmden aldığı pay her geçen gün küçülmektedir. Bu durum sürdürülebilir değildir. Turizmin tabana yayılmadığını üzülerek görmekteyiz. Gerçek turizmcileri artık sahipsiz bırakmamalıyız” diye konuştu.

‘DESTEK VERMEYE DAVET EDİYORUZ’

Başkasına suç atmadan herkesin kendi önünü temizlemesi gerektiğine işaret eden Sönmez, “Kendi önünü temizlerken en büyük güç alacağımız yer ‘Kemer Turizm Anayasası’ olacaktır. Kemer Belediye Meclisinin oybirliği ile aldığı bu kararın uygulanması ve denetlenebilmesi için acilen planlama yapılmalı Turizm Zabıtası hayata geçirilmelidir. Denetim sonuçları şeffaf bir şekilde açıklanmalıdır. Denetimler tüm sezon boyunca aralıksız sürdürülmelidir. Kemer Kaymakamlığımızca oluşturulacak denetim komisyonlarımızın da çok sık denetimle sahada olmalarını bekliyoruz. Kemer Kaymakamımız Yücel Gemici’ye yaptığımız hayırlı olsun ziyaretinde taleplerimizi ilettik. KEMİAD turizm anayasasının hazırlığında görev aldığı gibi hayata geçirilmesi konusunda da duyarlı olmaya devam edecektir. Bu amaçla Dünya Sürdürülebilir Turizm İlkelerini de paylaştığımız ve Kemer Belediyesi Meclis Kararını içeren bir kitapçık hazırladık. Bu kitapçıkla tüm STK’ları ziyaret ediyor ve hep beraber bu kararın hayat bulması için gayret ediyoruz. Şehrimizin marka Kemer olması için turizmin tüm taraflarını destek vermeye davet ediyoruz” dedi.