SİYASET
Giriş Tarihi : 01-11-2021 22:18   Güncelleme : 01-11-2021 22:18

‘Kemer’de kirli ve çirkef siyasete asla müsaade etmem’

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, gazetemizi ziyaret ederek gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Pandemiye rağmen Kemer Belediyesi’nin kasasında 10 milyona yakın parası olduğunu bildiren Başkan Topaloğlu, yatırıma aralıksız devam edeceklerini ifade etti. Arslanbucak Kapalı Pazar Yerinin tamamlandığını ve sıranın Göynük Mahallesi olduğunu belirten Topaloğlu, “Kemer Belediye Binasının proje çizimleri bitti, içerisindeki yerleştirmeleri yapılıyor. Aralık ayında inşallah meclise getireceğiz ama meclis üyesi arkadaşlardan bir borçlanma isteyeceğiz. Onlarda borçlanmaya onay verirlerse hazırlık süreci başlayacak” dedi. Kemer’de kirli ve çirkef siyasete asla müsaade etmeyeceklerini ifade eden Topaloğlu, Kındılçeşme projesinde mahkemenin kararına itiraz ettiklerini ve kazanacaklarını belirterek, projenin kaldığı yerden devam edeceğini söyledi. Topaloğlu, “Burada Kemer Belediyesi’nin bir hatası yok. Biz Milli Emlak’tan ön izin alarak çalışmalarımıza başladık. Kendi kafamıza göre başlamadık. Bakın tahsis ayrı, ön izin ayrıdır. Ama Antalya’daki idare mahkemesi bunu tahsis olarak görmüş ve öyle karar vermiş. Yani orada bir yanlışlık var. İnşallah biz bu mahkemeyi Konya’da kazanacağız ve burayı da yapacağız. Hazırlanan planda bize zaten yer çıkmıyor, 48 dönüm Milli Emlak’a turistik tesis alanı çıkıyor. Birine çıkmıyor bu yer, devletin. Daha önce devletin yerini iki kişi önüne almış kullanacaktı, ama şimdi meclis üyeleri bunu reddetti. Burada biz vatandaşın hakkını vatandaşa verdik. Sonuçta hazinenin yeri demek vatandaşın yeri demektir” diye konuştu.

‘Kemer’de kirli ve çirkef siyasete asla müsaade etmem’

Ahmet Duran YENİGÜN

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, gazetemizi ziyaret ederek gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ahmet Duran Yenigün’ün sorularını da yanıtlayan Başkan Topaloğlu, eğitim alanındaki yatırımlarına aralıksız devam ettiklerini belirterek, Kendim öğretmen olduğum için okullardaki tüm eksiklikleri biliyordum. Sloganımız da ‘eğitim varsa gelecekte var.’ Anaokulundan 8’nci sınıfa kadar olan 6 bin 250 öğrenciye A’dan Z’ye tüm kırtasiye malzemelerini veriyoruz. Kumluca-Antalya Karayolu üzerinde oturan ancak okulları alt tarafta kalan ilköğretim okulunda okuyan yaklaşık 350 öğrencimizi de ücretsiz bir şekilde belediye araçlarımızla taşıyoruz. Bir de ilçe sınırları içerisindeki tüm lise öğrencilerinin servisi için ihale yaptık ve şu anda 62 adet C Plakalı aracımız Tekirova’dan Beldibi’ne kadar bin 360 öğrenciyi evlerinden okullarına, okullarından da evlerine götürüyor. Bunların parasını da Kemer Belediyesi ödüyor. Bu Türkiye’de bir ilktir. Liselerde servis ücreti yok” dedi.

