RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 06-06-2016 06:59   Güncelleme : 06-06-2016 06:59

Kaymakam Feslihan: Idyros ve Av Köşkü turizme kazandırılacak

Kemer’de gerçekleşen faaliyetler ve yapılan çalışmalarla ile ilgili gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ahmet Duran Yenigün’ün sorularını yanıtlayan Kemer Kaymakamı Mustafa Cihad Feslihan, Selçuklu Av Köşkü’nün turizme kazandırılması konusunda ihale sürecine girildiğini, ihale sonuçlandıktan sonra restorasyon çalışmalarına başlanacağını söyledi.

Kaymakam Feslihan: Idyros ve Av Köşkü turizme kazandırılacak

Ahmet Duran YENİGÜN

Kemer Kaymakamı Mustafa Cihad Feslihan, ilçe genelinde gerçekleşen faaliyetler ve yapılan çalışmalarla ile ilgili gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ahmet Duran Yenigün’ün sorularını yanıtladı.

‘HASSAS BİR GÜVENLİK STRATEJİSİ İZLİYORUZ’

Kemer’de özellikle kaymakamlığımız bünyesindeki diğer kamu kurum ve kuruluşları ile bölgesindeki kamu düzeni ve güvenliği kamu hizmetleri gibi alanlarda faaliyet gösteren bir kurum olduğunu belirten Kaymakam Feslihan; “Göreve başladığımız süreden bu zamana kadar pek çok alanda çalışma arkadaşlarımız ile birlikte faaliyetlerde bulunuyoruz. Özellikleri konu başlıkları ile devam edersek güvenlik ve kamu düzeninin sağlanması anlamında faaliyetlerde bulunuyoruz. Turizmde göz önünde bulunarak bölgemizde hassas bir güvenlik stratejisi izliyoruz. Buna ilişkin güvenlik tedbirlerimizi daha üst düzeyde almaya çalışıyoruz. Özellikle ilçemizde yaşayan vatandaşlarımız bunu çok daha iyi gözlemleyebiliyor. Yollarda karşılaştıkları yol uygulamaları ve aramaları, yine burada özellikle noktalara yaptığımız güvenlik planlamaları gibi. Kentimizin caddelerinde ve sokaklarında Güven Timleri ve yaya devriye ekipleri ile diğer alanda yine pek çok aldığımız güvenlik tedbirini de buna ekleyebiliriz. Güvenliği üst düzeyde tutuyoruz. Emniyet bölgesinde polis arkadaşlarımız, Jandarma bölgesinde, Jandarma personelinin çalışmaları var. 7/24 yasası olarak hizmetleri yerine getirmeye çalışıyorlar. Biz bu aldığımız tedbirleri Kent Güvenlik Sistemi ile de özellikle MOBESE hareket sistemini desteklemek üzere bazı faaliyetlerde bulunuyoruz. Şu kadarını söyleyebilirim özel güvenlik sisteminin çalışmaları önümüzdeki ay içerisinde sonuçlanacağını bekliyoruz şu an çalışmalar devam ediyor. Optik sistemli bir kent güvenlik sistemi üzerine yoğunlaştık” dedi.

‘EĞİTİM FAALİYETLERİMİZ YOĞUN BİR ŞEKİLDE SÜRÜYOR’

