GÜNDEM
Giriş Tarihi : 08-06-2020 18:18   Güncelleme : 08-06-2020 18:32

Ayışığı’nda 22:00 tepkisi!

Normalleşme sürecinin ardından kapıları açan Ayışığı Park’ındaki işletmeciler saat 22:00 olan kapanış saatine tepki gösterdi. İşletmeler en azından kapanış saatinin gece 12 olmasını isteyen Ayışığı Parkı Genel Müdürü Necdet Tansel Akşit,” burada tek işletme yok, 14 tane işletme var ve 22:00’da kapanması sıkıntılı, yani açmasalar daha iyi. Kapanış saati çok erken bir saat, zaten akşam saat 9 gibi hava kararıyor. İnsanlar hafta içi 7 gibi işlerinden çıkıyor, buraya geldi oturdu yemeğini sipariş verdi, yani saat 22:00’a kadar bir kahvesini içmeye kadar git deme durumunda kalıyoruz. 22:00’dan önce korona yokta 22.00’dan sonra mı var?” dedi.

Ayışığı’nda 22:00 tepkisi!

Ahmet Duran YENİGÜN - Şüheda PARTAL

Kemer’in gözde mekanlarından Ayışığı Parkı, normalleşme süresinin ardından tekrar açıldı. 1 Haziran’dan itibaren kapılarını açan 14 işletmenin bulunduğu Ayışığı Parkı’na özellikle hafta sonu Kemerliler başta olmak üzere Antalya ve diğer ilçelerden vatandaşlar gelmeye başladı. Ancak turizm bölgelerindeki tüm kafe ve restoranlarda olduğu gibi Ayışığı’nda da kapanış saatine işletmeciler tepki gösterdi.

‘BİZ HAZIRIZ VE MİSAFİRLERİMİZİ BEKLİYORUZ’

Normalleşme süreci kapsamında 1 Haziran’dan itibaren işletmelerin kapılarını tekrar açtığını belirten Ayışığı Parkı Genel Müdürü Necdet Tansel Akşit, “Sağlık Bakanlığı ve diğer bakanlıkların yayınladıkları tüm tembihlere uyuyoruz. Bizde park işletmecisi olarak tüm işletmelerimizle geçtiğimiz hafta toplantılarımızı yaptık ve onlarda kendi bazlarında tedbirlerini aldılar. Ayrıca biz park olarak tedbirlerimizi alıyoruz. Önümüzdeki günlerde de buharlı dezenfektasyon cihazımız gelecek ve bunları gerekli yerlere koyacağız. Yani biz park olarak hazırız ve misafirlerimizi bekliyoruz” dedi.

‘AÇMASALAR DAHA İYİ’

Yaz ayının başlamasıyla havanın da geç karardığını hatırlatan Akşit, “Bu normalleşme sürecinde atılan ilk adım olsa da burası bir turizm bölgesi ve yaz ayının gelmesiyle hava 19-20:00 saatleri arasında kararmaya başlıyor. Faaliyetlerin yeni başlamasıyla genel olarak misafirlerimiz Kemer içinden ve Antalya ile ilçelerinden oluyor. Ancak buraya gelen misafirler zaten yemek yediği zaman saat 22:00 oluyor ve güzel bir durumda olmuyor, ‘Arkadaşlar yemeğimiz bitti müziğimizde bitti hadi gidin’ demek de olmuyor. Dolayısıyla işletmelerin 22:00’da kapanması sıkıntılı, yani açmasalar daha iyi. Kapanış saati çok erken bir saat, zaten akşam saat 9 gibi kararıyor hava. İnsanlar hafta içi 7 gibi işlerinden çıkıyor, buraya geldi oturdu yemeğini sipariş verdi, yani saat 22:00’e kadar bir kahvesini içmeye kadar git deme durumunda kalıyoruz. 22:00’dan önce korona yokta 22.00’dan sonra mı var?” diye konuştu.

‘İŞLETMELERİN PERSONEL YÜKÜMLÜLÜKLERİ VAR’

Konu ile ilgili işletmeciler olarak gerekli yerlere başvurduklarını ifade eden Akşit, “Bugün yarın olumlu bir sonuç bekliyoruz. Burası bir milli parktır ancak turizm işletme belgesine sahip bir günü birlik bir alandır burası. Dolayısıyla yasada turizm işletmeleri hariç diye bir tanımlama var. Buradan da yola çıkararak gerek kaymakamlığımıza gerek valiliğimize başvuruda bulunduk. Bu konu çok önemli çünkü burada tek işletme yok 14 tane işletme var ve ortalama 50 şer kişi çalışıyor. İşletmelerin bu personelin yemesi içmesi maaşı gibi tüm yükümlülükleri üzerinde ki keza bizim de öyle” dedi.

