GÜNDEM
Giriş Tarihi : 14-04-2021 17:00   Güncelleme : 14-04-2021 17:00

Alanya-Kemer etabının galibi Mark Cavendish

56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun Salcano sponsorluğunda koşulan 184.4 kilometrelik Alanya - Kemer etabını Quick Step takımından Mark Cavendish 4 saat 9 dakika 38 saniye ile kazandı. Bu aynı zamanda İngiliz sprinterin Türkiye’deki 10’uncu zaferi oldu. Dördüncü etapta ikinci ve üçüncü sıra da değişmedi, Beyşehir-Alanya etabında olduğu gibi Belçika’nın Alpecin Fenix takımından Belçikalı Jasper Philipsen ikinci, Belçika’nın Bingoal Pauwels Sauces WB takımından Polonyalı Stanislaw Aniolkowski ise üçüncü sırayı elde etti. Üst üste 3. etabını kazanan Cavendish, genel klasmanda birinci olduğu için Kemer-Elmalı (Göğübeli) etabında turkuaz mayoyu giymeye hak kazandı.

Alanya-Kemer etabının galibi Mark Cavendish

Ahmet Duran YENİGÜN

Alanya ilçesinde 56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun dördüncü etabı, 25 takımdan 169 bisikletçi katılımıyla start aldı. İskele Caddesi'nden başlayan Alanya-Kemer etabının startını Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı, Alanya Kaymakamı Fatih Ürkmezer ve Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel verdi.

Alanya'dan sonra, Manavgat, Serik ve Aksu ilçelerinden geçen bisikletliler yaklaşık 3 saat sonunda Antalya kent merkezinden geçti. İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri kafilenin gelişinden dakikalar önce güzergahı araç ve yaya trafiğine kapattı. Toplu şekilde ilerleyen grubu Antalyalılar Gazi Bulvarı üzerindeki üst geçitlerden takip etti.

BİR TURİZM MERKEZİNDEN DİĞERİNE

Türkiye Turu’nun artık bir klasiği hâline gelen etapları arasına giren Alanya - Kemer arasında müthiş doğal güzellikler bir bir sıralandı. Muz bahçeleri, Alanya Kalesi’nin muhteşem görüntüsü, Damlataş Mağarası, Göynük Kanyonu, Manavgat Şelale’sini gezen yabancılar ve sporcular etap boyunca unutulmaz anlar yaşamaya devam etti. Genelde düz bir parkurda geçen etapta başlarda rüzgarsız bir hava oluşuyla tempo biraz hız kazandı.

TÜRKİYE GÜZELLİKLERİ PRİM KAPISINI BAZHKOU KAZANDI

Etabın başında Türkiye Turizm ve Geliştirme Ajansının sponsorluğunda gerçekleşen prim kapısını üç sporcu geçti. 4.6’ıncı kilometredeki prim kapısından Abloc takımından Ivar Slik birinci geçti. İkinciliği Wild Generation Kent Ross, üçüncülüğü de Minsk Cycling takımından Stanislau Bazhkou elde etti.

ETAP BAŞINDA FARK BÜYÜDÜ

İlk kaçış grubunun Türkiye Güzellikleri kapısından geride bırakmasından sonra yeni kaçışlar gözlendi. 3 dakika 45 saniyeye kadar bir zaman farkının ölçülmesine rağmen Peloton (Ana Grup) tempo arttırmadı. 10 sporcudan oluşan kaçış grubunun arasında Salcano Sakarya takımından Onur Balkan’da girmeyi başardı.

SPRİNT PRİMİNİ ROSLİ ALDI

106.7’inci kilometrede Salcano sponsorluğundaki sprint primini Team Sapuro Cycling’den Nur Aiman Muhammad Rosli aldı. İkinciliği Wild Generation Kent Ross, üçüncülüğü de Minsk Cycling takımından Stanislau Bazhkou elde etti.

TIRMANMA PRİMİNİ’Nİ DE ROSLİ KAZANDI

Etabın 156.7’inci kilometresinde Turkish Airlines sponsorluğunda gerçekleşen tırmanış primini Team Sapuro Cycling’ten Nur Aiman Nur Muhammad Rosli aldı. Böylece Rosli etabın toplam çok para ödülü kazanan oldu. İkinciliği, Minsk Cycling takımından Stanislau Bazhkou, üçüncülüğü de Wildlife Generation takımından Kent Ross elde etti. Peloton (Ana Grup) bu arada hızlandı finişe 23 kilometre kala öndeki kaçış grubu yakalandı. Finişe 5 kilometre kala Peloton tempo yükseltti ve saatte 68 kilometre hıza ulaştığı belirlendi.

