GÜNDEM
Giriş Tarihi : 22-01-2021 09:15   Güncelleme : 22-01-2021 09:15

‘Yeter ki isteyin her şey halk için’

Göreve gelir gelmez yaptığı çalışmalarla halkın takdirini kazanan Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Kındılçeşme’de yapımına başlanan dev proje ve Mustafa Ertuğrul Aker (Olbia) Park alanında devam eden çalışmalar hakkında bilgiler veren Başkan Topaloğlu, “Artık Kemer halkı buralarda çok daha rahat bir nefes alacak. 2 yıl önce vatandaşlar buralardan geçemiyorlardı, denize bile giremiyorlardı. Yani Kemer halkı kendisinin de önemsendiğini bilsin. İstenildiği zaman Kemer’de her türlü şey yapılabilir. Çünkü Kemer Belediyesi güçlü bir belediye, onun için yeter ki iste. Kemer halkı bize güvenmeye ve bizi izlemeye devam etsin” dedi.

‘Yeter ki isteyin her şey halk için’

Ahmet Duran YENİGÜN

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Belediye Başkan Yardımcısı Emin Gül ile birlikte Kındılçeşme’de yapımına başlanan dev proje ve Mustafa Ertuğrul Aker (Olbia) Park alanında devam eden çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

‘KEMER 1 NEFES ALACAK’

Kemer'e yeni bir soluk katacak olan Kındılçeşme sahil projesinde çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiğini bildiren Başkan Topaloğlu, “Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yaptığımız planda Kındılçeşme’de yıllardır kullanılan yol kalkıyor ve denize doğru yöneliyor. 10 metre denize daha yakın bir yerden bir yol geçiyor. Uğur Otel'in oradan başlıyor Kındılçeşme’ye kadar geliyor. Bu yolun yanlarında ve üstünde aynı Konyaaltı sahilinde olduğu gibi yürüyüş yolları, parklar, basketbol ve voleybol sahaları bisiklet yolu, otoparklar, tenis kortları ve meydanı olmak üzere arkadaşlar bir çalışma yaptılar. Bu çalışmalarda yaklaşık 35 metre uzunluğunda 50 ile 30 metre aralığında derinlikler olarak zaten Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nden bize 2 yıllığına ön tahsisi yapıldı. Burası zaten yeşil alan. Onun için burada bir düzenleme yapacağız. Düzenleme yapıldıktan sonra zaten Kemer 1 nefes alacak. Şu anda Kemerlilerin denize girilebileceği yer olarak sadece belediyenin önündeki bizim açmış olduğumuz alan var. Orada halk rahat denize girebiliyor. Ama burası çok değişik olacak. Burası bitkilendirmeleriyle, yeşil alanları, oturma grupları, teraslarla, kafelerle, yeşili bol uzun bir park olacak. Projedeki görsellerde görüldüğü gibi olacak. Şu anda da ağaçlandırmaya devam ediyoruz. Vatandaşlar büfelerde yemek yiyip içebilecekler, bunların yanında halkın kullanımına açık tuvaletler olacak” dedi.

‘KEMER'İN ANTALYA’YA AÇILAN BİR PENCERESİ OLACAK’

Proje kapsamında yapılacak olan büfe alanlarını da ihale yoluyla kiraya vereceklerini anlatan Başkan Topaloğlu, “Biz belediye olarak 5 tane büfeyi işletemeyiz. İhale ile büfeleri işletmelere vereceğiz. 2886 sayılı kanuna göre kriterlerimizi belirleyeceğiz ihale şartnamesini ona göre düzenleyip ihaleye vereceğiz. Biz belediyenin mülklerini kiraya verirken ‘çok para kazanalım’ diye vermiyoruz, düzgün insanlar bu işleri yaparsa eğer herkes oraya gelir ve memnun olarak giderler, tekrar bir daha gelirler. Kemer’in en büyük sıkıntısını çözüyoruz. Burası Kemer'in Antalya’ya açılan bir penceresi olacak. Buraya vatandaş geldiğinde çayından kahvesine, bisiklet yolundan sahiline, tenis kortunda basketbol, futbol, voleybol sahasından kaykay parkına kadar her şeyin olacağı detaylı bir çalışma olacak. Zaten arkadaşlarımız çalışmaya başladı, işgalleri kaldırıyorlar dört günden beri. Ama inanılmaz bir kot farkı var. O kot farkını da düzeltmek için inanılmaz bir hafriyat çalışması var. Arkadaşlarımızda hızlı bir şekilde çalışıyor” diye konuştu.