GÜLLÜ: NORMALLEŞME SÜRECİ DAHA HIZLANIR

Meder Otel ve Roberts Cafe işletmecisi turizmci Bülent Güllü ise, otellerinin temmuz ayı ortalarında açılacağını belirtirken, Ayışığı’nda bulunan kafelerinin açıldığına değinerek, “Covid-19 bizi sağlam vurdu. Yani ticaretimiz durdu. Şimdi Bilim Kurulu’nun kararıyla yeni yeni açılmaya başladı. Sosyal mesafeye uyarak misafirlerimizi ağırlıyoruz. Gelen misafirleri kapıda karşılıyor ateşlerin ölçüyoruz, maskesi yoksa maske veriyoruz, oturacağı yerde sosyal mesafe kurallarına uyduruyoruz, yani kısaca Bilim Kurulu’nun tavsiye ettiğin her şeye uyuyoruz. Herhangi bir sıkıntı yaşamıyoruz. Zaten misafirler de almıştı neyin ne olduğunu biliyorlar. Plajlarda şezlonglarımızı ona göre ayarladık. Şu an bir kalabalık yok. Yavaş yavaş normalleşiyoruz. Akşam 22:00’e kadar açığız. Canlı müziğe de başladık ancak insanlar akşam 8-9 gibi geliyor ve yeterli gelmiyor. Bunun biraz daha uzatılmasını talep ediyoruz, en azından 12'ye kadar olabilir, bu hem turizme hem de misafirlere katkı sağlar. En azından sosyal mesafeyi koruyarak sosyalleşebiliriz. İnsanlar evde kalmaktan sıkıldı. En azından deniz kenarına kafeye bir bara oturup birazcık dinlenmek istiyorlar, böylece normalleşme süreci daha hızlanır” dedi.

KILINÇ: AYAKTA KALMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL

Dakapo Beach Club işletme sahibi Halim Kılınç da işletme olarak açıldıktan sonra 60 çalışanını geri çağırdıklarını belirtti. Kılınç, “Bizler sonuç olarak turizm bölgesinde hizmet veriyoruz. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un açıklamalarından da aldığımız turizmin tekrar canlanması için çalışmalar başlatılmış durumda. Bizler işletmeciler olarak Cumhurbaşkanımızın talimatıyla tekrar hizmete açıldık. Ancak henüz yabancı turistler gelmeye başlamadığı için iç turizm ve Antalya’dan gelen günübirlik misafirlerimizle ayakta kalma mücadelesi veriyoruz. Bu mücadeleyi verirken saat 22:00’da kapanış olması bizleri zor durumu sokuyor. Zaten hava 7-8 gibi kararıyor, sıcaktan dolayı ve turizm bölgesi olmamızdan dolayı biz zaten akşamları iş yapabiliyoruz. Şu an Dakapo işletmesi olarak açılmamızın ardından 60 çalışanımızı tekrar geri çağırdık. Şimdi saat 22:00’da kapattığımızda ve bu şekilde devam edersek işletme olarak ayakta kalmamız mümkün değil. Onun için hem kendi işletmemiz hem de diğer işletmeler olsun tüm restoran ve kafeler için en az saatin gece 12’e çekilmesi gerekmektedir. Saatlerde değişiklik olursa hiç olmazsa işletmeci arkadaşlarımız bu zor yılı atlatmak için mücadele vereceklerdir” dedi.

‘ÖZVERİLİ BİR ŞEKİLDE ÇALIŞIYORUZ’

İşletme olarak alının tüm kurallara uyduklarını da ifade eden Kılınç, “İşletme olarak gelen misafirlerimizin girişlerde ateşlerini ölçüyor ve antibakteriyel el dezenfektanı kullanmalarını istiyoruz. Masa aralıkları en az 2 metre olacak şekilde ayarlandı. Misafirlerimizi de sosyal mesafe ve kurallara uymaları konusunda özverili bir şekilde çalışıyoruz. Zaten işletmemizin alanı geniş olduğundan sosyal mesafe konusunda bir sıkıntımız yok. Genel misafirlerimizin de bu konuda hiçbir endişesi olmuyor. Personelimiz de sağlık kontrolünden geçerek ve alınan kurallara uyarak gerek maske gerek hijyen kurallarına riayet ederek misafirlerimize hizmet veriyor. Şimdilik yaşanan bir sıkıntı yok” diye konuştu.

KIYAR: EN AZ GECE 12’YE KADAR AÇIK OLMALI

Kemer’de hem Ayışığı Parkı hem de G-Marina Kemer’de işletmeleri bulunan Qualista Beach ve Restaurant Sahibi İsmail Kıyar ise, “Şu an tüm dünyada olduğu gibi bizlerde olağan üstü bir dönemden geçiyoruz. Yüzyılda bir olacak bir şey yaşıyoruz. Savaş dönemlerinde bile insanlar bir yerden başka bir yere gidebilirken şu an bütün hayat durma noktasına gelmiş durumda. Yeni yeni normalleşme atımları atılıyor. Bu kapsamda da 1 hazirandan itibaren işletmelerimizi hizmete açmış durumdayız. Girişlerde misafirlerimizin ateşini ölçüyor ve el dezenfektanı kullandırıyoruz. Masalar genel kurallara göre mesafeleri ayandı ve her masada el dezenfektanı bulunduruyoruz. Personelimizde ayrı şekilde kurallar çerçevesi içerinde hizmet veriyorlar. Gönül ister ki her şey eskisi gibi olsun ancak öyle olmuyor. Kademe kademe normalleşmenin devam edeceğini tahmin ediyorum. Şu anda saat 22:00’a kadar hizmet veriyoruz. Ancak Kemer gibi turizm bölgeleri 24 saat yaşayan yerler ve sadece yaz sezonunda kazanıp hayatını 12 ay idare ettiren bölgeler. Bu nedenle de bizim gibi işletmelerin en az saat gece 12’ye kadar açık kalması lazım. Çünkü Kemer’de yazın gelmesiyle hava zaten geç kararıyor, insanlar da saat 21:00 gibi geliyor, bu insanlara da saat 22:00’da kapatıyoruz demek bizim için zor oluyor” dedi.