SPOR
Giriş Tarihi : 20-01-2023 01:23

Antalya, dünyaca ünlü bisiklet takımlarına ev sahipliği yapacak

Bu yıl beşinci kez düzenlenecek Tour of Antalya’ya katılan takımlar ve 4 günlük yarışın etapları açıklandı. 9-12 Şubat tarihleri arasında 15 ülkeden, 25 takım, 175 bisikletçi, birbirinden güzel ve zorlu 4 etaptan oluşan, toplamda 615 kilometrelik yarışta kıyasıya rekabet edecek. Dünyaca ünlü bisikletçiler, “Yeşil bir Gelecek” için pedal çevirecek. İtalya, Belçika, Yeni Zelanda, Büyük Britanya gibi dünya bisikletinin önemli ülkelerinin katıldığı yarışa Türkiye’den ilk kez 4 Kıta Takımı da katılacak. Yarışın 133,6 kilometrelik Kemer-Tahtalı etabı ise 11 Şubat Cumartesi günü gerçekleştirilecek.

Antalya, dünyaca ünlü bisiklet takımlarına ev sahipliği yapacak

Zengin tarihi dokusu, denizi, doğası, iklimi, kültür, sanat etkinlikleri, alışveriş olanakları ve yeme içme mekanlarıyla her yıl çok sayıda ziyaretçiyi ağırlayan bir kültür ve turizm kenti olan Antalya, şubat ayında dünyaca ünlü bisiklet takımlarını ağırlamaya hazırlanıyor. Antalya’da 9-12 Şubat 2023 tarihlerinde beşinci kez düzenlenecek olan Tour Of Antalya powered by AKRA 2023’e katılan takımlar belli oldu. Uluslararası Bisiklet Birliği’nin (UCI) 2023 Elit Erkekler Avrupa Turları takviminde 2.1 kategorisinde yer alan ve 4 etaptan oluşan uluslararası bisiklet yarışı, 2023 yılında 15 ülkeden 25 takıma ve 175 bisikletçiye ev sahipliği yapacak. Dünyaca ünlü bisikletçiler Antalya’nın cennet yollarında birbirinden güzel 4 etapta 615 km pedal basacak.

BEŞİNCİ YILINDA WORLD TOUR TAKIMLARI GELİYOR

2018 yılından bu yana organize edilen, üst düzey standartları ve takım kalitesi ile dünya bisikletinde kısa sürede markalaşan “Tour Of Antalya” bisiklet yarışı, cenneti andıran doğası, eşsiz tarihi, iklimi ve birbirinden güzel etapları ile Tour Of Heaven olarak tanımlanan yarışa katılacak takımlar ve etaplar açıklandı. Organizasyona 2 World Tour takımı, 10 Pro Kıta Takımı, 13 Kıta Takımı katılıyor.

UCI World Tour sıralamasında 7. sırada olan Fransız Groupama-FDJ ile 9. sırada yer alan Belçikalı Alpecin-Deceuninck takımlarının katılımı, bu yıl beşinci yılını kutlayan Tour Of Antalya yarışının yol bisikleti yarışları arasında marka değerinin yükselmesinin de göstergesi oldu.

İtalya, Belçika, Yeni Zelanda, Büyük Britanya gibi dünya bisikletinin önemli ülkelerinin katıldığı yarışa Türkiye’den ilk kez 4 Kıta Takımı’nın katılması da Türk bisikleti için en önemli organizasyonlardan birisi olduğunu gösteriyor. Geçtiğimiz yıl Tour of Antalya’ya katılım sağlayan Sakarya BB Pro Team, Spor Toto Cycling Team takımlarının yanı sıra bu yıl kurulan Beykoz Belediyesi Spor Kulübü, Konya Büyükşehir Belediye Spor Tour of Antalya’ya katılarak hem kendi aralarında hem uluslararası rakipleriyle kıyasıya rekabet edecek.

