GÜNDEM
Giriş Tarihi : 04-04-2021 14:26   Güncelleme : 04-04-2021 14:52

Türkiye'nin ilk kadın federasyon başkanı!

Hatay Gazeteciler Cemiyeti ev sahipliğinde gerçekleştirilen Akdeniz Gazeteciler Federasyonu (AGF) Olağanüstü Genel Kurulu'nda tek liste ile gidilen seçimde başkanlığa Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı (AGC) Gaye Coşkun seçildi. Çoşkun’un başkan olmasıyla Türkiye’de ilk defa bir kadın Federasyon Başkanlığına seçilmiş te oldu. Coşkun başkanlığında oluşturulan yönetim kurulunda Akdeniz Gazete Sahipleri Derneği Başkanı ve gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ahmet Duran Yenigün de yer aldı.

Türkiye'nin ilk kadın federasyon başkanı!

Şüheda PARTAL

Aralarında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de olduğu Antalya, Alanya, Burdur, Isparta, Kahramanmaraş, Osmaniye, İskenderun ve Hatay Gazeteciler Cemiyeti’nin yer aldığı Akdeniz Gazeteciler Federasyonu (AGF) Olağanüstü Genel Kurulu hafta sonu Hatay Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. HGC Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen genel kurula federasyon üyeleri katıldı.

Divan Başkanlığını Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel yaptığı Genel Kurul, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Gündem maddelerinde bulunan faaliyet ve denetim kurulu raporları, tüzük değişikliğinin görüşülmesi ile ilgili maddeleri AGF önceki dönem Genel Başkanı Mevlüt Yeni tarafından okunmasının ardından genel kurul üyeleri tarafından oybirliği ile kabul edilerek ibra edildi.

Kurucu Başkan ve 9 yıldır Genel Başkanlık görevini sürdüren Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı da olan Mevlüt Yeni, tek liste halinde gidilen kongrede görevini federasyonun genel sekreteri ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Gaye Coşkun'a devretti.

AGF Genel Kurulu'nda tüzük değişikliğine de karar verilirken, delegelerin önergesi ve oy birliği ile Mevlüt Yeni'nin Onursal Başkan olmasına da karar verildi.

YENİ: ONUR, GURUR VE MUTLULUK İÇERİSİNDE GÖREVİMİ DEVREDİYORUM

Genel kurulda konuşan Mevlüt Yeni, “9 yıldır onurla gururla sürdürdüğüm kurucu başkanı da olduğum Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanlığını bayrağını bir kadın gazeteci Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı sevgili kardeşim Gaye Coşkun'a devretmenin onurunu gururunu yaşıyorum. Ben hayatta olduğum sürece başta evladımız Akdeniz Gazeteciler Federasyonu olmak üzere içinde olmaktan onur duyduğum Türkiye Gazeteciler Konfederasyonuna destek olmaya devam edeceğim. Bu vesile ile Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Gaye Coşkun ve yönetime seçilen arkadaşlarımız olmak üzere kongrede beni AGF onursal başkanlığına layık gören kongre delegesi kardeşlerime sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

COŞKUN: DEVRALDIĞIMIZ BAYRAĞI YÜKSEKLERE TAŞIYACAĞIZ

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanlığı’na seçilen Gaye Coşkun ise yaptığı kısa konuşmada, “Akdeniz Gazeteciler Federasyonu, bölgesinde medya sektöründe birlik, beraberli ve dayanışmayı sağlamak için çıktığı bu yolda aynı zamanda medya sektörünün sorunlarının çözülmesi için adım atan bir federasyon olmuştur. Türkiye’de ilk kez federasyon başkanlığı bir kadına devrediliyor. Bu bir ilktir. Erkeklerin egemen olduğu bir toplumda kadınlar hak mücadelesi verirken, görevini kadınlara devreden erkeklerle birlikte yol almak gerçekten mutluluk vericidir. Aldığımız görevin sorumluluğunu biliyoruz. Tüm meslektaşlarımızın sorunlarının çözülmesinde önceden olduğu gibi, bundan sonra da öncülük yapacağız. Bayrağımız gerçekten yüksek bir noktada. Bizler ise bayrağı biraz daha yükseklere çıkarmanın gayreti içerisinde olacağız. Kurucu genel başkanımız Mevlüt Yeni’ye ve bugüne kadar yönetimde görev almış tüm arkadaşlarımıza emeklerinden dolayı teşekkür ediyor, şahsıma güvenerek bizleri bu göreve layık gören tüm delegelerimize şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

YENİ YÖNETİM VE KURUL ÜYELERİ

Yapılan konuşmaların ardından tek liste ile gidilen olağanüstü genel kurul sonrasında Akdeniz Gazete Sahipleri Derneği Başkanı ve gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ahmet Duran Yenigün de yer aldığı Genel Başkan Gaye Coşkun başkanlığında oluşturulan yönetim kurulunda, AdnanTaraşlı, Şevket Karahan, Ali Cihangir, Kürşat Tuncel, Abdullah Temizyürek, Nazmi Pınar, Emre Altuğ, Arslan Deveboylu, Rızkullah Terbiyeli, Nihat Mazmanoğlu ve Abdulkadir Kalender yer aldı. AGF Denetleme Kurulu Başkanlığı’na Şükrü Tozluklu, üyeliklere ise Mehmet Ali Gürses ve Arzu Erkorkmaz getirildi. Disiplin Kurulu’na ise Ercan Taraşlı, Lutfi Taner Deniz ve Durdu Mehmet Taş seçildi. Basın Şeref Divanı ve Etik Kurulu da; Mustafa Baş, Fazıl Tunç ve İpek Çöl Pınar getirildi.

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu listesinde yer alan 18 kişilik Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGK) Delegeleri ise, Mevlüt Yeni, Gaye Coşkun, AdnanTaraşlı, Ahmet Duran Yenigün, Şevket Karahan, Ali Cihangir, Kürşat Tuncel, Abdullah Temizyürek, Nazmi Pınar, Emre Altuğ, Arslan Deveboylu, Rızkullah Terbiyeli, Mithat Kalaycıoğlu, Abdulkadir Kalender, Sinan Çeviren, Birol Bebek, Ersin Şimşek ve Fazıl Tunç oldu.