Pek çok alanda yürütülen faaliyetleri olduğunu anlatan Kaymakam Feslihan, sözlerini şöyle sürdürdü; “Faaliyetleri sırasıyla eğitimden başlayabiliriz. Okul öncesi özel eğitim, İlköğretim, ortaöğretim ve Halk Eğitim alanında arkadaşlarımızın yoğun çalışmaları söz konusu. Çalışmalarda göze çarpanlardan örgün eğitimden bahsedersek, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Fatih Projesi kapsamında akıllı tahta ve tablet uygulamamız vardı. İlçe genelinde baktığımızda Anadolu Lisesi, Ünal Aysal Okulu, Fen Lisesi ile diğer ilkokul ve ortaokulların büyük bir kısmında çok sayıda akıllı tahta ve grup tablet bilgisayar çocuklarımıza dağıtmış durumundayız. Daha detaylı bilgi verirsek, ilkokul ve ortaokullarımızda şu an 250 adet akıllı tahta kurulumu tamamlandı. Göynük Fen Lisesi’nde 50 adet akıllı tahta kurulumu, okullarımızda öğrencilerimize 429 adet tablet dağıtıldı. Kemer Anadolu Lisesi ve Ünal Aysal Anadolu Lisesi'nde toplam 89 Akıllı tahta kuruldu ve yine öğrencilerimize 496 adet tablet bilgisayar dağıtıldı. Fatih Projesi’nin ilçemizde yoğun bir şekilde devam etmesi noktasında faaliyetlerimiz hâlihazırda devam ediyor.”

‘ÖĞRENCİLERİMİZİN BAŞARILARI DEVAM EDİYOR’

Merkezi sınavlara bakıldığında Kemer’deki öğrencilerin Antalya İl geneli ortalamasında başarı gösterdiklerini belirten Kaymakam Feslihan, öğrencilerin okuldaki derslerine ilave olarak daha başarılı olabilmeleri noktasında Yetiştirme Kursları olduğunu, pek çok okulda öğrencilerin bu yetiştirme kurslarından istifade edip, öğretmenler ile özverili çalışmalarıyla başarılarını arttırdıklarını gördüklerini söyledi.

‘ÖZEL EĞİTİMİ ÖNEMSİYORUZ’

Özel Eğitimi önemsediklerini belirten Kaymakam Feslihan; “Özel engelli öğrencilerimizin bir kısmı Hacı Mehmet Saygın İlkokulu’nun yanındaki binada, bazıları ise okulda eğitimlerini görüyor. Bazı öğrencilerimiz ise evde özel eğitim alıyor. Öğretmen arkadaşlarımız, öğrencilerimizin evde eğitimlerine devam etmesi noktasında onlara yardımcı oluyor. Buna benzer bizim özel eğitim uygulamalarımızda söz konusu oluyor. Yetiştirme kursları ve destekleme kurslarına baktığımızda birinci dönem bin 670 öğrencimiz faydalanmış, ikinci dönem ise 2 bin 460 öğrencimiz faydalanmış, bunlar azımsanacak rakamlar değil” dedi.

‘ÖĞRENCİLERİMİZ SPORDA DA BAŞARILARA İMZA ATIYOR’

İtalya'ya öğrenci gönderdiklerini, şuanda 15 öğrencinin İtalya'da staj yapmaya başladığını belirten Kaymakam Feslihan; “Yine öğrencilerimizin spor alanında ciddi başarıları var. Normal eğitim alanı dışında spor konusunda da aldıkları dereceler çok önemli, öğrencilerin içlerinde karatede Kickbox, Softball, Judo and Roll, voleybolun yanı sıra yine badminton alanda başarıları var. Öğrencilerimizin Türkiye Şampiyonluğundan, Balkan şampiyonluklarına kadar önemli başarılara imza attı. Bu anlamda veliler çocuklarıyla gurur duyabilir. Bu vesileyle buradan öğretmen arkadaşlarıma ve antrenörlerine de teşekkür ediyorum” diye konuştu.