TOUR OF ANTALYA’YA KATILAN TAKIMLAR:

World Tour Takımları: Groupama -FDJ (Fransa), Alpecin-Deceuninck (Belçika)

Pro Kıta Takımları: Totalenergies (Fransa), Bolton Equities Black Spoke (Yeni Zelanda), Bingoal WB (Belçika), Green Project-Bardianicsf-Faizane (İtalya), Eolo-Kometa Cycling Team (İtalya), Human Powered Health (ABD), Tudor Pro Cycling Team (İsviçre), Team Corratec (İtalya), Team Novo Nordisk (ABD), Q36.5 Pro Cycling Team (İsviçre)

Kıta Takımları: Terengganu Cycling Team (Malezya), Bike Aid (Almanya), Sakarya BB Pro Team (Türkiye), A Bloc CT (Hollanda), Trinity Racing (Birleşik Krallık), Spor Toto Cycling Team (Türkiye), Astana- Qazaqstan Development Team (Kazakistan), Sofer-Savini Due-Omz (Romanya), P&S Benotti (Almanya), China Glory Continental Cycling Team (Çin), Team Felbermayr Simplon Wels (Avusturya), Beykoz Belediyesi Spor Kulübü (Türkiye), Konya Büyükşehir Belediye Spor (Türkiye)

133,6 KİLOMETRELİK KEMER-TAHTALI ETABI

Antalya’nın simge noktalarında gerçekleşecek yarışın etap programı ise şu şekilde:

Etap Manavgat-Antalya (9 Şubat, Perşembe) 156 km

Etap Demre-Antalya (10 Şubat, Cuma) 141,5 km

Etap Kemer-Tahtalı (11 Şubat, Cumartesi) 133,6 km

Etap Antalya-Antalya (12 Şubat, Pazar) 174,8 km

“YEŞİL BİR GELECEK İÇİN HEP BİRLİKTE ORMANLARIMIZI KORUYALIM”

Yarışın 2023 yılındaki teması; 2021 yazında çıkan orman yangınında kül olan Manavgat-Oymapınar beldesindeki ormanlarımızın yeniden ağaçlandırılması çalışmalarına destek için “Yeşil bir gelecek için hep birlikte ormanlarımızı koruyalım” olarak belirlendi. Yarış kapsamında Manavgat’ın “Yeşil Kanyon” ve “Yalancı Cennet” olarak tanımlanan Oymapınar beldesinde “Tour Of Antalya powered by AKRA Manavgat Hatıra Ormanı”nın temelleri atılacak. Antalya Valiliği’nin öncülüğünde, T.C. Orman Bakanlığı Antalya Orman Bölge Müdürlüğü ile birlikte TOUR OF ANTALYA powered by AKRA’nın da tüm sponsorlarının destekleriyle yarışa katılan tüm bisikletçiler ve yarışı takip eden medya mensupları için hatıra ormanına fidan dikilecek. Dünyaca ünlü bisikletçiler Manavgat’ın doğa harikası Oymapınar baraj gölünden start alarak yeşil bir gelecek için pedal çevirerek herkesi harekete geçmeye davet edecek.

Bisiklet ve spor dünyasını her yıl şubat ayında Antalya’da buluşturan Tour Of Antalya kapsamında düzenlenen AKRA Talks’ta bir oturum “Sürdürülebilirlik, iklim sorunu ve yeşil gelecek için bisikletin önemi” paneli olacak. Ayrıca lider formalarından birisi de “Yeşil bir Gelecek” olarak konumlanacak.

GÜÇLÜ KURUM VE MARKALARDAN BÜYÜK DESTEK

Dünyaca ünlü bisiklet takımlarını ve bisikletçilerine 2018 yılından bu yana ev sahipliği yapan TOUR OF ANTALYA powered by AKRA, bisiklet sporunun gelişimi ve bisiklet turizmi için itici güç olurken Antalya ve Türkiye’nin tanıtımı için de değer yaratıyor.

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Bisiklet Federasyonu, Spor Toto Teşkilat Başkanlığı, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı, Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin yanı sıra ilçe belediyeleri ve Antalya merkezli kamu kurumlarının ve kuruluşların destek verdiği TOUR OF ANTALYA; AKRA Hotels ana sponsorluğunda; Corendon Airlines, Fraport TAV Antalya Havalimanı ve Diana Travel’ın co-sponsorluğunda, Grand Park Lara Otel, Paloma Hotels, Regnum Carya, Zemzem Grup, Salcano, Shimano, Yaşam Hastanesi ve Antalya Aquarium’un destekleriyle düzenlenecek. (Haber Merkezi)

AdminAdmin