DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Ahmet Duran Yenigün
Ahmet Duran Yenigün
Giriş Tarihi : 03-04-2017 14:22

Yasak kardeşim yasak

Yılardır Kemer bölgesinde bulunan Milli Parkların yaptığı çalışmaları takip ettim.

Bunların başında ise Kındılçeşme gelmekte, kamp ve günübirlik alanı olan bu yer, yine kamp ve günü birlik alanı olarak ihale ile kiraya veriliyor. Ancak bir sure sonra konumu değiştirilmeye başlanıyor.

Birinci uygulama alanı kamp alanından çıkarmak oluyor. Ardından ise bu yer günü birik alandan da çıkarılarak otel olarak çalıştırmak için bungalov tarzı villalar yapılıyor. Bu aşamaya kadar işletmecinin yapmaya çalıştığı tüm  işlere Milli Parklar görevlileri resmen göz yumuyorlar.

Kemer Gözcü Gazetesi olarak bu yerdeki olumsuzlukları haber yaptıkça bir bir usulsüzlükleri ortaya çıkmaya başladı.

İhale ile birlikte Kındılçeşme Günübirlik Kamp Alanının değişim süresi o tarihteki Milli Parklar yetkilileri tarafından resmen bu yeri kiracı şirketin lehine yani ihale edilen koşulların dışına çıkarılarak yapılan usulsüzlüklere yol açtılar.

Tabi ki bizlerde bu olumsuzlukları sık sık gündeme taşıdık.

Ama her seferinde bir yolunu bulup yapılan uygunsuz ihale dışı oluşan usulsüzlükleri örtmek için yol arandı. İzlediğimiz kadarlarıyla yine bu alan için yeni bir tadilat projesi uygulaması yapılıp (Revize Planı) ile bu alanları yapılan ihale dışı işleri ve usulsüzlükleri kapamaya çalışılıyor!..

Şimdi aslında bu uygunsuz davranışlar o kadar uzunki özellikle Kemer bölgesi olarak bakarsak, ilçenin büyük kısmı Milli Parkların koruma alanı içinde bulunuyor. Bunların bir kısmı da otel sahaları içinde kalıyor. 

Peki, Milli Parklar bu alanların içinde kalan sahalar ile kiraya verdikleri kamp alanlarının nesini koruyor.

Bölgemizde şöyle bir bakarsak Çıralı’dan Beldibi’ne kadar uzayıp giden kıyı bandında bir çok alan ya oteller ya da günü birlik işletmeler tarafından işgal edilmiş.

Peki bunlarla ilgili ne gibi işlemler yapılıyor?

Sadece üstün körü işler. Bunlar için açık kapılar bulunan tutanaklar ya da Cumhuriyet Savcılığına kurum olarak suç duyurusunda bulunarak biz işimizi yaptık oluyor.

Ben buradan soruyorum, işgal altındaki yerlere yapılar yaparak kullanılırken, sizler buraları görmüyor musunuz?...

Neden bu kadar yetkiniz varken anında müdahale edilmiyor?

Sizin gücünüz sade vatandaşa mı yetiyor?

Örneğin Kemer bölgesinde bir türlü bu alanları koruyamayan Milli Parklar görevlileri Kemer kıyı bandı ve iç kısımlarda kamp kuranları denetim altına alacağına, buralara gelenleri bu alanlara kamp yapamazsınız diyerek kaldırıyor.

Geçtiğimiz günlerde Orman İhbar Hattı’na bir ihbarla başlayan sürece şahit oldum. O kadar ilginç ki, ihbar kıyı bandı üzerinde ateş yakmak için yaş ağaçların kesildiğinden dolayı.

Telefondaki görevli, Kemer Mili Parklar görevlisine ihbarcı vatandaşı aktarıyor. Görevlinin yanıtı aynen şöyle; “Geç vakte kadar çalıştık daha yeni eve geldim. Yarın sabah gelirim” diyor.