‘KEMER BELEDİYESİ’NİN HER TÜRLÜ DESTEĞİNİ GÖRÜRSÜNÜZ’

Daha önce gazino ve restoran olarak da kullanılan Ahmet Erkal Spor Tesisini güzel bir eğitim yuvasına dönüştürdüklerini aktaran Başkan Topaloğlu, “Tadilatlarını gerçekleştirdik ve ruhsatını alarak eğitim destek binası diye güzel bir eğitim yuvasına dönüştürdük. Buranın kadrosuna 11 öğretmenimizi dahil ettik. Geçtiğimiz yıl bu öğretmenlerimiz 160 öğrencimize eğitim verdi ve inanılmaz bir başarı yakaladılar. Buradan hem öğretmenlerimizi hem öğrencilerimizi hem de velilerimizi kutluyorum. 2 milyon 600 bin öğrenci içerisinde 3 bininci ve 8 bininci öğrenci buradan çıktı. Yerleştirmede de Ortadoğu Teknik, Hacettepe, İstanbul Teknik ve Akdeniz Üniversiteleri gibi üniversitelerin bölümlerini kazandılar ve gittiler. Geriye dönüp baktığınızda anaokulundan üniversite sınavlarına kadar bütün öğrencilerimize Kemer Belediyesi’nin her türlü desteğini görürsünüz. Biz belediye olarak destek veriyoruz ve vermeye de devam ediyoruz” diye konuştu.

410 ÖĞRENCİYE BURS DESTEĞİ VERİLİYOR

Üniversite öğrencilerine belediye olarak destek veremediklerini ancak hayırseverler ve öğrenciler arasında bir köprü kurarak bu desteği de sağladıklarını ifade eden Topaloğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Yasa gereğince belediyeler burs veremiyor. Biz meclis üyesi arkadaşlarımızla iki defa karar aldık, ancak Sayıştay reddediyor. Ama biz durmadık, hayırsever ile turizmci arkadaşları bir araya getirdik ve şu ana kadar 410 öğrencimize burs desteği verdik. Burs desteği nasıl oluyor? Hayırseverimiz 10 öğrenciye burs vermek istiyorsa biz onlara bu 10 öğrencinin ismini, okuduğu okulu, ikametgah adresi ve IBAN’ını veriyoruz. Bu şekilde her ayın 15’i ya da 20’si arasında öğrencilerin hesaplarına otomatikman bursları yatıyor. Biz burada aracılık hizmeti veriyoruz. Biz öğrencilerimizi tespit ediyoruz ve hayırseverimize bildiriyoruz. Şu an 410 öğrenciye destek veriliyor ancak başvuruları durdurmamıza rağmen başvuruda bulunan 30 öğrencimiz var ve bu öğrencilerimize de destek olacağız.”

‘BUNLAR TÜRKİYE’DE TEKTİR, SIRADAN BİR ŞEY DEĞİLDİR’

Bir öğrenci için 500 TL’nin iyi bir para olduğunu anlatan Başkan Topaloğlu, “Öğrencilik yapanlar bunu çok iyi bilir. 2 yıldır pandemi dolayısıyla vatandaşlar ekonomik olarak çok zor durumda, bugün bir dershane, kırtasiye, kurs dediğin zaman bir ailenin bütün bütçesini götürüyor. Bu konuda da bize destek olan hayırseverlerimiz ve turizmcilerimize çok teşekkür ediyorum. Vakfı ve derneği olan belediyeler burs verebilir, ama biz veremiyoruz. Ama taşımayı da biz yapıyoruz, dershane olayını da biz veriyoruz. Yani bunlar Türkiye’de tektir, sıradan bir şey değildir bunlar. Eğer biz eğitimli, vatanını, milletini, bayrağını ve Atatürk ilkelerini seven gençler yetiştirirsek, o zaman biz daha huzurlu bir ortamda yaşarız” şeklinde konuştu.

