GÜNDEM
Giriş Tarihi : 13-04-2021 17:16   Güncelleme : 13-04-2021 17:16

Yıkımcı başkana şok

Kemer Belediyesi eski Başkanı Mustafa Gül’ün eşi Neşe Gül adına kayıtlı olarak Kuzdere Mahallesi’nde tarım alanına yapılan 658 m2’lik kaçak villanın yıkım kararı “kesin olmak üzere” onaylandı. Neşe Gül, para cezası ve yıkım kararının iptali için açtığı itiraz davasında yapının 31 Aralık 2017 tarihinden önce yani 17 gün içerisinde tamamlandığını, Belediye yetkililerinin olayı kötü amaçlı kullandıklarını, evini yıkmaya çalıştıklarını, fazla yapılan yerler için Yapı Kayıt Belgesi alınarak yasal hale getirildiğini iddia etmişti.

Yıkımcı başkana şok

Ahmet Duran YENİGÜN

Başkanlık yaptığı dönemde “Kaçak yapılara geçit vermeyeceğim” diyen Mustafa Gül’ün eşi Neşe Gül adına yerel seçimlerden hemen önce yaptırdığı kaçak villası için kesinleşmiş yıkım kararı çıktı.

Kemer’e bağlı Kuzdere Mahallesi’nde yerel seçimlerden önce Kemer Belediyesi eski Başkanı Mustafa Gül’ün eşi Neşe Gül adına Kemer Belediyesi’nden 14 Aralık 2017 tarihinde 150 m2’lik inşaat için yapı ruhsatı verilmişti.

Gül’ün yerel seçimleri kaybetmesinin ardından inşaatın yapı denetim firmasının fesih ihbarı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün yazıları ile başlayan yasal süreçte ruhsatlı projesine göre 150 m2 olması gereken inşaatın yerinde 658 m2 yapıldığı, ilave havuz eklendiği tespit edilmişti. Kaçak yapı ile ilgili Kemer Belediyesi Encümenliğince para cezası ve yıkım kararı alınmış bu karar Neşe Gül tarafından iptal edilmesi talepli olarak yargıya taşınmıştı.

Neşe Gül, para cezası ve yıkım kararının iptali için açtığı itiraz davasında yapının 31 Aralık 2017 tarihinden önce yani 17 gün içerisinde tamamlandığını, Belediye yetkililerinin olayı kötü amaçlı kullandıklarını, evini yıkmaya çalıştıklarını, fazla yapılan yerler için Yapı Kayıt Belgesi alınarak yasal hale getirildiğini iddia etmişti.

Antalya 2. İdare mahkemesinin bilirkişi raporlarına istinaden “658 m2 inşaatın 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmasının mümkün olamayacağı, uydu görüntülerine göre yapılan incelemede alınmış olan yapı kayıt belgesinin yasal mevzuata uygun olmadığı” gerekçesiyle davayı reddetmişti.

Son olarak, Konya Bölge İdare Mahkemesi de bu kararı “kesin olmak üzere” onayladığı öğrenildi.