‘BAKIŞ AÇISI ÖNEMLİ’

Göreve gelir gelmez Kındılçeşme’de belediyeye ait alanda çalışma yaparak vatandaşların hizmetine sundukları hatırlatan Başkan Topaloğlu, “Hafta sonu vatandaşımız geliyor, arabasını park ediyor, pikniği yapıyor. Hiçbir ücret talep etmiyoruz. Vatandaşların hafta sonu gidelim deniz kenarında biz de piknik yapalım, denizi seyredip mangal yakalım, yemeğimizi eşimiz ve dostumuzla yiyebilelim diyebileceği bir yer yoktu. Ama burası önceden de vardı şimdi de var. Burada bakış açısı önemli. Vatandaş diyor ki; ‘hocam bizi buradan geçirmiyorlardı bile. Şimdi bizim yerimiz beş yıldızlı otelin plajı gibi oldu’ diyor” dedi.

‘YER TAHSİSİYLE TAŞINABİLİR’

Vatandaşlardan diskoların başka bir yere taşınması konusunda talepler geldiğini anlatan Başkan Necati Topaloğlu, diskoların Kındılçeşme’ye taşınabilmesi için yer tahsisi olması gerektiğine işaret ederek şunları söyledi:

“Artık diskolar Kemer ile özdeşleşti. Gelen misafirlerin büyük bir bölümü eğlence merkezi olarak gidiyor. Buraları işleten arkadaşların da Kemer’e büyük bir katkısı var. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Ama onları buraya kaydırmak için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ile görüşmek gerekiyor. Buranın planını bakanlık yapıyor. Burası özel mülkiyet olduğu için vatandaşların gücü yetmez almaya. Ancak bakanlıkla görüşerek ormandan ya da hazineden bir yer bulunursa onlar bu tarafa kaydırılabilir. O arkadaşlar da çok mutlu olur, onlar da zaten ilçe merkezi dışına gitmek istiyorlar. Ama bu yer tahsisi edilirse olur. Ama Kültür ve Turizm Bakanlığı bu konuda çok iyi çalışıyor. Her türlü konu Sayın Bakanımız ile oturulup konuşulabiliyor. O da zaten bu sektörün içerisinden geldiği için hemen çözüm yoluna gidiliyor, ben kendilerine bir kere daha teşekkür ediyorum.”

‘HİÇBİR MASRAFTAN KAÇMIYORUZ’

Göreve geldikten kısa süre içerisinde Mustafa Ertuğrul Aker (Olbia) Parkının atıl halini düzenleyerek halkın hizmetine sunduklarını da anlatan Başkan Topaloğlu, “Mustafa Ertuğrul Aker Parkı 10 dönümlük bir alan. 10 dönümlük yer ayrı bir parsel, yeni yapılacak bizim belediyenin çalıştıracağı kafeterya da ayrı bir parselde. Yani belediyenin kafeteryası 10 dönümün dışında bir parselde. 10 dönümlük Olbia Parkın içerisinde iki tane restoranımız var. Şimdi burada yürüyüş yolunu değiştiriyoruz, 5 metre olacak bu yol görsel açıdan değişik bir yol olacak. Çocuk oyun gruplarını da en iyileri hangisiyse onlarla değiştireceğiz. Hiçbir masraftan kaçmıyoruz. Tüm ağaçlar led ışıklarla aydınlatılacak ve eski ağaçlara dokunmadan yenilerini de ekleyerek daha yeşil bir alan oluşturulacak. Artık Kemer halkı buralarda çok daha rahat bir nefes alacak. 2 yıl önce vatandaşlar buralardan geçemiyorlardı, denize bile giremiyorlardı. Şimdi 330 tane şezlong ve gölgelik alan belediyeye ait ve vatandaşlar buraya gelip ücretsiz faydalanabiliyorlar. Burada soyunma kabinlerinde duşa kadar her şey var. Geçen sene tuvaletler ortadaydı, ancak onu oradan kaldırıp başka bir yere yapacağız” dedi.

‘KEMER HALKI ÖNEMSENDİĞİNİ BİLSİN’

Yerli ve yabancı turistlere karşı Kemerlilerin ücretsiz faydalanabileceği plajları ve kendi bütçelerine göre bir kafeteryaları olacağına dikkat çeken Topaloğlu, “Diğer 2 restoran alanını ihaleye çıkartacağız ama ihale şartlarını biraz zorlaştıracağız. Çünkü kurumsal firmalar buraya gelirse, halk da buralara gönül rahatlığıyla gelir. Yani kurumsal firmaların fiyatları belli, vatandaş yemeğe ne kadar ödeyeceğini baştan bilir. Denize karşı yemeğini yesin, manzaranın keyfini çıkartsın istiyoruz. Zaten amacımız bu. Yani Kemer halkı kendisinin de önemsendiğini bilsin. İstenildiği zaman Kemer’de her türlü şey yapılabilir. Çünkü Kemer Belediyesi güçlü bir belediye, onun için yeter ki iste, istediğin zaman her şey yapılır. Kemer halkı bize güvenmeye ve bizi izlemeye devam etsin” diye konuştu.