GÜNDEM
Giriş Tarihi : 04-05-2021 13:33   Güncelleme : 04-05-2021 13:33

‘Ürünleri tarlada kalan çiftçiye destek olunacak mı?’

İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, ‘tam kapanma’ sürecinde semt pazarlarının kapatılmasıyla birlikte çiftçilerin ürettiği ürünlerin ellerinde kalması ile ilgili yaşanan sıkıntıları TBMM gündemine getirdi. Bahşi, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplanmak üzere verdiği soru önergesinde, “Çiftçinin ürününün çürümemesi ve tüketicinin taze ürün tüketmesi için Pandemi kurallarına uyularak ve gereken denetimler yapılarak semt pazarlarını açmayı düşünüyor musunuz? Ürünleri tarlada ve seralarda kalan çiftçilerimizin tarım kredi borçlarının ödenmesinde Bakanlık olarak bir desteğiniz olacak mıdır?” diye sordu.

‘Ürünleri tarlada kalan çiftçiye destek olunacak mı?’

İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplanmak üzere TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi. Bahşi, önergesinde, ülkenin en önemli sebze ve meyve üretiminin olduğu Antalya'da “tam kapanma” sürecinden dolayı semt pazarlarının kapatılmasıyla çiftçilerin ürettikleri ürünlerin ellerinde kaldığına dikkat çekerek, “Meyve- sebze sezonun başladığı ve rekoltenin en yüksek olduğu bu dönemde tam kapanmayla beraber halk pazarlarına da gelmesiyle özellikle salatalık ve çilekte günlük, domateste 5 günde bir ürün alan çiftçilerin mahsulleri çürüyecektir. Ayrıca çiftçilerimizin büyük çoğunluğunun tarımsal kredilerinin ödeme dönemi Haziran-Temmuz ayı olduğundan Mayıs ayının kapalı olmasıyla kredilerini ödemeyeceklerdir” dedi.

Bahşi önergesinde, “Çiftçinin ürününün çürümemesi ve tüketicinin taze ürün tüketmesi için Pandemi kurallarına uyularak ve gereken denetimler yapılarak semt pazarlarını açmayı düşünüyor musunuz? Ürünleri tarlada ve seralarda kalan çiftçilerimizin tarım kredi borçlarının ödenmesinde Bakanlık olarak bir desteğiniz olacak mıdır?” diye sordu.

(Haber Merkezi)