İhbarcı vatandaş ise görevliye; “Kardeşim siz buraya yarın gelirseniz ne anlamı var. Bu insanlar yaş ağaçları kesiyor. Lütfen bu kesimleri önleyin. Siz gelmeseniz bende sizi ilgili yetkililere şikâyet ederim” deyince tabi ki kıyamet kopuyor ve ilgili alana geliniyor. Görevli rahatsız olacak ki hırçın bir şekilde alanda konaklayan kampçılara çadırlarını kaldırmalarını söylüyor.

Ardından ağaç kesiminden dolayı ihbarda bulunan kişiyi bulup; “Size de bu alanı terk edin” diyor. Şikâyetçi kişi ise Milli Parklar görevliye soruyor; “O ateşleri yakan kampçıları uyardınız mı ya da ağaç kesiminden dolayı işlem yaptınız mı” diye.

Görevli işgüzarlığını biraz daha kullanarak; “Peki kardeşim siz bunların ağaç kestiklerini gösterimisin” diyor. Bunun üzerine de şikâyetçide soruyor; “Her ateş yakanın yanında yaş ağaçlar yok mu?” diye.

Şimdi bende buradan soruyorum, sizin ilk göreviniz Milli Parklar bölgesinin hem dokusunu hem de alan içinde bulunan canlıları korumak değil mi?

Size “Ağaç kesimi var” diyen kişiye teşekkür edeceğinize vatandaşlık görevini yapan insanı tehdit ederek “Bu alanı hemen terk edin” diyorlar.

Peki, Milli Parkların görevlileri ağaç kesenlere işlem yaptı mı? Tabi ki HAYIR.

Kamp alanlarını kapadınız. Kemer bölgesinde hiç kamp ve günü birlik açık bir yeri var mı? YOK.

Kamp ve günü birlik olarak kullanabilinecek yerlere de kimseyi sokmamak ne demek. Ama bu alanlar için yeni işletmeciler bularak halka kapatmak daha güzel. Bakın, bu alanlardan yararlananların çoğu çevreci insanlar doğayı sizlerden emin olun daha iyi korumaktalar.

Bende uzun zamandır Alacasu Koyu denen yerde karavanımla kalmaktayım. Tabi ki Milli Parklar yetkili müdürlerinin bilgileri dahilinde. Ancak bu tür alanların halka açılması için çok uğraştım. Bu alan gibi Kemer’de bulan alanların halkın kullanımına bir düzenleme yapılarak denetim içinde açılmasını sağlanacağına yasaklamak ne diye.

Peki, binlerce insanların kullandığı yerlere yasak diye sokmayacak mısınız?

Burası Muz Cumhuriyetimi?

Şimdi de bölgemizin Milli Parklar dışında kalan orman alanlarına bakalım, bu alanlarsa daha zor durumda özellikle kıyı bandındaki yerlerde yangın çıkarılıyor denilerek ihale edilerek bunguna yapılmasına izin veriliyor.

Hazine arazileri ise alanların elinde kalıyor. Hele biri var ki, bölgenin en lüks otel alanı içinde kalan alanın boşaltılması için mahkeme kararı olmasına rağmen boşaltılmıyor.

Önümüzdeki hafta bu yeri tüm ayrıntılarıyla haber yapacağım.

Bir çevreci olarak elimden geldiği kadarıyla bölgemizdeki yaşananları sizlerle paylaşacağım.

Hoşça kalın…

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor1024
 • 2Hatayspor1020
 • 3Beşiktaş1020
 • 4Alanyaspor1020
 • 5Fenerbahçe1019
 • 6Fatih Karagümrük1018
 • 7Konyaspor1017
 • 8Galatasaray1017
 • 9Altay1015
 • 10Adana Demirspor1013
 • 11Başakşehir FK1012
 • 12Gaziantep FK1012
 • 13Yeni Malatyaspor1012
 • 14Sivasspor1011
 • 15Kayserispor1011
 • 16Giresunspor109
 • 17Antalyaspor109
 • 18Göztepe108
 • 19Kasımpaşa106
 • 20Çaykur Rizespor104
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
e-gazete
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA