EĞİTİM
Giriş Tarihi : 13-04-2021 17:11   Güncelleme : 13-04-2021 17:11

Antalya’nın birincisi Final!

Kemer Final Akademi Anadolu Lisesi öğrencileri, Antalya genelinde düzenlenen İngilizce Münazara Yarışması'nda il birincisi oldu. İl birincisi olan Final öğrencileri Nadide Aylin Yıldırım, Irmak Naz Çelik ve Nilay Boztaş, ödüllerini İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Er'den aldı.

Antalya’nın birincisi Final!

Şüheda PARTAL

Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından il genelinde düzenlenen İngilizce Münazara Yarışması'nda Özel Kemer Final Akademi Anadolu Lisesi, il birincisi oldu. İlk olarak Kemer ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Kemer Belediyesi Konferans Salonu’nda ilçe genelinde düzenlenen yarışmada Kemer Final Akademi Anadolu Lisesi öğrencileri Nadide Aylin Yıldırım, Irmak Naz Çelik ve Nilay Boztaş, birinci olarak Kemer’i temsil etmeye hak kazandı. 5 Nisan’da başlayan ve önceki gün sona eren Antalya Gülveren Anadolu Lisesi’nde düzenlenen İngilizce Münazara Yarışması'nda da Kemer’i temsil eden Final öğrencileri, Antalya merkez ve tüm ilçeler arasında Antalya il birincisi oldular.

Yarışma sonrası düzenlenen ödül töreninde il birincisi olan Final öğrencileri Nadide Aylin Yıldırım, Irmak Naz Çelik ve Nilay Boztaş, ödüllerini İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Er'den aldı. Öğrencileri, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tekdemir, okul yönetimi ve öğrencilerde yalnız bırakmadı. Öğrencileri tebrik eden Tekdemir, “Kemer eğitiminin bu başarısı ilçe eğitim camiası adına herkesi mutlu etti” dedi. Özel Kemer Final Okulları Yönetimi de öğrencileri tebrik ederek, gurur duyduklarını söylediler.

Yarışmaya katılan öğrencilerden grup temsilcisi Nadide Aylin Yıldırım, “Münazaraya katılacağımı arkadaşlarıma söylediğimde arkadaşlarım 12.sınıf olduğum ve sınava hazırlanmam gerektiği için böyle gereksiz şeylerle uğraşmamın mantıksız olduğunu söylediler. Fakat katıldığım için çok mutluyum ve hiçbir şekilde pişman değilim çünkü tüm lise hayatım boyunca katılmak istiyordum ancak hiç fırsatım olmamıştı. Ayrıca münazara için hazırlanırken araştırma yapmayı ve yazı yazmayı ne kadar sevdiğimi de öğrendim. Takım ile birlikte bir konuyu nasıl savunmam gerektiğini öğrendim, bu durumun da benim gelecekte yapacağım işlere çok katkı sağlayacağını düşünüyorum. Ama şunu da eklemem gerekir ki beni dinleyen ve münazarayı benim kadar umursayan, sıkı çalışan takım arkadaşlarım ve beni destekleyen öğretmenlerim olmasaydı kazanamazdık, bundan dolayı çalışkan arkadaşlarıma ve değerli öğretmenlerime minnettarım” dedi.

Nilay Boztaş ise, “Benim için çok güzel bir deneyim oldu, ileride hatırlayacağım çok güzel anılar biriktirdim. İlk müsabakaya çıkarken çok heyecanlıydım, ama hem yarışmaya hazırlanırken hem de yarışırken çok eğlendim. Ama hiç il finallerine kadar gideceğimiz aklıma gelmedi. Bazı geceler bir iki saat uyuduk münazaralara hazırlanırken ama buna değdi. Şu an çok mutluyum böyle bir yarışmanın galibi olduğumuz için” diye konuştu.

Irmak Naz Çelik de, “İlk münazaraya çıkmadan önce hiç umudum yoktu. Savunmamız için kura ile belirlenen konuyu savunamayacağımızı düşündüm, karşı tarafın tezinin daha güçlü olduğuna inanıyordum. Ama sonuç olarak bu bir münazara, bazen savunmadığımız şeyleri savunmak zorunda kalıyoruz. Ama kazandığımızı duyunca çok sevindim ve bir sonraki münazaranın konusu belli olmadan kazanacağımıza emindim. Çok kısa bir sürede hazırlandık bir sonraki münazaraya. Bütün gece hiç uyumadan çalıştık. Sahnede kendi konumuzu savunurken ellerimin titrediğini fark ettim. Ama ne mutlu ki Kemer’deki son münazarayı da kazandık ve ilçe birincisi olduk. Antalya’daki münazarada hiç heyecanlanmamıştım, gayet sakindim. Çünkü sahnede sunum yapmaya alışmıştım. İlk münazara da yarı finale kaldık, ertesi gün yarı final maçına yine uykusuz kalarak hazırlandık ve ne mutlu ki onu da kazandık. Finalde karşımıza çıkacak okul oldukça iyi bir okuldu. Bu sefer bu münazarayı bizim kazanacağımıza çok inanıyordum. Bütün hafta sonu final münazarası için çok çalıştık ve kazandık. Antalya il birincisi olduk ve çok mutluyuz, ama kalıcı olan şey münazara anlarında öğrendiklerimiz ve anılarımız olacak” şeklinde konuştu.