DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Dilek Figen YILDIRIM
Dilek Figen YILDIRIM
Giriş Tarihi : 08-03-2019 02:12

Zordur Türkiye’de kadın olmak…

Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü;

Kadınlarımıza özel boyalı ifadelere bezenmiş afişler asılır, yemekler, konserler verilir, çiçekler dağıtılır biz kadınları mutlu etmek için. Oluruz da, çok mutlu oluruz hem de. Unutuveririz de bir an da olsa gerçekte karşılaştığımız zorlukları.

Evet, zordur ülkemizde kadın olmak, bir de engelli iseniz iki kat ayrımcılıkla mücadele etmek zorundasınız.

Şimdi kısaca gözden geçirelim, bir kadın olarak bu ülkede nelerle mücadele ediyoruz ya da başka bir deyişle Türkiye’ de kadın olmanın anlamı nedir?

Doğduğunuz anda başlar ayrımcılık toplumun büyük bir kesiminde, “Allah hayırlısını versin, kız erkek fark etmez yeter ki sağlıklı olsun” derken, bir taraftan da “Bir kızımız oldu ne yapalım kısmet böyleymiş” diye yakınışları duyarız. Daha okula başlamadan kadın kimliği yapıştırılır kız çocuklarımızın üzerine, aile ziyaretlerindeki oturuş şekillerinden sokakta oynamalarına, yolda yürüyüş tarzlarına kadar edepli olmalarını öğretiriz. Ama çocuğumuz erkekse küfür ettiği zaman alkış tutarız. Çünkü terbiyeli ve namuslu olmak sadece kadınlara özgüdür bizim toplumumuzda.

Gece geç saatte sokakta yürüyemezsin mesela, toplu taşımalar problemdir, her an taciz tehlikesi olan bir ülkede yaşıyoruz çünkü.

Neredeyse her sabah bir taciz, tecavüz ya da kadına yönelik bir şiddet haberi ile uyanıyoruz. Üstelik çok kahkaha attı, mini etek giydi gibi sebepler ile ceza indirimleri olan bir ülkede. Bu insanlar ki bunlara insan demek doğru değil, cezalandırılmak yerine ödüllendiriliyor adeta.

Çünkü bu derece adi suçlardan yargılanan bir kişi, 2 gün sonra tekrar aramızda sokaklarda dolaşıyor yeni kurbanlarını ararcasına.

Bir başka sorun da törelerimiz, çok sahip çıktığımız, yalnızca işlerine geldikleri şekilde uygulanan gelenek ve törelerimiz. Bir Berdel saçmalığı var örneğin, toplumun birçok kırsal kesiminde uygulanan. Başlık paraları var, kadını bir mal gibi gösteren. Kuma denilen bir kavram var. Çocuk gelinlerimiz var babaları hatta dedeleri yaşındaki adamlarla zorla evlendirilen. Ve bunlara izin veren yasalarımız, bunları onaylayan fetvalar veren hocalarımız var.

Kız çocuklarını büyütürken, önce babana sonra abine ve kocana hizmet edeceksin diye öğütleyen annelerimiz var, en şaşırtıcısı da bu aslında, kendi çekeceğini çekmiş, şimdi de kızı çekmeli. Bu kendini padişah zanneden erkeklerin varoluş sebebi de bu diye düşünüyorum ben.

Çocuk tecavüzcülerinin sayısının nasıl arttığını görüyoruz, korkusuzca devam ediyorlar bu sapkınlıklarına, cezaların azlığından dolayı. Ayrıca çocuk gelinlerin kabulü de bunu gösteriyor zaten.

Kadın cinayetlerinin son yıllardaki artışı da başka bir yara. Anasını, bacısını, sevgilisi ya da karısını hatta çocuğunu öldürüyor bu vicdansız aile bireyleri namus ya da kıskançlık uğruna. Bu ırz düşmanlarının ve katillerin hepsi dışarıda geziyor elini kolunu sallayarak.

İşte kadınlarımızın yaşadığı tüm bu zorluklar varken, bir de engelli olmak. Hem kadın hem de engelli olmak Türkiye’de gerçekten çok zor.

Engelli kadın, hem kadın olduğu için hem de engeli yüzünden iki katı ayrımcılığa maruz kalmaktadır ülkemizde.

Eğitim konusunda başlar bu ayrımcılık ilk olarak, zaten kız olduğu için okutulmak istenmeyen çocuk bir de engellidir. Gerek ailesi gerek toplumsal baskı sebebi ile eğitim olanaklarından istedikleri şekilde faydalanamazlar. Engeli yüzünden okula alınmak istenmeyen öğrencilerimiz, okul kayıtlarında sorun çıkartan eğitimcilerimiz var bizim.

İşe girmekte de aynı hak ihlalleri söz konusu, engelli personeli zorunluluk sebebi ile işe alıp, kendisine işe yaramaz muamelesi yapan ya da sunduğu ağır şartlar sebebi ile istifa etmeye zorlayan işverenlerimiz var.

Şimdi soruyorum sizlere, tüm bunların yaşandığı ülkemizde kadından ve ‘KADINLAR GÜNÜ’nden söz etmek ne kadar doğru olabilir?

Seçimler yaklaştı, yapılacak süslü etkinliklerin de hızı artar mutlaka. Sayın başkan adayları, kadınları hatırlamak için yolda çiçek verip yemek düzenlemek yeterli değil, engelli ya da engelsiz tüm kadınlarımızın ayrımcılık olmadan, toplumsal baskı altında bırakılmadan, kıyafeti ve ses tonu ile yargılanmadan ve “Acaba yolda bugün başıma ne gelecek” diye düşünmeden yaşayacakları bir Türkiye olması için bir çaba gösterin lütfen.

Zihinsel engelli kişilerin fuhuşa zorlandığı, görme engellilerin darp edildiği, engelli engelsiz çocuklarımızın tecavüze uğradığı ve erkekler tarafından sürekli şiddete maruz kalan kadınlarımızın sayısının ne yazık ki oldukça fazla olduğu son günlerde, bu sapık zihniyete sahip kişilerin gereken cezaları alacağı adaletli günlere kavuşmak dileğiyle.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor1024
 • 2Hatayspor1020
 • 3Alanyaspor1020
 • 4Fenerbahçe1019
 • 5Fatih Karagümrük1018
 • 6Beşiktaş917
 • 7Konyaspor1017
 • 8Galatasaray917
 • 9Altay1015
 • 10Adana Demirspor1013
 • 11Başakşehir FK1012
 • 12Gaziantep FK1012
 • 13Yeni Malatyaspor1012
 • 14Sivasspor1011
 • 15Kayserispor1011
 • 16Giresunspor109
 • 17Antalyaspor109
 • 18Göztepe108
 • 19Kasımpaşa106
 • 20Çaykur Rizespor104
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
e-gazete
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA