GÜVENLİK
Giriş Tarihi : 15-01-2021 09:41   Güncelleme : 15-01-2021 09:41

Mimarlar Odası'nın açtığı davada mahkemeden red kararı

Konyaaltı'nda 17 dönümde yüksekliği 68.5 metreye ve 20 kata ulaşabilen Fenix Center projesinin iptali için Mimarlar Odası Antalya Şubesi'nin açtığı davada Antalya 4'üncü İdare Mahkemesi red kararı verdi. Karara tepki gösteren Mimarlar Odası yönetimi bir üst mahkemeye başvuracağını açıkladı.

Mimarlar Odası'nın açtığı davada mahkemeden red kararı

Antalya'nın Konyaaltı ilçesi Liman bölgesi Batı Çevre Yolu kenarında 17 dönümlük bir alanda Fenix Yapı firması tarafından inşa edilmesi planlanan Fenix Center Projesi'ne Mimarlar Odası Antalya Şubesi tarafından projenin yapı ruhsatının iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle açılan dava sonuçlandı. Hurma Mahallesi 8903 ada 1 parselde planlanan proje, 68,5 metre yüksekliğinde, 18-20 katlara ulaşabilen, içinde AVM, otel, ofis ve konut gibi karma alanları içeriyor. Yaklaşık 250 milyon TL'lik projenin 2023 yılında tamamlanması planlanıyor.
EHLİYET YÖNÜNDEN RED KARARI
Antalya 4'üncü İdare Mahkemesi kararında, davaya konu yapı ruhsatlarına ilişkin yapıların, bir belde de ya da kentte yaşayan tüm insanları ve büyük çoğunluğu etkileyecek ölçüde önemli inşaatlar olmadığı, yalnızca yapıdan doğrudan etkilenme durumunda olan komşularının ya da aynı sokak yahut aynı mahalledeki insanların hukuki ve kişisel menfaatlerini etkileyebileceği, bu noktada da davacı Oda'nın davaya konu yapılarla ilgili olarak hukuki, kişisel ve güncel bir menfaatinin söz konusu olamayacağı gerekçesiyle davayı ehliyet yönünden reddetti.
DENİZ- KENT ARASINDA DUVAR ETKİSİ
Yapının denizle kent arasında duvar etkisi oluşturacağı, hakim rüzgârları engelleyeceğini savunan davacı Mimarlar Odası Antalya Şube yönetimi şu açıklamada bulundu:
“Davalı belediyeden evraklar gelmeden, projenin incelenmesine yönelik keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmadan, hatta ilgili idarenin savunması dahi alınmadan, davadan iki hafta gibi kısa bir süre sonra, inşaatın önemli bir inşaat olmadığı, kentin bütününü etkilemediği gerekçesiyle Odamızın dava açma yetkisinin olmadığına karar verilmesinin, hatalı ve hukuken yanlış olduğunu düşünmekteyiz."
ÜST MAHKEMEYE İTİRAZ
Projenin sadece Liman bölgesini değil, Antalya'nın bütününü etkileyeceği ve kent siluetine direkt etkisi olacak büyük bir proje olduğu belirten açıklamada, bu kadar büyük ve kent bütününe zarar verecek bir projeyi, sadece mahalle, sokak ve komşu binalarda yaşayanların dava açmasına indirgeyecek kararın kabul edilmediği belirtildi. Mimarlar Odası Antalya Şubesi olarak süreci takip ederek, itirazın üst dereceli mahkemelere taşınacağı da açıklandı.

(DHA)