‘3-4 AY İÇERİSİNDE BİTEBİLİR’

Arslanbucak Mahallesi’nde hayırsever turizmci Orduvar Akman tarafından yaptırılan 100 öğrencilik anaokulu inşaatının da hızla devam ettiğini ve Antalya ve Ticaret Sanayi Odası (ATSO) ile de eğitim alanında işbirliğine imza attıklarını aktaran Başkan Topaloğlu, “Orduvar Akman tarafından yapılan anaokulunun yapımı hızla devam ediyor ve 3-4 ay içerisinde de bitebilir. Onun dışında geçtiğimiz hafta Antalya ve Ticaret Odası ile birlikte protokol imzaladık. Sizlerde vardınız. Belediyenin bin metrekarelik alanına 560 metrekare inşaat yapılacak ve bunun içerisinde sınıflar, dans odaları, yönetim odaları gibi yerlerin olduğu bir merkez olacak. 3 Nisan ATSO’nun kuruluş yıl dönümü olmasından dolayı da burasını açılışa yetiştirecekler ve bize teslim edecekler. Ama ATSO burada seminer vereceği zaman burayı kullanacak. Tabi bu merkezde müzik, dans, tiyatro, yabancı dil ve meslek edindirme kursları gibi bütün kursları kültür evi olarak biz oraya toplayacağız. Bu konuda da ATSO Başkanı Davut Çetin ve yönetimine teşekkür ediyoruz” dedi.

KEMER BELEDİYE BİNASININ PROJESİ HAZIR

Eğitim yatırımlarının yanı sıra Kemer’in çehresini değiştirecek projelerin de hayat bulduğuna dikkat çeken Başkan Topaloğlu, “Arslanbucak Pazar Yeri bitti. Bu Cuma değil, önümüzdeki Cuma artık pazar yeri kendi yerinde açılacak. Şu anda da Göynük Mahallesi’ne yapılacak pazar yerinin ihalesi hazırlanıyor. Artı Kemer Belediye Binasının proje çizimleri bitti, içerisindeki yerleştirmeleri yapılıyor. Aralık ayında inşallah meclise getireceğiz ama meclis üyesi arkadaşlardan bir borçlanma isteyeceğiz. Onlarda borçlanmaya onay verirlerse hazırlık süreci başlayacak. Daha bir maliyet çıkmadı. Zaten çıksa da bize söylemezler ama biz yuvarlak bir şey isteriz mecliste. Çünkü yaklaşık maliyeti söylemek şık olmaz, ama Kemer’e yakışan bir bina olacak. Zaten Kemer’imizin de bir binası olsun artık” diye konuştu.

‘KEMER’DE MUTLAKA BİR ÜNİVERSİTE OLMALI’

Seçimlerde Huzur Evi için sözü olduğunu da hatırlatan Başkan Necati Topaloğlu, projeyle ilgili Galatasaray eski Başkanı ve iş insanı Ünal Aysal’ın huzur evi yapımı için kendisine söz verdiğini belirterek, “Geçen hafta Ünal Aysal bey ziyaretime geldi. Bana “Hala yaşlılar evi sözümde duruyorum” dedi. Bir yer bulun ben size yapıp teslim edeceğim dedi ama, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı biz teslim alamayız çünkü bütçemiz yetmiyor diyor. Ben Ünal beye, eğer bu yaşlılar evi olmazsa burada bir Denizcilik Fakültesi var, bunun güçlendirilmesi ve tadilat ile içinin donatılması gerekiyor, bu konuda destek olur musunuz? diye sordum. O da eğer benim annemin Muazzez Aysal ismini vereceklerse A’dan Z’ye hepsine kabulüm dedi. Geçen geldiğinde de yine söyledi. Yıkılması durumunda Turizm Bakanlığı yeri geri vermiyor. Sıkıntı orada. Mutlaka Kemer’de bir üniversitenin olması gerekiyor. Ama orda ama başka bir yerde. Zaten daha önce bir çalışma yapıp yer ayarlandı ama teknik arızaya gitti” dedi.

