GÜNDEM
Giriş Tarihi : 09-07-2020 16:01   Güncelleme : 09-07-2020 16:01

‘Kemer ağır bir kriz içerisinde’

Gazetemizi ziyaret ederek gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Kemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bolat Ünsal, daha önce esnafın vergi, SGK ve bankalara olan kredi borçlarının 1 yıl ertelenmesi talebini yenileyerek, “Kemer’in ticari ve esnaf yapısına baktığımızda, bu yıl için 2016'dan daha da ağır bir kriz içerisinde. Çünkü ticari yapısı tamamen yabancı turizmine yönelik bir yapı içermekte ve bu olmayınca da esnafın bütün gelir kaynakları çökmüş durumda. Yani Kemer bu konuda Türkiye'nin genelinde tek diyebilirim. Bu da devletimizin Kemer’e yönelik ciddi önlemler alması, lokal önlemler alması gerçeğini ortaya koyuyor” dedi.

‘Kemer ağır bir kriz içerisinde’

Kemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bolat Ünsal, gazetemizi ziyaret ederek gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Nisan ayında gazetemize verdiği demeci hatırlatan Başkan Ünsal, “Koronavirüs (COVİD-19) salgının ilk günlerinde bu açıklamayı yapmış ve esnafın devlete olan vergi, SGK ve bankalara olan kredi borçlarının 1 yıl ertelenmesini talep etmiştim. Çünkü bir şey görmek için yaşamaya gerek yok, geldiğimiz noktada zaman bizi haklı çıkardı. Gerçi esnafın kredi borçlarında faizsiz 3 aylık öteleme geldi. Yalnız bu 3 aylık öteleme gördük ki yetersiz. Mesela örnek vermek gerekirse 1 Nisan-30 Haziran arası olan borçlar 3 ay ötelendi, 1 Nisan’da borcu olan bir esnaf 1 Temmuz'da bunu ödemekle karşı karşıya kaldı. Bu zaman zarfında işyerleri açıldı mı? Açılmadı. Demek ki süre yetmiyormuş” dedi.

‘BORÇLAR 2021 YILINA ÖTELENMELİDİR’

Kemer’de şu an itibariyle yabancı turist akışının olmadığını bildiren Ünsal, “Kemer’deki işyerlerinin takriben yüzde 70-75 civarında direk turizme iş yapan işletmeler şu anda kapalı. Esnafın devlete olan borçları 1 yıl ötelenmeliydi, buna Sosyal Güvenlik Kurumu borçları stopajlar gelir vergileri ve esnafın bankalara olan kredi borçları dahil dondurulmalıdır, yani 2021 yılına ötelenmelidir, ancak bu şekilde çözüm olur. Zira bunu 3 ay ötelesek 6 ayda ötelesek ki 3-6 ay sonra zaten kış dönemine denk geliyor. Geçen yıl Ekim'de Kasım'da işyerini kapatan esnaflarımız Temmuz’un 10'u olmasına rağmen hala iş yerlerini açmadılar, çünkü yabancı turist yok, açanlar da iş yapmıyor” şeklinde konuştu.

‘KEMER 2016'DAN DAHA DA AĞIR BİR KRİZ İÇERİSİNDE’

Kemer’in ticari yapısının yüzde 90 turizm endeksine bağlı olduğuna değinen Başkan Ünsal, “Dolayısıyla turizm yoksa hiçbir şey yok. Belki bu yapıdan da biraz kurtulmak lazım. 2016'da yaşadığımız Rusya krizi bunu bariz bir şekilde önümüze koydu. Ama o dönemde de birtakım şeylere vurgu yapmıştık. Ötelemeler yapılandırmalar yapıldı, ama bunun dışında çok ciddi adımlar atılmadığını gördük. Örneğin son dönemlerde yaşadığımız Elâzığ depreminde Elazığ için özel önlemler alındı. Kemer’in ticari ve esnaf yapısına baktığımızda, Kemer bu yıl için 2016'dan daha da ağır bir kriz içerisinde. Çünkü ticari yapısı tamamen yabancı turizmine yönelik bir yapı içermekte ve bu olmayınca da esnafın bütün gelir kaynakları çökmüş durumda” dedi.

‘YILLARCA YERLİ TURİZMİ YOK SAYDIK’

“Bu bence bize yeni bir yol haritası belirleme şansı sunuyor” diyen Kemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bolat Ünsal, sözlerine şöyle devam etti:

“Daha önce esnaflarla yaptığımız toplantılarda bunu dile getirmiştim. Şimdi buradaki ticari yapı tamamen turiste yönelik olduğu için sistem çöküyor. Aslında biz yıllarca yerli turizmi çok ihmal ettik ve yok saydık. Esnaflar ile işletmeciler olarak yok saydık ve hata yaptığımızı bu yıl biraz daha bariz bir şekilde anladık. Şimdi bölgemizde bir Çıralı diye bir mevkiimiz var. Tamam onlar da bu pandemiden etkilendi ama, buradaki kitle turizmi yapan işletmeler kadar tabi ki etkilenmedi. Akmasa da damlıyor diye tabir ettiğimiz çarkları dönüyor. Biz esnaflar olarak belki turizmin dışında da artık alternatif gelir kaynakları ya da ticari yatırımlara kafa yormamız ve düşünmemiz lazım. İşimizi çeşitlendirmemiz lazım.

