EĞİTİM
Giriş Tarihi : 17-06-2022 00:52

ALKÜ’de kepler havalandı

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesinde (ALKÜ), 2021-2022 Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni gerçekleştirildi. Üniversite yolunu başarıyla tamamlayan öğrenciler, törenin ardından Derya Uluğ konseriyle eğlenceli anlar yaşadı.

ALKÜ’de kepler havalandı

ALKÜ, 2021-2022 Öğretim Yılını tamamlayarak mezun olan öğrenciler için mezuniyet töreni düzenledi. Konaklı Şehir Stadyumunda düzenlediği tören ile ALKÜ, 2 bin 291 mezun öğrencisini coşku ve gururla uğurladı. Törenin ardından gerçekleştirilen Derya Uluğ konserinde öğrenciler ve aileleri doyasıya eğlendi.

“UZUN BİR ARADAN SONRA HEP BİRLİKTE BU GURURU YAŞIYORUZ”

Mezun olan öğrencilerine hitaben duygusal bir konuşma gerçekleştiren ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan, “Bugün burada, aydınlık geleceğimizin yarınları olan çok kıymetli öğrencilerimizi mezun etmenin mutluluğunu, sevincini, heyecanını ve haklı gururunu hep birlikte yaşıyoruz.” Sözleriyle konuşmasına başladı. Rektör Kalan devamında; “Çok özel bir coğrafyada yaşamanın, öğrencilerimizin Üniversite kazanımlarına katkı sunduğunu memnuniyetle vurgulamak isterim. 800 yılı aşkın sürede esaret altına girmeksizin aralıksız Türk İslam Medeniyetine yurt olmuş Alanyamız sadece doğal güzelliklere değil, yüzyıllar ötesinden damıta geldiği ilim, irfan sanat birikimine sahip güzide bir vatan toprağıdır. Üniversitemizin adında Alanya’nın ve fatihi Alaaddin Keykubat’ın bulunması, yenilediğimiz köklü kimlik sahibi logomuzla varlık gerekçemizi de yansıtmaktadır. Bu vesileyle üniversitemizin kurulma iradesini gösterip kurumsal kimliğini güçlendirmek adına bizlere yol göstererek güç veren Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve Üniversitemizin kuruluşundan bugününe değin adının verilmesi de dâhil olmak üzere eksik etmediği destekleri ile daha sağlam adımlarla evrensel ölçekte ilerlememize katkı sunan Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu Beyefendi’ye şahsım ve 16 bin kişilik ALKÜ Ailemiz adına gönülden teşekkürümü arz ediyorum. Yine bu süreçte sürekli yanımızda olarak Üniversitemize, özellikle de öğrencilerimizi desteğini eksik etmeyen Alanya Belediye Başkanımız Sayın Adem Murat Yücel’e, Konaklı Kongre Kültür Merkezimizin yenilenerek kullanıma kazandırılmasındaki destekleri başta olmak üzere Üniversitemize katkılarından dolayı Alanya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Sayın Mehmet Şahin’e, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının değerli yöneticileri ile çok sayıdaki destekçimize de hassaten gönülden teşekkür ediyorum.” dedi.

“ALANYA BİR EĞİTİM ŞEHİRDİR”

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ise “Türkiye'nin dünyaya açılan bir turizm şehri olan Alanya’mızda Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi ve Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesinin kurulması, gelişmesi ve günden güne katlanarak büyümesi ile Alanya artık bir eğitim şehri oldu. Bu bir tesadüf değildir. Çünkü 800 yıldır Türk İslam şehri olan Alanya aynı zamanda ilimin ve sanatın da merkezi olmuştur. Bizler üniversitelerimizin şehre ekonomi katkısının yanında, ilim irfan ve entelektüel katkısına talibiz ve bu yolda da üniversitelerimizin destekçisi olmaya öğrencilerimiz ile omuz omuza yürümeye devam edeceğiz” diye konuştu.

“ÜNİVERSİTELERİMİZLE GELECEĞE UMUTLA BAKIYORUZ”

Alanya Kaymakamı Fatih Ürkmezer de törende yaptığı konuşmada; “Alanyamız, tarım ile turizm ile bilimi ile sanatıyla her geçen gün ilerliyor. Ancak bir kentin ilerlerken olmazsa olmazlarının en başında, o kentteki bilimsel ve akademik ortamın geliştirilip kentle birlikte bütünleşerek geleceğe dönük faaliyetler ve projeler üreten akademinin hazır olmasıdır. Bizler çok şanslıyız ki Alanya olarak hem Alanya Hamdullah Emin Paşa hem de Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi ile beraber geleceğe dönük umutla bakıyoruz. Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesinde ne yazık ki mezuniyet töreni 2 yıldır gerçekleşemiyordu. 2 yıllık pandemi sürecinden sonra öğrencilerimiz ile birlikte güzel bir ortamda buluşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Sizler de böyle değerli bir üniversiteden mezun olarak, memleketimizin dört bir yanına dağılarak, hem kendiniz için hem aileleriniz için hem de memleketimiz için faydalı işler yapmaya devam edeceksiniz. Hangi meslek yaparsak yapalım, o mesleği en iyi şekilde hakkını vererek yapalım. Mezun olan tüm öğrencilerimizi tebrik ederim” dedi.

DERYA ULUĞ MEZUNLARA UNUTULMAZ GECE YAŞATTI

ALKÜ 2021-2022 Öğretim Yılı Mezuniyet Töreninin ardından sahne alan pop müziğin popüler isimlerinden Derya Uluğ, birbirinden güzel şarkılar söyleyerek, öğrencileri ve ailelerini doyasıya eğlendirdi. Türkiye’de en çok dinlenen ve pop şarkı listelerini kasıp kavuran şarkıları seslendiren Uluğ’un şarkılarını öğrenciler hep bir ağızdan söyledi. Gece boyunca hem eğlenceli hem duygusal parçalar söyleyen Uluğ, öğrencilere unutulmaz bir gece yaşattı.

Mezun olan öğrencilere diplomalarının takdim edildiği törene, ev sahibi ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan’ın yanı sıra Alanya Kaymakamı Dr. Fatih Ürkmezer, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya HEP Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ebru Gülbuğ Erol, Antalya AKEV Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamile Perçin Akgül, İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Engin Burak Mindivanlı, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Alper Öztürk, siyasi parti temsilcileri, kurum ve dernek yöneticileri, akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı. (İHA)

AdminAdmin