ANTALYA
Giriş Tarihi : 15-07-2020 00:53   Güncelleme : 15-07-2020 00:53

‘Ebediyete kadar sahip çıkacağız’

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır ve Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere, 15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Vali Yazıcı mesajında, “Milletçe büyük bir kahramanlık destanı yazdığımız ve hainlere fırsat vermediğimiz o geceyi unutmayacağız. Şanlı tarihimize büyük Türk milletinin zaferi olarak yazılan 15 Temmuz'u; Malazgirt gibi, Çanakkale gibi, Büyük Taarruz gibi nesilden nesile anlatacağız. Milli birlik ve beraberliğimize, demokrasimize, cumhuriyetimize ve istiklalimize ebediyete kadar sahip çıkacağız” dedi.

‘Ebediyete kadar sahip çıkacağız’

Antalya Valisi Ersin Yazıcı 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle yayınladığı mesajda "Tarihimizin en karanlık gecelerinden ve aynı zamanda dönüm noktaların biri olan 15 Temmuz'u nurlu bir sabaha dönüştüren, zaferi milletimize bahşeden Rabbimize sonsuz şükürler olsun. Dik duruşun timsali Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Eroğan'la birlikte meydanlara inerek demokrasi mücadelesi veren kahraman milletimizin her bir ferdine selam olsun" dedi.

Vali Ersin Yazıcı yayınladığı mesajda, şu ifadelere yer verdi:

"Bin yıldır üzerinde yaşadığımız bu topraklar ecdadımızın canları pahasına gösterdiği olağanüstü ve onurlu mücadele ile vatan olmuştur. 15 Temmuz'da bu onurlu mücadelenin en önemli yansımalarından bir tanesi ve son halkasıdır. Yüzyıllardır farklı inançlara, kültüre, geleneğe sahip insanların bir arada barış ve huzur içerisinde yaşadığı ülkemizde inançlarımızı suiistimal ederek kendi çıkarlarına alet eden FETÖ, 15 Temmuz gecesinde bu toprakları bize mezar kılmaya çalışmıştır. Cumhuriyetimizi, demokrasimizi, milli irademizi yok etmek, hürriyetimizi elimizden almak istemiştir. O gece bu milletin ekmeğini yiyerek bu milletin tankını, tüfeğini, topunu, yine milletimize doğrultan hainlere karşı aziz milletimiz eşsiz bir direniş göstermiştir. 15 Temmuz'da kahramanca sokaklara inen ve namluların karşısında duran milletimiz, tüm insanlık için kadim geleneğin elde kalan son kalesini, insanlığın sığınacağı son ada olan Türkiyemizi hainlere ve işbirlikçilerine karşı muhafaza etmiştir."

Vali Yazıcı, 15 Temmuz mesajına şu sözlerle devam etti:

"Milletçe büyük bir kahramanlık destanı yazdığımız ve hainlere fırsat vermediğimiz o geceyi unutmayacağız. Bu toprakları yurt kılmanın ve yurt tutmanın kolay olmadığının farkında ve bilincinde olarak daima uyanık olacağız, uyanık kalacağız. Şanlı tarihimize büyük Türk milletinin zaferi olarak yazılan 15 Temmuz'u; Malazgirt gibi, Çanakkale gibi, Büyük Taarruz gibi nesilden nesile anlatacağız. Milli birlik ve beraberliğimize, demokrasimize, cumhuriyetimize ve istiklalimize ebediyete kadar sahip çıkacağız. Bu duygu ve inançla, tüm şehitlerimizi rahmetle yad ediyor, gazilerimize sağlıklı, huzurlu ömürler diliyor, aziz milletimizin Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nü tebrik ediyorum."