‘KEMER’E YÖNELİK CİDDİ ÖNLEMLER ALINMALI’

Bu bağlamda Antalya'nın birçok kıyı şeridindeki bütün ilçeler turizme yönelik ama, bir Manavgat-Alanya baktığımız zaman, orada yerleşik halkın olduğunu gittiğiniz zaman dükkanlarda işyerlerinde yerleşik halka ya da yerli turistlere ile hitap eden ürünleri buluyorsunuz. Yani ticaret yapısı var. Ama Kemer’in ticari yapısı dediğimiz gibi yüzde 90 direkt yabancı turiste yönelik olduğu için bu krizi en ağır şekilde hisseden ilçemiz. Yani Kemer bu konuda Türkiye'nin genelinde tek diyebilirim. Bu da devletimizin Kemer’e yönelik ciddi önlemler alması lokal önlemler alması gerçeğini ortaya koyuyor.”

‘KAYNAKLARIMIZI HEBA EDİYORUZ’

‘Herşey Dahil Sistemi’nden vazgeçilmesi konusunda pandemi döneminin bir fırsat olduğunu da belirten Başkan Ünsal, “Yıllarca dile getirdik Her Şey Dahil Sistemi esnafa, büyük işletmeler ve otelcilere çok büyük zarar vermekte. Bu sistemden belki birden vazgeçemeyiz ama, bu pandemi dönemi bir fırsattır otellerin bu sistemden vazgeçmesi için. Kademeli olarak bunu birkaç yıla yayarak ve sonuçlarını görerek ilerlemek de yarar var diye düşünüyorum. Çünkü defalarca dile getirdiğim gibi; biz burada turizm yapmıyoruz, biz burada kaynaklarımızı heba ediyoruz. 12 ay turizm yapılabilecek bir ilde ilçede turizmi 4-5 aya endeksledik, bununla yetinmeye çalışıyoruz ve bu 4-5 ayda da hiç kimse hayatından memnun kalmıyor. Demek ki biz bir şeyleri yanlış yapıyoruz ve bunları oturup bir daha düşünmemiz lazım diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

‘KÜÇÜK İŞLETMELER DEĞERLİ OLDU’

Kemer’in doğa ve sağlık turizmine elverişli olduğunun altını çizen Başkan Ünsal, “Yani aslında bizim alt yapımız ve kaynaklarımız var. Mesela son yaptığımız toplantıda lokal turizm ve küçük işletmeler gündeme geldi. Oysa ki yıllar önce biz küçük işletmeleri, büyük otelcilerin istilası altında bırakarak ve o küçük işletmeleri koruyamadığımızdan personel lojmanları oldu. Şimdi bu geldiğimiz nokta ise o küçük işletmelerin Kemer için ne kadar kıymetli olduğunu ve değerli olduğunu gerçeğini de bize göstermiş oldu” dedi.

‘ZAMAN BİZİ HAKLI ÇIKARIYOR’

Bunların yeterli olmadığını da bildiren Ünsal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yanılmıyorsam 2013 yılında ben bir demeç vermiştim ve 4 yıllık bir üniversite Kemer’in ölü geçen kış sezonuna çözüm olabilir demiştim. Altyapımız buna müsait, küçük oteller bazında işte pansiyonlar bazında buna elverişliyiz. Çünkü zaten 4 ay turizm yapıyoruz. En azından buralar kışında öğrencilere hizmet vererek bunun gelir akışı 12 aya çıkartılabilir diye açıklamada bulunmuştum. O dönemde bu fikrim de çok eleştiri almıştı. İnanmayanlar o tarihteki haberin altındaki yorumlara da bakabilirler. Ama bugünkü geldiğimiz noktada herkes üniversiteye sahip çıkıyor. Bu iyi bir gelişme, zaman bizi haklı çıkarıyor.”

‘ZATEN BİZ MEVCUTLARI DOLDURAMIYORUZ’

Kemer’de eskiden konuşulan her şeyin şimdi yine konuşulmaya başladığını ifade eden Başkan Ünsal, “Bunu yıllardır dile getiriyorum; büyük ölçekli yatak yatırımları durdurulmalı. Tatil köyleri yapımı durdurulmalı. Zaten biz mevcutları dolduramıyoruz, 4-5 ayı geçemiyoruz. Ne zaman ki bunları doldurduk, yapılacaksa büyük oteller yine yapılsın. Bu yanlıştan dönülmesi gerekiyor. Bu da sanıyorum bir devlet politikası olmalı. Zaman bu konuda da bizi haklı çıkardı. Bu krizden dediğim gibi en çok etkilenen Kemer, en çok etkilenen küçük esnaf sanatkar. Devletimizin çok kısa bir sürede bu soruna el atmasını ve destek vereceğini umuyoruz” diye konuştu.