SİYASET
Giriş Tarihi : 06-06-2022 21:48

‘Bu yeri kimseye peşkeş çektirmeyiz’

AK Parti Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, milletvekilleri, ilçe belediye başkanlarının olduğu Antalya heyeti ile Ankara’da bakanlıklar nezdinde görüşmeler gerçekleştiren AK Parti Kemer İlçe Başkanı İsmail Selami Minta, Ankara dönüşü gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Minta, görüşmelerin Kemer için oldukça verimli geçtiğini belirterek, başta adliye binası olmak üzere hükümet konağı ve denizcilik fakültesi konusu gibi bir çok konularda talep ve beklentileri dile getirdiklerini söyledi. İhalesi iptal edilen Kemer Adliye Binası için Eylül ayı gibi yeniden ihale yapılacağını ve kısa sürede inşasına başlanacağını anlatan Minta, “Hükümet konağı için de sayın İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu hemen ihaleye çıkması için talimat verdi. Zaten projesinde hiçbir eksiği kalmamıştı ve şuan artık ihale aşamasında. Büyük bir ihtimalle seçimlerden önce temeli atılacak” dedi. Minta, gazetemizin Denizcilik Fakültesi Binası, TOKİ konutları yapımı ve ilçeye doğalgaz getirilmesi konusundaki sorulara da cevap verdi.

‘Bu yeri kimseye peşkeş çektirmeyiz’

Ahmet Duran YENİGÜN-Şüheda PARTAL

AK Parti Kemer İlçe Başkanı İsmail Selami Minta, Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş’ın koordinesinde milletvekilleri, ilçe belediye başkanları ve diğer ilçe başkanlarının olduğu Antalya heyeti ile Ankara’da bakanlıklar nezdinde görüşmeler gerçekleştirdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun organizasyonunda sırasıyla Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’u, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı ziyaret eden Antalya heyeti, Antalya ve ilçelerin talep ve beklentilerini bakanlara iletti. Bakanlık ziyaretlerinin yanı sıra AK Parti TBMM Grup Toplantısı’nı takip eden Antalya heyeti, toplantı sonrası Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Antalya heyeti ayrıca AK Parti Genel Merkezi’nde Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir’i ziyaret ederek, teşkilat çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

ANKARA DÖNÜŞÜ GAZETEMİZE ZİYARET

Antalya heyeti içerisinde yer alan AK Parti Kemer İlçe Başkanı İsmail Selami Minta, Ankara dönüşü gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ahmet Duran Yenigün’ün de sorularını yanıtlayan Minta, görüşmelerin Kemer için oldukça verimli geçtiğini belirterek, başta adliye binası olmak üzere hükümet konağı ve denizcilik fakültesi konusu gibi bir çok konularda talep ve beklentileri dile getirdiklerini söyledi.

3 İLÇEDEN BİRİ DE KEMER

Adliye binası için daha önce ihale gerçekleştirildiği ancak ihaleye katılan bir firmanın itirazı sonucu mahkeme tarafından ihalenin iptal edildiğini hatırlatan İsmail Selami Minta, “Hükümet konağı için sayın İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu hemen ihaleye çıkması için talimat verdi. Zaten projesinde hiçbir eksiği kalmamıştı ve şuan artık ihale aşamasında. Adana’nın 2 ilçesi olmak üzere Kemer de dahil 3 ilçede hükümet konağı yapılacak. Hükümet konağının ise büyük bir ihtimalle seçimlerden önce temeli atılacak. Adliye binamızın ihalesi geçen yıl yapılmıştı. İhaleye katılan bir firmanın itiraz etmesinden dolayı ihale iptal olmuştu, şuan tekrar hazırlık yapılıyor. Çok büyük bir aksilik olmaz ise Eylül ayı gibi yeniden ihale yapılacak ve kısa sürede inşaatı başlatma arzusu içindeyiz” dedi.

