YAŞAM
Giriş Tarihi : 14-11-2022 00:05

Kemer’de “Çök-Kapan-Tutun” tatbikatı

AFAD'ın ülke genelinde gerçekleştirdiği "Deprem Anı Ülke Tatbikatı" Kemer yapıldı. Kemer İlçe Jandarma Komutanlığı’nda düzenlenen tatbikatta, 18:57’de verilen uyarı ile protokol üyeleri ve katılımcılar 30 saniye çök-kapan-tutun hareketini yaptı. Doğal afetin her an yaşanabileceğini ifade eden Kemer Kaymakamı Hüseyin Çam, “Doğal afete engel olunamaz. Ama tedbir alınabilir. Afet anında neler yapılması gerektiğini anlatmaya çalıştık. Allah bizlere bir daha böyle afet yaşatmasın” dedi.

Kemer’de “Çök-Kapan-Tutun” tatbikatı

Şüheda PARTAL

AFAD koordinasyonunda, Düzce Depremi’nin 23’ncü yılı dolayısıyla depremin meydana geldiği saat 18.57’de Türkiye geneli ve KKTC’de “Deprem Anı Ülke Tatbikatı” yapıldı. Kemer’de de İlçe Jandarma Komutanlığı’nda yapılan tatbikata, Kemer Kaymakamı Hüseyin Çam, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Kemer Jandarma Komutanı Ramazan Ergel, Kemer Emniyet Müdürü Harun Mere, emniyet ve jandarma personeli, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar ile Kemer’de yaşayan AFAD gönüllüleri katıldı.

Kaymakam Çam, Belediye Başkanı Topaloğlu ve beraberindekiler, tatbikat öncesinde Kemer’de yaşayan AFAD gönüllüleri koordinatörü Didem Yakut, “çök kapan tutun” hareketinin nasıl yapılacağı hakkında uygulamalı bilgiler verdi. Ülke genelinde ilk kez uygulanan tatbikat kapsamında, saat 18.57'de tüm vatandaşların cep telefonlarına gönderilen "Hayati Uyarı Bildirimi" ile Türkçe ve İngilizce sesli uyarı yapıldı. Kaymakam Çam, Başkan Topaloğlu ve beraberindekiler, saat 18.57’de telefonlara gelen bildirim sonrası “çök kapan tutun” hareketini yaptı.

Kaymakam Çam, tatbikat sonrası yaptığı açıklamasında, 12 Kasım 1999 Düzce Depremi’nde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dilediğini söyledi. Doğal afetin her an yaşanabileceğini ifade eden Kaymakam Çam, “Doğal afete engel olunamaz. Ama tedbir alınabilir. Daha sağlam zeminlerde daha sağlam yapılar inşa edilebilir. Farkındalık oluşturmak amacıyla 1999 Düzce Depremi’nin yıl dönümünde böyle bir tatbikat yapıldı. Afet anında neler yapılması gerektiğini anlatmaya çalıştık. Allah bizlere bir daha böyle afet yaşatmasın.” diye konuştu.

Belediye Başkanı Topaloğlu ise yaptığı açıklamasında, “12 Kasım 1999 Düzce Depremi’nde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz. Bugün Düzce Depremi’nin yıl dönümünde farkındalık oluşturmak amacıyla ülke genelinde “çök kapan tutun” tatbikatı yaptık. Deprem anında neler yapılması gerekiyorsa sakin bir şekilde onları yapmamız gerekiyor. İnşallah böyle afetler yaşamayız.” dedi.

AdminAdmin