YURT
Giriş Tarihi : 31-12-2019 18:10

ATSO Gayrimenkul Komitesi, Muratpaşa Tapu Müdürünü ziyaret etti

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) 41.Grup (Gayrimenkul faaliyetleri) meclis üyeleri Muratpaşa Tapu Müdürü Adnan Acar'ı ziyaret ederek başarılar diledi.

ATSO Gayrimenkul Komitesi, Muratpaşa Tapu Müdürünü ziyaret etti

ATSO yönetim kurulu üyesi Mustafa Ayanoğlu, 41.Grup (Gayrimenkul faaliyetleri) meclis üyesi Adnan Saraç, Meslek komitesi üyesi Erkan Ceyhan ve ATSO Meslek Komiteleri Müdürü Özcan Kaçar, göreve yeni başlayan Muratpaşa Tapu Müdürü Adnan Acar'ı ziyaret etti. Vatandaşların ve sektör temsilcilerinin yaşadığı bazı sorunları ve sıkıntıları dile getiren Mustafa Ayanoğlu, 2020 yılında yürürlüğe girecek uygulamalar hakkında da bilgi aldı.

ENERJİ KİMLİK BELGESİ

ATSO heyeti, son günlerde gündemde olan yeni yılda meskenlerde Enerji Kimlik Belgesi (EKB) olmadan alım, satım ve kiralama işleminin yapılamayacağı şeklindeki konuyu gündeme getirdi. Görüşmede, ilgili Genel Müdürlüğün yazılı talimatı doğrultusunda, satış veya kira işlemlerinde EKB ile ilgili sadece 'Var' ya da 'Yok' şeklinde beyan istendiği bildirildi. Bununla birlikte, herhangi bir belgenin ibrasının istenmediği, meskende EKB'nin 'Var' olarak beyan edilmesi halinde "Enerji kimlik belgesi vardır. Tarafıma verilmiştir" şeklinde, eğer EKB olmadığı yönünde beyan edilmiş ise de "Enerji kimlik belgesi olmadan satış/kira şerhi işleminin yapılmasını kabul ediyorum/ediyoruz" şeklinde tarafların imzasının alınarak işlemlerin yapıldığı vurgulandı.

AKİT ODASI OLMALI

Tapu işlemleri sırasında alıcı-satıcı arasında yapılan akit işleminin kapalı ortamda yapılması yönünde üyelerden öneri ve teklif geldiğini dile getiren ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Ayanoğlu, "Bu konu hakikaten önemli. Taraflar herkesin içinde bir akit işlemi yapılmasından rahatsız oluyor. Herkese açık alanda yapılan akit işleminin 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa göre kişisel bilgilerin korunması açısından da sıkıntılar içeriyor. Alıcı ve satıcı arasındaki para teslimatı da zaman zaman bu ortamda gerçekleşiyor. Doğrusu da bunun kapalı bir yerde sadece tarafların bulunduğu bir ortamda yapılması" dedi. (DHA)