EĞİTİM
Giriş Tarihi : 20-07-2015 00:58   Güncelleme : 20-07-2015 00:58

AÜ Göynük Mutfak Sanatları MYO’da eğitim başlıyor

Akdeniz Üniversitesi Göynük Mutfak Sanatları Meslek Yüksekokulu 2015-2016 eğitim-öğretim yılında faaliyetlerine başlıyor. Bu yıl ilk olarak, aşçılık programına 50 öğrenci alarak eğitim-öğretim faaliyetlerine başlayacaklarını belirten Akdeniz Üniversitesi Göynük Mutfak Sanatları Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Bahattin Özdemir, Kemer ve civarındaki ilk ve tek yükseköğretim kurumu olma özelliğini taşıyan okulun Türkiye’de mutfak sanatları alanında önlisans eğitimi veren ilk tematik yüksekokul olduğunu söyledi.

AÜ Göynük Mutfak Sanatları MYO’da eğitim başlıyor

Akdeniz Üniversitesi, Göynük Belediyesi ve özel bir firma arasında protokolleri tamamlanarak, 30 Mayıs 2011 tarihinde gerçekleşen törenle temelleri atılan Akdeniz Üniversitesi Göynük Mutfak Sanatları Meslek Yüksekokulu 2015-2016 eğitim-öğretim yılında faaliyetlerine başlıyor.

Bu yıl ilk olarak, Aşçılık programına 50 öğrenci alarak eğitim-öğretim faaliyetlerine başlayacaklarını belirten Akdeniz Üniversitesi Göynük Mutfak Sanatları Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Bahattin Özdemir, “Yüksekokulumuz Göynük Belediyesi’nin tamamen kendi imkânlarıyla yaptırdığı binada hizmet verecek olup, Kemer ve civarındaki ilk ve tek yükseköğretim kurumu olma özelliğini taşımaktadır.” dedi.

Doç. Dr. Bahattin Özdemir, Göynük Mutfak Sanatları Meslek Yüksekokulu’nun Türkiye’de mutfak sanatları alanında önlisans eğitimi veren ilk tematik yüksekokul olduğuna vurgu yaparak, “Aşçılık programı yüksekokulumuz bünyesindeki ilk ve tek programdır. Aşçılık alanında eğitimli işgücüne önemli derecede ihtiyaç duyulmaktadır. Bu program ile bu ihtiyacın karşılanmasının yanı sıra sahip olduğumuz gastronomi mirasının korunması,  gastronominin turizm alanına vereceği katkıların arttırılması, yeme-içme hizmetlerinin iyileştirilmesi gibi birçok alanda da önemli adımların atılması için çalışmalar yapılacaktır” diye konuştu.

2015 Eylül ayı itibariyle ilk öğrencilerini alarak eğitim-öğretime başlayacak olmanın heyecanını yaşadıklarını söyleyen Doç. Dr. Özdemir, “2015 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzundaki bilgilere göre Aşçılık programı için ayrılan 50 kişilik kontenjanın 30'u sınavsız geçiş, 20'si ise sınavlı geçiş şeklinde düzenlenmiştir. Yüksekokulumuz Aşçılık programında yiyecek içecek işletmeciliği, beslenme ve aşçılık alanlarında uzman ve deneyimli üç öğretim görevlisi bulunmaktadır” dedi.

Yüksekokul hakkında bilgi veren Doç. Dr. Özdemir sözlerini şöyle sürdürdü: “Yüksekokulumuzun binası mutfak sanatları eğitimine uygun bir kapasite ve fiziksel planlama ile 5.130 m2 alanda inşa edilmiştir. Binamızda, idari ve teknik ofislerin yanı sıra 12 adet derslik, 1 adet konferans salonu, 1 adet toplantı salonu, 1 adet kütüphane, 1 adet mutfak laboratuarı, 1 adet pastane uygulama alanı, 3 adet soğuk depo, 1 adet restoran ve restoran mutfağı mevcuttur. Bunlardan konferans salonu, 4 adet sınıf, toplantı odası ve idari ofislerin tefrişleri tamamlanmıştır. Uygulama alanlarının yapımı da eğitim ve öğretim döneminden önce bitirilecektir. Öğrencilerimiz için yemekhane ve kantin hizmetleri için ayrılan alanlarda da hazırlık çalışmaları başlatılmıştır.”

Meslek Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Özdemir, öğrencilerimiz detaylı bilgi için http://goynuk.akdeniz.edu.tr/tr adresini inceleyebilirler diyerek sözlerini tamamladı.

AdminAdmin