‘BİR TÜRLÜ KIPIRDAYAMIYORUZ’

Sualtı Müzesi konusunda KETAV’ın BAKA ile görüşmelerinin sürdüğünü aktaran Topaloğlu, “BAKA ile KETAV görüşmesi devam ediyor. Yaklaşık 11 milyon bir kaba inşaat maliyeti var. 10 milyonunu BAKA biz ödeyelim demiş, geri kalan bir milyon da sorun olacaksa biz Kemer Belediyesi olarak veririz zaten. Biz zaten deniz-güneş-kumun dışına çıkmalıyız. Sea to Sky yarışlarında Olimpos Teleferik’in Gelen Müdürü Haydar bey de vardı. O bana siz sualtı müzesini yaparsanız buraya gelen 300 bin turisti oraya da getirtiriz dedi. Bu bizim için çok büyük bir şey, ama bir türlü kıpırdayamıyoruz” şeklinde konuştu.

‘KAZANACAĞIZ VE YAPACAĞIZ’

Kemer Belediyesi’nin Kındılçeşme projesi çalışmaların devam edeceğini bildiren Topaloğlu, mahkeme sürecinin devam ettiğini belirterek şunları söyledi:

“Kındılçeşme’de 2016 yılında onaylanan imar planlarında yeşil alan belediyeye aitti. Biz de bu alanda çalışma yapmak için Milli Emlak Daire Başkanlığı’na başvuruda bulunduk ve bize ön izin verildi. Biz de ön izin sonrası çalışmalara başladık ve sadece bir 950 metre bir yürüyüş yolu açtık. Başkada hiçbir şey yapmadık. Aslında biz oranın sulama sistemlerini de bitkilerini de almıştık. Bunların dışında hiçbir yapılmayacaktı. Antalya’ya giderken sağ taraf deniz, sol taraf komple ağaçlık olacaktı. Ama nedense siyasi baskılar sonucu mahkeme bir karar verdi. Ama mahkemenin verdiği kararda tahsis deniyor. Ancak biz tahsis almadık, sadece ön izin aldık. Sonuçta yeşil alanlar belediyenindir. Burada bina yapmadan çalışma yapabilirsin deniyor. Biz bina yapmıyorduk ama sonuç böyle oldu. Şimdi de biz mahkeme kararına itiraz ettik. Burada Kemer Belediyesinde bir hata yok. Biz Milli Emlak’tan ön izin alarak çalışmalarımıza başladık. Kendi kafamıza göre başlamadık. Bakın tahsis ayrı, ön izin ayrıdır. Ama Antalya’daki idare mahkemesi bunu tahsis olarak görmüş ve öyle karar vermiş. Mesela bir bina yapacaksanız ilk olarak ön onay verirler, yani sen yavaş yavaş başla gerisi gelir derler. Yani orada bir yanlışlık var. İnşallah biz bu mahkemeyi Konya’da kazanacağız ve burayı da yapacağız.”

‘VATANDAŞIN HAKKINI VATANDAŞA VERDİK’

Belediyenin projesinde turizm sahası olarak otel alanı ayrıldığı iddialarını da cevaplayan Başkan Topaloğlu, “2016 yılındaki hazırlanan imar planında bizim kemer belediyesinin reddettiği planda hazineye 8 dönüm yer çıkıyor. Oradaki mezarlık yeri ayrı zaten, orası Kemer Belediyesine ait, onun dışında 6 dönüm yer çıkıyor. Arkadaki iki tane vatandaş, hazinenin yerini önüne almış, hazinenin yerini kullanacaklar. Kemer Belediye Meclisi bunu reddetti. Ben meclis üyelerine teşekkür ediyorum, on beşe bir reddetti ve şu anda hazırlanan planda bize zaten yer çıkmıyor, 48 dönüm Milli Emlak’a turistik tesis alanı çıkıyor. Bunu da Turizm Bakanlığı ihaleye çıkarıp, satacak, Kemer’e bir kazanç sağlayacak ve bu para alt yapıda kullanılacak. Birine çıkmıyor bu yer, devletin bu yer. Daha önce devletin yerini iki kişi önüne almış kullanacaktı, ama şimdi meclis üyeleri bunu reddetti. Burada biz vatandaşın hakkını vatandaşa verdik. Sonuçta hazinenin yeri demek vatandaşın yeri demektir” şeklinde konuştu.

