DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Op.Dr. Mustafa Sağlam
Op.Dr. Mustafa Sağlam
Giriş Tarihi : 09-06-2020 11:51

HPV Aşısını Kimler Yaptırmalı? Zararı Var Mı?

 HPV genelde cinsel temas yoluyla bulaşan bir virüstür. Eğer ciltte açık yara varsa deriden deriye temas yolu ile de bulaşabilen bir virüstür. Toplumda bilinenin aksine HPV havuz, ortak tuvalet ve havlu kullanılması yolu ile ya da lazer epilasyon, ağda yolu ile bulaşması mümkün değildir. 

   HPV bulaşması durumunda genital bölgede ( vajen ve çevresinde, bazen makat bölgesinde) siğillere ve birçok kansere neden olabilir. Bu kanserler arasında en çok Rahim kanseri yani serviks kanserine neden olur. 

   Kadınların yaklaşık %80-96'sı hayatları boyunca HPV ile karşılaşır. Fakat bağışıklık sistemimiz 2 yıl içinde %98 oranında bu virüsü vücudumuzdan temizler. Fakat %2'lik bir bölümünde ise, HPV vücutta kalıcı olur. 2 ile 15 yıl gibi bir sürede rahim ağzında yaralara ve ilerleyen dönemde kansere neden olabilir.

   HPV'den korunmanın en iyi yolu HPV aşısı yaptırmaktır. 9 yaşından itibaren herkes bu aşıyı yaptırabilir. 15 yaş altında 1 ay ara ile 2 doz yeterlidir. Cinsel ilişki yaşamadan önce yapılan HPV aşısı %100'e yakın kanserden koruma sağlar. Daha önce cinsel birliktelik yaşamış olan kişilere veya HPV pozitif olanlara da HPV aşısı önerilmektedir. Çünkü % 40 ile % 81 arasında değişen oranlarda koruyuculuğu bulunmaktadır. 15 yaş üzerinde veya daha önce cinsel birlikteliği olan kişilere 3 doz aşı önerilmektedir. İlk 2 doz 1 ay ara ile, 3. doz ise son dozdan 4 ay sonra yapılması önerilmektedir. Sadece kansere karşı değil, aynı zamanda siğillere karşı da koruyuculuğu bulunmaktadır.

   Ülkemizde ikili ve dörtlü HPV aşısı bulunmaktadır. Aşı civa içermemektedir. 9 yaş ve üzeri tüm kız ve erkek çocuklara rahatlıkla HPV aşısı yapılabilir. Aşı sonrası uygulama yerinde hafif kızarıklık gibi önemli olmayan yan etkiler ortaya çıkabilir. 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
e-gazete
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA