KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 30-07-2020 04:06   Güncelleme : 30-07-2020 04:06

Konyaaltı, Nazım Usta ile perdeyi açtı

Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen'in kültür-sanat projeleri arasında yer alan ve belediye bünyesinde ilk kez kurulan Belediye Tiyatrosu, ilk oyunuyla izleyicinin karşısına çıktı. Nazım Hikmet Ran'ın "Kuvayi Milliye Destanı" adlı oyununu sahneleyen Konyaaltı Belediye Tiyatrosu, büyük beğeni topladı.

Konyaaltı, Nazım Usta ile perdeyi açtı

Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen'in seçim vaatleri arasında yer alan belediye tiyatrosu, kurulduktan sonra ilk oyununu sergiledi. Mart ayında ilk oyununu sergilemeyi planlayan Konyaaltı Belediye Tiyatrosu, pandemi nedeniyle gecikmeli de olsa seyircisiyle buluştu. Genel Sanat Yönetmenliğini Haluk Cömert'in üstlendiği Konyaaltı Belediyesi Tiyatrosu, ilk oyununda Nazım Hikmet Ran'ın "Kuvayi Milliye Destanı" adlı oyunu ile perdesini açtı.

KORONA TEDBİRLERİ KAPSAMINDA İLK OYUN

Konyaaltı Belediyesi 23 Nisan Ulusal Egemenlik Parkı Amfi Tiyatrosu'nda gerçekleştirilen oyuna vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Covid-19 tedbirleri kapsamında sosyal mesafe kuralı ve hijyen tedbirlerine uygun olarak gerçekleştirilen oyunda, izleyiciler ateşleri ölçülerek ve dezenfektan sıkılarak amfi tiyatroya alındı. Tiyatro alanında seyirciler arasında sosyal mesafe kuralına uymalarına yönelik uyarıcı yazılar yerleştirildi. Konyaaltı Belediyesi Başkan Yardımcısı Tuğba Erke Bostan ve Antalya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Gökhan Avkıran ve tiyatro oyuncuları da Konyaaltı Belediye Tiyatrosu oyuncularını ilk oyunlarında yalnız bırakmadı.

AYAKTA ALKIŞLANDILAR

Nazım Hikmet'in 1939'da yazmaya başladığı ve 1941'de bitirdiği Kuvayi Milliye Destanı, Kurtuluş Savaşı'nı bölümler halinde anlatıyor. Oyun izleyenleri zaman zaman duygulandırdı. Amatör tiyatroculardan kurulan ve bir süre eğitim aldıktan ilk oyununu sergileyen Belediye Tiyatrosu, seyircilerden büyük beğeni topladı. İki perde halinde sergilenen oyunun sonunda oyuncular ayakta alkışlandı.

(DHA)