GÜNDEM
Giriş Tarihi : 08-03-2021 16:28   Güncelleme : 08-03-2021 16:28

Kemer’de 8 Mart kutlaması!

Türk Kadınlar Birliği Kemer Şubesi tarafından Kemer Cumhuriyet Meydanı’nda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlaması gerçekleştirildi. İYİ Parti Kemer İlçe Teşkilatı ve CHP Kemer İlçe Teşkilatı’nın da katıldığı törende konuşan Türk Kadınlar Birliği Kemer Şubesi Başkanı Hacer Akdağ, “Kadınlarımızın toplumdaki yeri ve görevleri itibariyle birey olarak kişiliğini kazanması, kendini ifade edebilmesi, toplumda hak ettiği yeri alması gereklidir. Kadınların ihmal edildiği toplumların varlığını sağlıklı bir şekilde sürdürmesi mümkün değildir” dedi.

Kemer’de 8 Mart kutlaması!

Şüheda PARTAL

Türk Kadınlar Birliği Kemer Şubesi tarafından Kemer Cumhuriyet Meydanı’nda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlaması gerçekleştirildi. Kutlama törenine Türk Kadınlar Birliği Kemer Şubesi Başkanı Hacer Akdağ ve yönetim kurulu üyeleri ile üyelerinin yanı sıra Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu’nun eşi Fikriye Topaloğlu, İYİ Parti Kemer İlçe Başkanı Hüseyin Çelik, Kadın Kolları Başkanı Kamile Büyükakçalı, CHP Kemer İlçe Başkanı Hüsnü Ünal, Kadın Kolları Başkanı Sema Özdemir ile yönetim kurulu üyeleri katıldı.

‘KADINLAR HAYATIMIZIN HER YERİNDE’

Tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayan Türk Kadınlar Birliği Kemer Şubesi Başkanı Hacer Akdağ, “8 Mart 1857’de ağır çalışma koşullarını protesto etmek için direnişe geçen dokuma işçisi kadınların 129’unun çıkan çatışma ve yangında yaşamını yitirmesiyle başlayan sürecin ardından 1977 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 8 Mart’ı ‘Kadın Hakları ve Dünya Barışı Günü’ olarak ilan etmiştir. Böylece, 8 Mart kadınların mücadele ve dayanışmasının kutlandığı gün olmuştur. Kadınlar hayatımızın her yerinde, Türk kadının Kurtuluş Mücadelesindeki yeri tartışılmazdır. Cumhuriyet ile birlikte hayatın her alanında Türk Kadını yerini almıştır. Dünden bugüne bazı haklar kazanıldıysa da halen şiddete maruz kalan kadınlarımız ne yazık ki vardır” dedi.

Yasal düzenlemelerin kadınlar açısından yeterli olmadığına dikkat çeken Akdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aile yaşamında ve çalışma hayatında kadının konumuna bakıldığında koşulların hiç de eşitlikçi olmadığı görülüyor. Anayasa da ‘Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, dini, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetmeksizin kanun önünde eşittir.’ İfadesi bulunmasına karşın yasal düzenlemeler yeterli değildir. Kadınlarımızın toplumdaki yeri ve görevleri itibariyle birey olarak kişiliğini kazanması, kendini ifade edebilmesi, toplumda hak ettiği yeri alması gereklidir. Kadınların ihmal edildiği toplumların varlığını sağlıklı bir şekilde sürdürmesi mümkün değildir.”

‘KADINLARIMIZA SAHİP ÇIKACAĞIZ’

“Toplumun kalkınabilmesi ve ilerleyebilmesi için kadın erkek demeden hepsinin eğitim ve öğretim düzeyinin yükseltilmesi gerekmektedir” diyen Akdağ, “Bu konuda sivil toplum örgütlerine de çok büyük görevler düşmektedir. Bütün modernleşme, uygarlaşma, sanayileşme, eşit oy hakkı vb. gelişmelere karşın tarihin en ilkel ve en gelişkin sömürü ve ezme biçimleri bugün bir arada varlıklarını korumakta; bu nedenle kadınların her alanda gerçek eşitlik istem ve mücadeleleri de sürmektedir. Gelişen teknoloji, yaşam kalitesinin yükselmesi ve eğitim seviyelerinin artmasıyla artık kadınlar, politikadan sanata her alanda bulunmakta, konumlarını başarılı bir şekilde temsil etmektedirler. Ulu Önder Atatürk’ün dediği gibi ‘Şuna inanmak lazımdır ki Dünya üzerinde gördüğümüz her şey kadının eseridir.’ Bizler Atatürk’ün ilke ve inkılaplarına bağlı kalarak çağdaş bir toplum oluşmasına katkı sağlamaya devam edeceğiz. Türk Kadınlar Birliği olarak kadınlarımıza sahip çıkacağız, haklarını savunmaları için her türlü destekle yanların da olacağız” şeklinde konuştu.