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MUHİTTİN BÖCEK

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, 15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi günü dolayısıyla mesaj yayımladı. 15 Temmuz 2016 yılında gerçekleşen darbe girişiminde milli iradenin bir kez daha tecelli ettiğini ifade eden Başkan Böcek, Türk milletinin ülkesine, devletine, cumhuriyetine ve demokrasisine sahip çıktığını söyledi. Böcek, "Cumhuriyetimize ve demokrasimize karşı gerçekleştirilen 15 Temmuz hain darbe girişimi, örnek bir mücadele sergileyen Türk Milleti'nin azmi, kararlılığı ve demokrasiye olan inancı sayesinde sonuçsuz kalmıştır. 15 Temmuz'da şehit olma pahasına sokaklarda direnip, tanklara karşı durarak bir demokrasi zaferine imza atan vatandaşlarımız tüm dünyaya hakimiyetin kayıtsız şartsız millete ait olduğu gerçeğini bir kez daha göstermiştir" dedi.

Muhittin Böcek, mesajına şöyle devam etti:

"15 Temmuz darbe girişiminin 4. Yıl dönümünde Demokrasi ve Milli Birlik Günü münasebetiyle düzenlenecek etkinliklerle şehitlerimizi bir kez daha anacak, Cumhuriyete ve demokrasiye olan inancımızı, bağlılığımızı bir kez daha dile getireceğiz. 15 Temmuz'a dair yapacağımız en önemli işlerden bir tanesi ise çocuklarımıza ve gençlerimize demokratik ve laik düzeni öğretmek ve Cumhuriyetten hiçbir koşul altında vazgeçilmeyeceğini anlatmak olmalıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi "Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır". 15 Temmuz'da da Türk Milleti kendine ve Ata'sına yakışır bir davranış sergileyerek bu sözün gereğini yerine getirmiştir. Yüce Türk Milleti olarak dün olduğu gibi bugün de yarın da Cumhuriyetimize ve demokrasimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Birlik ve beraberliğimizin daim olması dileğiyle demokrasi şehitlerimize bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum. Gazilerimize minnet ve şükranlarımı sunuyor, sağlıklı günler temenni ediyorum."

KEPEZ BELEDİYE BAŞKANI HAKAN TÜTÜNCÜ

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle yayınladığı mesajda, "15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan menfur darbe girişimi hainlerin vatanımızı işgal etmeye, milletimizi yok etmeye, cumhuriyeti yıkmaya kastettikleri, milletin silahlarını yine aziz milletimize yönelttikleri ülke tarihimizin en büyük ihanetidir" dedi.

Tütüncü yayınladığı mesajda, şu ifadelere yer verdi

"Yüce Türk Milleti 15 Temmuz gecesi meydanlarda, İstiklal Savaşımızda olduğu gibi, tüm fertleriyle tek yürek olmuş, iradesinin bir avuç FETÖ'cü hain ve arkalarındaki güçlerce çiğnenmesine müsaade etmemiş, bin yıl önce Malazgirt'te olduğu gibi bu coğrafyayı vatan olarak sahiplenme konusundaki kararlılığını ortaya koymuştur. Milli iradeyi hiçe sayan gafiller, büyük Türk milletinin cesaretini, vatanperverliğini, bayrağı ve ezanı için ölümü bile göze alabileceğini hesaba katmamış ve hak ettikleri cevabı da almışlardır. 15 Temmuz'dan sonra artık hiç kimse milletin iradesine el uzatmayı aklının ucundan bile geçiremeyecektir."

Başkan Tütüncü 15 Temmuz mesajına şu sözlerle devam etti:

"Milletimiz, o karanlık gecenin şafağını nasıl aydınlıkla buluşturmuşsa, ülkemizin bekasını tehdit eden ve geleceğimize ipotek koymak isteyen her türlü hainlere hangi isim altında ortaya çıkarsa çıksın yine gereken cevabı verecektir.

Türk Milletinin birlik ve beraberlik ruhu ile ortaya koyduğu bu duruşun karşısında hiçbir güç duramaz. Ne hain FETÖ terör örgütü ne de yandaşları, ülkemizin gelişimini, bölgesinde ve dünyada söyleneni yapan değil sözü dinlenen bir ülke olmasını engelleyemeyeceklerdir. Yüce Milletimizin 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kutlu olsun. Menfur darbe girişimine karşı koyarken hayatlarını kaybeden aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize sağlık ve esenlikler diliyor, şükranlarımı sunuyorum."

