DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Psikolog/Aile Danışmanı Dilan Naz Öcalan
Psikolog/Aile Danışmanı Dilan Naz Öcalan
Giriş Tarihi : 08-04-2020 10:25

ÖFKEYİ NASIL KONTROL ALTINA ALABİLİRİM?

Öfke; “Engelleme, incinme veya gözdağı karşısında gösterilen saldırganlık tepkisi, kızgınlık, hışım, hiddet, gazap” olarak tanımlanmaktadır. (TDK)

Sinirlendiğiniz anda öfke patlamasını normal bir duygu olarak görebilirsiniz. Çünkü o an çok sinirlenmiş, kalp atışınız hızlanmış, terlemiş ve sanki kan beyninize sıçramış gibi hissetmiş olabilirsiniz.

Bu duygunuzdan kaynaklı olarak yaşadığınız durum çözülemez hale gelebilir. Öfkeyi büyük adımlar yerine küçük adımlarla kontrol altına alabilirsiniz.

6 adımda öfkeyi kontrol altına nasıl alabilirsiniz?;

  1. Yukarıda belirttiğim gibi vücudunuzda ki değişiklikleri hissettiğiniz anda karşınızdaki kişiden izin isteyerek bulunduğunuz ortamı terk etmelisiniz.

Örneğin; “Bana biraz zaman verebilir misin?, Hemen geleceğim.” vb.

Zaman istemenizin sebebi; o anda başka bir şey düşünemeyeceğiniz için hırs duygusu ile cevap vereceksiniz. Bunun önüne geçebilmek için, zaman istemeli ve bulunduğunuz ortamı terk etmelisiniz.

  1. Karşı tarafın yanından ayrıldıktan sonra kendi kendinizi sakinleştirmeniz gerekecektir. Bunu nefes egzersizi yaparak sağlayabilirsiniz.

Burundan derin nefes alıp verirken de sanki karşınızda bir mum varmış gibi nefesinizi vermeniz sizi rahatlatacaktır. (1 dakika bile olsa nefes egzersizini denemelisiniz.) Nefes egzersizini yapmanızın sebebi; öfkelendiğiniz anda nefes alışverişiniz artacak, kan akışınız hızlanacak bunun sonucunda adrenalin ortaya çıkacağı için nefes alışverişinizi düzene sokmanız gerekecektir.

  1. Az öncede bahsettiğim gibi vücuttaki adrenalin arttığı için bunu dışarı vurmanız gerekecektir. Bunun içinde fiziksel bir aktivite yapabilirsiniz. Örneğin; koşu yapmak, yürüyüş yapmak vb.
  1. Bu adımda öfkenizi sorgulamanız gerekecektir.

“Benim öfkemin altında hangi duygu yatıyor?” Bu durumda unutmamalısınız ki öfke duyduğunuz şey de kendi duygu ve düşünceleriniz olabilir. Sorgulama yaparak öfkenin altında yatan nedeni görebilir ve bu sayede daha doğru kararlar vermeye çalışabilirsiniz.

  1. Problem yerine çözüme odaklanmalısınız.

“Bir problem var ancak çözümü ne olabilir?, Bu aşamada çözüm olarak ne yapabilirim?”

  1. Son adımda doğru iletişim ön plana çıkıyor. Öfkenizin altında yatan hislerinizi karşı tarafa sakin bir şekilde söylemeniz gerekecektir.

Örneğin; “Sen bana bu cümleleri söylediğinde ben kendimi değersiz hissettim.” Bu şekilde karşı tarafa aktarıldığında karşı taraf savunmasız kalacaktır. Bu sayede hem kendinizin hem de karşınızdaki kişinin öfkesini kontrol altına almış olacaksınız.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
kemergozcu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA