EĞİTİM
Giriş Tarihi : 21-09-2020 18:17   Güncelleme : 21-09-2020 18:17

Minik öğrenciler okulla tanıştı!

Tüm yurtta olduğu gibi Kemer’de de uzun bir sürenin ardından okullar dün kapılarını öğrenciler için açtı. Anaokulu ve ilkokul 1. sınıf öğrencileri ilk olarak 2 gün devam, 5 gün okula gitmeme şeklinde bir uygulama ile okula gidecek. Kemer Kaymakamı Murtaza Dayanç ve Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tekdemir Uyum Haftası’nın başlaması sebebiyle Kemer Merkez İlkokulu’nu ziyaret ederek minik öğrencilere hediyeler verip yeni eğitim öğretim yıllarını kutladılar.

Minik öğrenciler okulla tanıştı!

Şüheda PARTAL

Kemer’de tüm yurtta olduğu gibi okullar kapılarını öğrenciler için açtı. İlkokul 1.Sınıf ve Anasınıfları için Uyum Haftası dolayısıyla öğrenciler dün sabah velileriyle birlikte okullarına gelerek, okulun bahçesinde görevliler tarafından ateşleri ölçülerek, maskeleri yenilenerek ve dezenfektan ile elleri temizlendikten sonra öğretmenleri tarafından sıraya alındı. Öğrenci velilerine ise çocuklarını Milli Eğitim Bakanlığı’nın aldığı karar gereği ilk üç hafta okula gönderip, göndermeme taleplerini içeren form imzalattırıldı.

Okul öncesi eğitimde ilk hafta 1 gün 30’ar dakikalık 5 etkinlik saati uyum eğitimi verilecek. İlkokul 1. sınıf öğrencileri de ilk hafta 30’ar dakikalık ders saati eğitim görecek. Öğrenciler ilk olarak 2 gün devam, 5 gün okula gitmeme şeklinde bir uygulama ile okula gidecekler.

KAYMAKAMDAN ZİYARET

Kemer Kaymakamı Murtaza Dayanç, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tekdemir ve İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Yalçın Seyran ve Sayın Erdem Can, Uyum Haftası çerçevesinde 1. Sınıf ve anasınıfı öğrencilerinin yüz yüze eğitim görmeye başlamaları münasebetiyle Kemer Merkez İlkokulu’nu ziyaret ederek öğrencilere hediyeler verip yeni eğitim öğretim yıllarını kutladılar.

Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tekdemir, İlçe genelinde tüm okulların dezenfekte edildiğini ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından öğrenci ve öğretmenlerin kullanımı için maskeler, dezenfektan ve temizlik malzemelerinin okullara ulaştırıldığını söyledi. Tekdemir, “Okulun imkanları çerçevesinde sınıf mevcutları sosyal mesafe kuralına uygun şekilde planlanarak, teneffüslerde sosyal mesafenin korunması için nöbet görevi ve gerekli diğer planlamalar yapılmıştır. Öğrencilerimizin okullara ulaşımında kullandıkları servis araçlarına yönelik öğrenci taşımasında uymaları gereken kurallarla ilgili gerekli bilgilendirme yapıldı” dedi.

SAĞLIK BAKANLIĞI BİLGİLENDİRME YAYINLADI

Öte yandan, Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi'nde okullarda alınacak önlemler de tek tek anlatıldı.

Sınıflarda oturma düzeni yüz yüze gelecek şekilde karşılıklı değil çapraz oturma şeklinde olacak.

Temaslı takibi için sınıflarda aynı öğrencinin aynı yerde oturması sağlanacak.

Dersler mümkün olan en az kişi sayısı ile yapılacak, birkaç sınıfın bir araya gelmesi ile ortak yapılan derslerde oturma düzeni sosyal mesafe en az 1 metre olacak.

Okulun ilk haftasındaki başlangıç derslerinde öğrencilere COVID-19’un bulaşma yolları ve korunma önlemleri hakkında bilgi verilecek.

Ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı belirtileri olan / gelişen, COVID-19 tanısı alan veya temaslısı olan öğretmen, öğrenci ya da çalışanlar tıbbi maske takılarak, COVID-19 yönünden değerlendirilmek üzere sağlık kurumuna yönlendirilecek.

Okulda iken semptomu başlayan öğrencilerin en kısa sürede ailesi ile iletişime geçilecek ve hasta öğrenci ayrı bir yerde izole edilecek. Hasta öğrencilerin yakın temaslısı öğrenci ve personel evlerine gönderilecek.

Hasta öğrenci veya personel gönderildikten sonra oda/alan/sınıf havalandırılacak, yüzeyler temizlenip dezenfekte edilecek.

Öğrenciler (2 yaş üzeri), öğretmenler ve diğer çalışanların tümü ağzı ve burnu kapatacak şekilde maske takacak, maske nemlendikçe ya da kirlendikçe değiştirilecek, değiştirilmesi öncesinde ve sonrasında elantiseptiği kullanılacak.

Öğrenciler ile 1 metreden yakın temas olasılığı olan öğretmen ve diğer çalışanlar tıbbi maskeye ek olarak yüz koruyucu da kullanacak. Yüz koruyucu yüzde 70’lik alkol ile silinerek tekrar kullanılabilecek.

Kitap, kalem gibi eğitim malzemeleri kişiye özel olacak, öğrenciler arası malzeme alışverişi yapılmayacak.

Öğrenciler mümkünse aynı sınıflarda ders görecek, sınıf değişikliği yapılmayacak.

Öğretmen ve çalışanlar dinlenme alanlarında en az 1 metrelik sosyal mesafeyi koruyacak ve maske takmayı sürdürecek.