DEVLET HASTANESİNİN CİHAZ EKSİKLERİ GİDERİLİYOR

Kemer Devlet Hastanesi’nde başta MR cihazı olmak üzere birkaç cihaz eksiği olduğunu ve bunu da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya aktardıklarını ifade eden Minta, Bakan Koca’nın talimatları sonrası cihaz alımı beklenmeden konunun çözüme kavuşturulacağını ve takipçisi olduklarını söyledi.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU, YAKINDAN TAKİP EDİYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığı ziyaretinde de yeni yapılan günübirlik alanlarla alakalı görüşmeler gerçekleştirdiklerini aktaran Minta, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da Kemer ile ilgili konuları özellikle not aldığını belirterek, “Sayın bakanımızın konuları yakından takip edeceğini söyledi. Sayın bakanımızla Denizcilik Fakültesini de görüştük. Hem rektör hanımla hem de buradan maddi olarak ne tür bir destek verilecekse onlar konusunda ‘ben takip edeceğim’ dedi. Yani uzun lafın kısası gerçekten çok verimli bir Ankara seyahati oldu. Yani verimli derken ilçemiz adına verimli oldu çünkü, başlayıp bugüne kadar neticelendiremediğimiz konular vardı” diye konuştu.

FAKÜLTE İÇİN ÇAVUŞOĞLU ÇOK BÜYÜK GAYRET GÖSTERDİ

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ahmet Duran Yenigün’ün Denizcilik Fakültesi’ndeki sorunlara ilişkin sorusu üzerine Minta, “Bir defa siyasetçinin yapacağı işler bir yere kadardır. Biz üniversitenin kurulma aşamasında hem milletvekillerimiz hem Sayın Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu çok büyük gayret gösterdi. Ben 2017 yılının Ağustos ayında ilçe başkanı oldum, 2018 yılının Ocak ayında bakanlar kurulundan kararı çıktı ve Denizcilik Fakültesi kuruldu. Biz işin birinci aşamasını geçtik, ikinci zorlu aşama bu binanın tahsisiydi. Karşı çıkılmasına rağmen Dışişleri Bakanımız orada da çok büyük bir çaba gösterdi ve biz tahsisi de yaptırdık. O yetmedi üzerine güçlendirmenin ya da içinin düzenlenmesi için 2018 yılında 1 milyon lira burada harcanmak kaydıyla fakültenin hesabına parayı yatırttık. Tabi bundan sonrası biraz da üniversitenin gayretleriyle olması gereken bir şeydi” dedi.

KİMSEYE PEŞKEŞ ÇEKTİRMEYİZ

Fakülte konusunda her zaman açık bir şekilde olanları anlattıklarının altını çizen Minta, sözlerine şöyle devam etti:

“Biz fakültede çalışma başlayacak diye beklerken 2019 yılında binanın yüzde 50,6 oranında depreme dayanıklı olmadığı ve dayanıklılık maliyetinin de binayı geçiyor diye üniversite tarafından bir rapor hazırlandı. Ben tekrar kendi cebimden de o zaman 15 bin lira para vererek test yaptırdım ve yüzde 30 civarı çıktı. Bunu o dönemin üniversite yönetimine anlatana kadar akla karayı seçtik. Onlar bunu anladı ve raporun yanlış olduğunu söylediler, hatta özür dilediler. Tam işi hızlandırma noktasındayken üniversite de rektör değişikliği oldu. Ama şimdi bunlarda bu işin farkına vardı. Bildiğiniz gibi hiç saklamıyorum hep söylüyorum. Tabi burada birileri ortalığı karıştırmaya çalışıyor. Binayı Özkaymak Otel’e vermek için ciddi bir çalışma var. Kamuoyu oluşturmaya çalışıyorlar. Bizde diyoruz ki; burayı üniversite için ayırttık ve kesinlikle bunu birine peşkeş çektirmeyiz. Bu fakülte burada olacak diyoruz. Bunu her zaman söyledim ve söylemeye de devam ediyorum.”