ATB BAŞKANI ALİ ÇANDIR

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle mesaj yayımladı. Çandır, mesajında şunları kaydetti:

"Türk milleti, 15 Temmuz 2016'da hain darbe girişimiyle karşı karşıya kaldı. Halkımız kendi iradesi dışında başka hiçbir iradeyi kabul etmeyeceğini ve demokrasiye bağlı kalacağını kararlılık ve cesaretle gösterdi. Demokrasiye karşı yapılan her türlü girişim hukuksuzdur ve kabul edilemez. Hiçbir güç milletin kararının üzerinde değildir. Türk milleti cumhuriyet ve demokrasinin yanındadır. 15 Temmuz'da demokrasiden yana tavır alan, ülkesine sahip çıkan halkımıza bir kere daha teşekkür ediyorum. 15 Temmuz'un yıldönümünde başta önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyorum."

AESOB BAŞKANI ADLIHAN DERE

Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü nedeniyle yayınladığı mesajda, "Esnaf ve sanatkarlarımız 15 Temmuz'da ezanımızın dinmemesi, vatanımızın bölünmemesi ve bayrağımızın inmemesi için ülkesine sahip çıkmış, kepenklerini açarak aziz milletimize moral vermiştir" dedi.

Esnaf ve sanatkarların, milli iradeyi hiçe sayan her türlü zorbalığa karşı dimdik ve kararlı durduğunu vurgulayan AESOB Başkanı Adlıhan Dere mesajda şu ifadelere yer verdi:

"Ahilik gelenek ve kültüründen gelen anlayışla esnaf ve sanatkarlarımız her zaman devletimizin yanında yer almıştır. Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi ülkemizin temel yapı taşı olan esnaflarımız nereden ve kimden gelirse gelsin milli iradeyi yok sayan her türlü darbeye, zorbalığa ve zalimliğe karşı dimdik ve kararlı bir şekilde ayakta durmuştur. Esnaflarımız demokrasi ve milli irade düşmanlarına bu mukaddes topraklarda devletimizi ele geçirme fırsatı vermemiştir ve bundan sonra da vermeyecektir. Esnaf ve sanatkarlarımız, dün olduğu gibi bugün ve her zaman ezanımızın dinmemesi, bayrağımızın inmemesi ve vatanımızın bölünmemesi için ülkesine ve devletine canı pahasına sahip çıkacaktır."

AESOB Başkanı Adlıhan Dere, 15 Temmuz'da esnaf ve sanatkarların kepenklerini açarak vatandaşlara moral verdiğini ve meydanlarda demokrasi nöbeti tuttuğunu belirterek, mesajına şu sözlerle devam etti:

"15 Temmuz 2016'da milli iradeye sahip çıkma azmimizi ve kararlılığımızı tüm dünyaya gösterdik. Darbe girişiminin ardından ülkemiz büyük bir travma geçirdi. Ekonomimiz de bu saldırıdan aynı şekilde olumsuz etkilendi. Ancak gerek hükümetimizin aldığı önlemler ve yapılan kararlı çalışmalarla gerekse vatandaşlarımızın zalimlere karşı dik duruşuyla bu zor günleri birlik ve beraberlik içerisinde atlattık. Tabi burada esnaf ve sanatkarlarımızın duruşu da oldukça önemli. Esnafımız bu süreçte kepenklerini açarak vatandaşımıza moral vermiş, bu ülkenin sahipsiz olmadığını göstermiştir. Bu birlik ve beraberlik sayesinde sosyal ve ekonomik hayatımız yerli yerine oturmaya başlamıştır. Ülkemiz 15 Temmuz'da büyük bir sınavdan geçti. Ancak, hiç şüphe yok ki Türkiye Cumhuriyeti, demokrasiye ve Cumhuriyetimizin temel niteliklerine bağlı kalarak, Tek Bayrak, Tek Vatan, Tek Millet ve Tek Devlet ilkesi etrafında sımsıkı kenetlenerek sonsuza kadar varlığını sürdürecektir. Biz esnaf ve sanatkarlar teşkilatı olarak, ülkemizin geleceğine güveniyor, ülkemizin hak ettiği en iyi yere, en kısa sürede ulaşacağına, en büyük gücün yüce milletimizin iradesi olduğuna inanıyoruz."