‘IDYROS VE AV KÖŞKÜ TURİZME KAZANDIRILACAK’

Kemer’in kültür varlıklarıyla zengin olduğunu, dolayısıyla bu kültür varlıklarını turizme kazandırılması konusunda çalışmaların devam ettiğini söyleyen Kaymakam Feslihan; “Bunlardan biri Ayışığı Koyu’nun arka kısmındaki Idyros Antik Kenti’nin turizme kazandırılması konusunda girişimlerimiz oldu ve şu an Kültür Bakanlığı'nda onay aşamasında, gerçekleşmesi halinde detayları önümüzdeki günlerde netlik kazanacak. Yine Kemer’de kültür varlığı olarak bulunan Selçuklu Av Köşkü’nün turizme kazandırılması konusunda bir çalışmamız oldu. Burada restorasyon çalışması olacak Antalya Valiliği bunun yapımına ilişkin ihale sürecinde ve ihale sonuçlandıktan sonra restorasyon çalışmalarına başlanacak. İlçemizde pek çok alanda proje geliştirmeye yönelik Kültür Varlıkları noktasında çalışmalarımız devam etmektedir” dedi.

KARAYOLLARININ ÇALIŞMALARI

Karayolları Bölge Müdürlüğü'nün Kemer’deki çalışmalarını anlatan Kaymakam Feslihan; “Kemer ilçe sahasında çok kapsamlı yol, tünel ve köprü çalışmaları yapılıyor. Turizm sezonunda gelmesiyle beraber bu yol çalışmalarını kısa zamanda sonuçlandırma noktasında görüşmelerimiz oldu. Karayolları Bölge Müdürlüğü de konuyu yakından takip ederek çalışmalarına hız verdi. Özellikle üst geçitleri yakın bir zamanda tamamlayacaklarını beyan ettiler. Vatandaşlarımız 15 gün ile bir aylık süre içerisinde bu çalışmaları görecektir.”

‘İNSAN ODAKLI ÇALIŞMAYI ÖNEMSİYORUZ’

İnsan Hakları Kurulları yeni yapılanma olmadığını belirten Kaymakam Feslihan; “Öncesi olan İnsan Hakları Kurumunu biraz daha etkin olarak kullanalım istedik. Özellikle insan hakları kapsamında, hak ihlallerinden tutunda, insanların refah düzeyinin yükseltilmesine kadar pek çok alanda biz bir insanı değer olarak kabul ediyoruz. İnsan odaklı çalışmayı önemsiyoruz. Bu anlamda toplumun her kesiminden üyelerimiz var. Sivil toplum kuruluşlarından siyasi partilere, avukatlardan doktorlara ve basın mensuplarından oluşan bu kurul aracılığıyla bize yapılan müracaatlarda, biz vatandaşlarımızın karşılaştıkları sorunları çözme noktasında gayret sarf ediyoruz. Onların karşılaşabilecekleri hak ihlallerini önleme noktasında müdahil oluyoruz. Yaşadıkları şiddet olayları varsa bunları önleme noktasında bir çaba gösteriyoruz ve onların beklentilerini öğrenip ona göre ilgili kurumları harekete geçiriyoruz” diye konuştu.

‘SAĞLIK HİZMETLERİ TALEPLERİ ARTIYOR’

Kaymakam Feslihan, Kemer’de sağlık konusunda Devlet Hastanesi başta olmak üzere Aile hekimleri, Halk Sağlığı ve Toplum Sağlığı Merkezleri ile 112 biriminin yaz aylarında yoğun bir şekilde faaliyet gösterdiğini, özellikle sağlık hizmetlerindeki taleplerin artığını söyledi.

‘DENETİMLER SÜRECEK’

Kemer için önemli olan konulardan birinin de gıda denetimleri olduğunu belirten Kaymakam Feslihan, çok sayıda üretim, satış ve toplu tüketim yerlerinin bulunduğu Kemer’de, büyük turizm işletmelerinin özellikle sağlıklı gıdaya ulaşabilmesi gıda zehirlenmesinin önüne geçilebilmesi noktasında denetimlerin sürdüğünü kaydetti. 2016 yılında çok sayıda işletme denetim yapıldığı söyleyen Kaymakam Feslihan, 648 işletmeye 701 kez gıda denetimi yapıldığını, tütün ve diğer bağımlılık yapıcı maddelerin denetimine ilişkin 2016 yılında yapılan 983 denetim olduğunu belirtti.

AdminAdmin