BUNUN ALTINDA ÖZKAYMAK OTEL VAR

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu’nun Denizcilik Fakültesi’nin başka bir yere yapılması konusunda ısrarcı davrandığını iddia eden Minta, “Şimdi birileri çıkıyor engellendi diyor. Neyi engellendi? Biz ormandan yeri yine alırız o sıkıntı değil. Ama biz diyoruz ki; Denizcilik Fakültesi buraya yapılacak. Bu binayı başka yere peşkeş çektirmeyiz. İsmail Minta’nın yaptığı da bu, kardeşim madem o kadar destek verecekseniz bulun yatırımcı, biz ona da varız, biz de takip edelim. Yani illa bu üniversite bir yerlere taşınmak, bir yerlere peşkeş çekilmek için bu mücadele niye? Derdiniz ne? Bunun altında Özkaymak Otel var, ben bunu basın açıklamamda da söyledim. Şimdi bir şey dediğim zaman eleştirdi oluyor. Sayın Topaloğlu çıktı Kanal V televizyonuna ‘bu binaya 17 milyon lira tadilat parası gidiyor’ dedi. Böyle bir rakam yok. Sana bunu kim söyledi? 17 milyon nerden duydun? Bu işin peşinde koşan ve ‘Kuzdere Mahallesi’nde ormanın oraya gitsin’ diye en büyük mücadeleyi veren Sayın Topaloğlu’dur. Biz bir ihtiyaç olduğu anda ormandan gider bizzat takip ederiz, Ama şuan öyle bir şey yok zaten üniversitenin yeri var” şeklinde konuştu.

TOKİ İÇİN ALAN ARANIYOR

Yenigün’ün TOKİ ile ilgili çalışma olup olmadığı yönündeki soruya da cevap veren İsmail Selami Minta, “TOKİ konusunda birileri gelip hariçten gazel okuyor. TOKİ ile alakalı müjdeyi ben vermedim. Sosyal medyada Kemer ile alakalı ilk paylaşımı Sayın Necati Topaloğlu yaptı. TOKİ bunu askıya aldı. Ben Emlak Daire Başkanı ile görüştüm ‘başkanım oradaki bizim arazilerde mahkeme var, biz bunu atlamışız, şuan askıya alıyoruz, ama vazgeçmiş değiliz yapılacak’ dendi. Ondan sonraki bir planlamada buradaki hepiniz biliyorsunuz TOKİ arazileri satıldı. Yani benim İsmail Minta olarak oraya yapılan 50 tane, 100 tane, 200 tane TOKİ’den hiçbir rahatsızlığım olmaz. Çünkü Kemer’e şuanda 1000 tane TOKİ bina yapsa zaten yine sıkıntı var. Kemer’e 1000 tane ev yapılsa bana ne zararı olacak? Ama şöyle de bir durum var, bu ziyaretimizde Çevre Bakanlığımızı da ziyaret ettik. Çevre bakanımızla bu konuyu tekrar görüştüm. TOKİ Başkan yardımcımız da o toplantıdaydı. Bakan bey talimatı verdi. Şimdi onlar Milli Emlak Müdürlüğüne yazı yazacaklar ‘Kemer’de uygun yer neresi var’ diye, Milli Emlak Müdürümüzle görüştüm oda listeleri zaten hazırlıyor. TOKİ yapılabilecek uygun alanlardan TOKİ Başkanlığına gönderecekler. Engelledi mengelledi siyasi olarak istemiyor diye bir şey yok, o tamamen birilerinin siyaset yapma tarzı, başka bir şey yok yani” dedi.

‘2024’E KADAR GETİRİLECEK DİYE PLANLAMA YAPILMIŞ’

Kemer’e doğalgaz getirilmesi konusundaki çalışmalara da değinen Minta, “Doğalgazı yoldan önce tünellerden dolayı izin vermediler. Denizden geçirmeye kalktılar çok maliyetli olduğu için olmadı. Ama, bir yeni planlamayla Korkuteli, Finike, Kumluca, Kemer güzergahı çizdiler. Geçen bu gittiğimde Dışişleri bakanımıza bu konuyu yine açtım, ‘bu doğalgazın sözünü siz vermiştiniz’ diye. O da hemen enerji bakanlığında ilgili birimi aradı. Biliyorsunuz Korkuteli’ne doğalgaz geldi. Bu yayla üzeri Kemer’e nasıl gelebilir bu konuda bir çalışın, öbür tarafları beklemeden Kemer’e buradan getirelim diye bir görüşme yaptı. Onu da sayın bakanımız takip ediyor. Doğalgazla alakalı Kemer’e geliş tarihi 2024. Yani 2024’e kadar zaten getirilecek diye planlama yapmışlar. Bu konuların birçoğu pandemi sürecinden dolayı gecikti. Gerçekten de yani hiçbir söz vazgeçilmiş ya da ezbere söz verilmiş değil. Her yerde bu aksamalar oldu. Yani sadece Kemer’e yapılacak hizmetlerde değil, hepsinde oldu. Ama Allah’ın izniyle verdiğimiz bütün sözleri yerine getireceğiz” diye konuştu.

AdminAdmin