FİNİŞTE KAZA YAŞANDI

Alanya-Kemer parkurunun son 150 metresinde, bisikletlerin çarpışması sonucu kaza meydana geldi. Kazaya karışan bisikletlerdeki sporcular yola savruldu. Kazada 3 sporcu yaralandı. Yaralı sporcular ilk müdahalenin ardından ambulanslarla hastaneye kaldırıldı. Olayı sıyrıklarla atlatan sporculara takım arkadaşları yardım ederken bazı yarışçılar da bisikletlerini sırtlarında taşıdı.

CAVENDİSH YİNE EN ÖNDE TAMAMLADI

Turun ikinci etabı Konya-Konya'yı ve üçüncü etabı Beyşehir-Alanya'yı da kazanan Cavendish yine yarışı en önde tamamladı. Büyük Britanyalı sporcu yarışı 4 saat 9 dakika 38 saniyelik derecesiyle kazandı. Dördüncü etapta ikinci ve üçüncü sıra değişmedi. Beyşehir-Alanya etabında olduğu gibi Belçika'nın Alpecin Fenix takımından Belçikalı Jasper Philipsen ikinci, Belçika'nın Bingoal Pauwels Sauces WB takımından Polonyalı Stanislaw Aniolkowski ise üçüncü sırayı elde etti.

Öte yandan Belçika'nın Alpecin-Fenix takımında mücadele eden İtalyan Sacha Modolo yarışı tamamlayamadı.

TURKUAZ MAYO YİNE CAVENDİSH'TE

Genel klasmanda 14 saat 12 dakika 42 saniyeyle Mark Cavendish liderliğini sürdürdü. Üst üste 3. etabını kazanan Cavendish, genel klasmanda birinci olduğu için Kemer-Elmalı (Göğübeli) etabında turkuaz mayoyu giymeye hak kazandı. Genel klasmanda Belçika'nın Alpecin-Fenix takımından ise Belçikalı Jasper Philipsen 12 saniye geriden ikinci, ABD'nin Rally Cycling takımından Hollandalı Arvid De Kleijn ise 20 saniye geriden üçüncü sırada yer alıyor.

ÖDÜLLER VERİLDİ

Etap sonrası dereceye giren sporculara ödülleri verildi. Alanya-Kemer etabına, Kemer Kaymakamı Yücel Gemici, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Kemer Belediye Başkan Vekili İsmail Aka, Kemer Belediye Başkan Yardımcısı Emin Gül, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ramazan Ergel, İlçe Emniyet Müdürü Deniz Yılmaz, İlçe Spor Müdürü Mustafa Özkaynak ve davetliler katıldı.

Kemer'de sona eren etabın ödül töreninde birinci Belçika'nın Deceuninck-Quick-Step takımından Büyük Britanyalı Mark Cavendish, ikinci Belçika'nın Alpecin Fenix takımından Belçikalı Jasper Philipsen ve üçüncü Belçika'nın Alpecin Fenix takımından Polonyalı Stanislaw Aniolkowski podyuma çıktı.

Sporculara ödüllerini Kemer Kaymakamı Yücel Gemici ile Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı takdim etti.

En iyi sprinterin aldığı yeşil mayoyu üçüncü günün sonunda yine Cavendish giydi. Cavendish genel klasman birincisi olarak turkuaz mayoyu taşıyacağı için yeşil mayo 5. etapta yine Jasper Philipsen'in üzerinde olacak.

Üçüncü etap sonunda en iyi tırmanışçının aldığı kırmızı mayoyu Salcano Sakarya Büyükşehir Belediyespor'dan Ukraynalı Vitaly Buts yine giymeye hak kazandı.

Türkiye güzelliklerini temsil eden beyaz mayo ise Androni Giocattoli takımından İtalyan Nicola Venchiarutti'den Hollanda takımı Abloc'un Hollandalı sporcusu Ivar Slik'e geçti.

BEŞİNCİ ETAP KEMER-ELMALI (GÖĞÜBELİ) TIRMANIŞI İLE GERÇEKLEŞECEK

56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun Turkish Airlines sponsorluğunda Kemer-Elmalı (Göğübeli) tırmanış etabı koşulacak. 160.3 kilometrelik bu zorlu etabı kazanan sporcunun Genel Ferdi Klasman birinciliğini de büyük ölçüde garantilemesi mümkün olabilecek.