SİYASET
Giriş Tarihi : 29-03-2021 18:25   Güncelleme : 29-03-2021 18:25

Minta’dan basın toplantısı

Ak Parti Kemer İlçe Başkanı İsmail Selami Minta, düzenlediği basın toplantısında Kemer Belediyesi’nin Olbia Park’taki 2 restoran için gerçekleştirilen ihaleyi eleştirdi. İhalenin iptal edilmesini isteyen Minta, “Bu ihaleyle Kemer Belediyesi’nin kasasına el uzatılmıştır. Bu ihale acilen belediye yönetimi tarafından iptal edilmeli ve şeffaf bir ihale yapılmalı. Biz bu işin sonuna kadar takipçisiyiz ve bu yanlışa dur demek için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.

Minta’dan basın toplantısı

Şüheda PARTAL

Ak Parti Kemer İlçe Başkanı İsmail Selami Minta, düzenlediği basın toplantısında Kemer Belediyesi’nin Olbia Park’taki 2 restoran için gerçekleştirilen ihaleyi eleştirdi. Kemer Belediyesi’nin 2-3 aydır mülklerini ihale yoluyla kiraya verdiğini belirten Minta, “Devlet kurumları 2886 sayılı ihale kanununa göre mülklerini kiraya veriyor. İhale şartnamesi hazırlanırken, ihaleyi yapan kurum başta kurumun menfaatlerini ve haklarını gözetir. Tabi en iyi şekilde kurumuna gelir elde etmek amacıyla öncelikli hedef olan ihaleye katılımı olabildiğince şeffaf şekilde sağlamak için şartname hazırlar. Kemer Belediyesi de 2-3 aydır mülklerini ihale yasasına göre ihale yoluyla kiraya veriyor. Bu ihalelerden sonra da Kemer’de bir dedikodu gibi bir süreç yaşanıyor. Burada haksızlığa uğradığını düşünen vatandaşlar gelip bizlere dertlerini anlatıyorlar. Bir şekilde kendilerine hak arama arayışına giriyorlar. Tabi arada savcılığa gidip suç duyurusunda bulunanlarda var. Bizde haliyle bu sıkıntılarla alakalı bilgi sahibi oluyoruz. Kemer’in hemen meydanında bir saat kulesi var ve burası için 13.01.2021 tarihinde bir ihale yapıldı. Kafe-bistro olarak ihaleye çıkan yer için şartnamede Türkiye’de zincirlere sahip olması gibi bir takım şartlar konulmuş. O dönem burayı 10 yıllığına bir firma aldı. Ama Kemer’de 15-20 gün çeşitli dedikodulardan sonra ihaleyi alan vatandaş teminatını da yakarak ihaleden çekildi. Yine bu ihalenin akabinde 10.03.2021 tarihinde aynı yer aynı şartlarda ihaleye çıkarıldı ve bu ihaleye bir tane firma girdi. 2 milyon 800 bin TL muhammen bedelle ihaleye çıkarılan yer 2 milyon 850 bin TL bedelle bu firma tarafından alındı. Tabi biz buradan hayırlı uğurlu olsun diyoruz” dedi.

‘BELEDİYENİN HANGİ GELİRİNİ ARTTIRDINIZ?’

Saat Kulesi’nin yanı sıra Olbia Park içerisinde yapımı devam eden 2 restoran ile alakalı da ihale gerçekleştirildiğini belirten Minta, “Şimdi geldiğimiz süreçte buraya 2 tane restoran olarak işletilmek adına dükkan yapıldı. 17.03.2021 tarihinde bu dükkanlarla alakalı Kemer Belediyesi tarafından ihale yapıldı. Bu ihalenin şartnamesine baktığım zaman hayretler içinde kaldım. Mesela bu şartlar saat kulesinde yok. Bu saat kulesi de belediyenin mülkü ve orada da hassas davranması lazım. Orada olmayan bu iki maddeden bir tanesi; ihaleye girecek firmanın 2019 yılında en az 15 tane sigortalı eleman çalıştırması ve ikincisi de 2019 yılında 7 milyon TL cirosu olması lazım. Böyle bir şartname. Ben buradan sayın Topaloğlu’na sesleniyorum; ihale şartnamesindeki bu 2 maddeyi buraya koymakla belediyenin hangi hak ve hukukunu korudunuz? Belediyenin hangi gelirini arttırdınız? Bu ihaleye bunu neden koydunuz? Bunu çıkıp kamuoyuna açıklamasını istiyorum. Zaten başkanın hiçbir şeyden haberi olmuyor, haberi yoksa da çıkıp ‘benim haberim yok, başka biri yapsın’ desin. Biz ona da kabulüz. Ama bu konuda belediye yönetiminden, belediye başkanından bir açıklama bekliyoruz” diye konuştu.

‘BELEDİYENİN KASASINA EL UZATILMIŞTIR’

Adrese teslim ihale yapıldığını iddia eden Minta, “Biz araştırmalarımızı yaptığımız zaman, konan bu 2 maddenin Kemer Belediyesi’nin hak ve hukukunu koruması bakımından, ihaleye katılımın artırımı bakımından bize göre hiçbir faydası yok. Bu 2 maddenin buraya yazılarak sağlanan tek şey, tabiri caizse adrese teslim bir ihale olması ve bu ihaleyle Kemer Belediyesi’nin kasasına el uzatılmıştır. Bu kasa halkın kasasıdır. Bu kasaya el uzatmaya kimse cüret edemez. Bu ihale acilen belediye yönetimi tarafından iptal edilmeli ve şeffaf bir ihale yapılmalı. Biz bu işin sonuna kadar takipçisiyiz ve bu yanlışa dur demek için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.