‘KESİNLİKLE MÜSAADE ETMEM’

Geçen meclis toplantısında meclis üyelerinin meclis salonuna gelmemesini değerlendiren Başkan Topaloğlu, herkesin kendi hür iradesi olduğunu belirterek, “Yarından sonrada meclis toplantısı var ister evet derler ister hayır derler. Onun için bizde sıkıntı yok. Burada Necati hocanın imara açılacak yeri yok, belediyede çalışacak oğlu yok. Kemerliler bize istediği her türlü soruyu sorabilirler. Biz hiç gocunmayız. Yanlış yapıyorsak da özür diler geri döneriz. Ama burada kirli ve çirkef bir siyaset devam etmiş ve ben buna kesinlikle müsaade etmeyeceğim. Kesinlikle izin vermem” dedi.

KEMER’DE 4 TANE PAZAR YERİ OLACAK

Pandemiye rağmen Kemer Belediyesi’nin kasasında 8-10 milyon lira parası olduğunu belirten Topaloğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Kiralarını toplayabiliyor, personelin maaşlarını tık tık ödüyor ve yatırım yapıyor. Bu Kemer Belediyesi’nin büyük bir başarısıdır. Kemerlinin başarısıdır. Koskoca Kemer’de pazarı sokağa kurdular. Ama 2 tanesi yapıldı şimdi üçüncüye gidiliyor. Büyükşehir’de önümüzdeki hafta başlıyor. Çünkü, yasa gereği orası otopark olduğu için Büyükşehir Belediyesi yapmak zorunda. O da orayı yaptığı zaman hiç olmazsa Kemer’de 4 tane pazar yeri olacak. Tekirova’nın imar planı geçtiğinde oraya da yapılacak. Çamyuva’da hisseler var onları topluyoruz.”

‘BELDİBİ’NDE 4 TANE GÜNÜ BİRLİK ALAN OLUŞTU’

Beldibi Mahallesi’nde bulunan Atatürk Parkı’nın Beldibi’nin akciğeri konumunda olduğunu ifade eden Başkan Topaloğlu, “Eğer burasını Ahmet’e ya da Mehmet’e verdiğiniz zaman Beldibi bitti sayılır. Ben bunu sayın Turizm Bakanımız Mehmet Ersoy’a da bire bir söyledim ve buradaki sıkıntıları da anlattım. Bakanımızda talimat vererek burayı Milli Parklardan aldı. Şu anda Atatürk Parkı Turizm Bakanlığında. Hatta Göynük’teki otel açılışında ben bakanımıza Çamyuva’daki plaj için teşekkür ettim ve aynısını Beldibi’nde de görmek istiyoruz dedim. O da zaten yapılacağını söyledi. Beldibi’nde şu anda planlar askıda. Beldibi imar planından ayrı geldi. İzci Kampı günü birlik olarak planlandı, Beldibi Mezarlığının önü, Atatürk Parkı ve onun ilerisindeki mandalin park da günü birlik olarak planlara işlendi ve şu an askıda. Beldibi’nde 4 tane günü birlik alan oluştu. Tabi askıdan indikten sonrada Turizm Bakanlığı ilk olarak Atatürk Parkı’nı yapacaktır” diye konuştu.

‘2022’DE ÇOK DAHA İYİ BİR TURİZM BEKLİYORUZ’

Kemer’de bu yıl turizm sezonunun geçen seneye göre daha iyi bir şekilde geçtiğini bildiren Topaloğlu, “Şu anda açık otellerimiz var. Kışın açık kalacak otellerimiz de var ama 2022’de çok daha iyi bir turizm bekliyoruz. Avrupa ve İngiltere’den 2022 için çok sayıda rezervasyon alımları başladı. İnşallah çok iyi olur ve halkımızda rahat bir nefes alır” dedi.