DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Dilek Figen YILDIRIM
Dilek Figen YILDIRIM
Giriş Tarihi : 23-08-2017 05:32

KEMER TUR ENGELLİ ARAÇLARI REZALETİ

   Yazıma başlamadan önce  “Kurunun yanında yaş da yanar “ deyimini  hatırlatarak ,  her  araç personelinin aynı  şekilde davranmayacağından emin olduğumu belirtmek istiyorum.

   1 ay kadar önce  Kemer Tur otobüslerinin  durduğu  otobüs durağının önünden geçiyordum, 2 adet plastik sandalyeyi  durağın  hemen  ön tarafına  koymuş  ve  oturmuş  şöför  arkadaşlardan biri. Benim tekerlekli  sandalyede  olmamı  bırakın,  yürüyen vatandaşımız  zor geçer, o derece kapatmış yolu…

   Arkadan arkadaşım yavaşça   sandalyemi  itti ve sağ  sağlim geçtik , adam hiç istifini bozmuyor, benim de nasıl olduysa sakin günüme denk geldi ve hiç sesimi çıkarmadım. Ama işte yurdum insanı gerçekten  başarıyor  seni çileden çıkartmayı.  Ben geçerken  hiç  sesimi  çıkartmadım ama çok zorlandık  elbette  ve ben imalı olarak kafamı salladım. Sevgili  şöför  kardeşimizden  gelen cevap :  “ Başka  yerden  geçsen  olmaz  mı? “

   Soruyorum size, siz olsanız ne yapardınız ???

   İlerlemiştim, döndüm arkamı, “ Bana mı söylüyorsun, utanmadan bir de   konuşuyorsun, nereden gideceğim  caddeden mi, bütün kaldırımı  kaplamışşın “ dedim. “ Müsaade etmedin  ki  kalkayım “ dedi bir de  yüzsüzce, yani durağın önünde  oturup tüm yolu kapatmas ı normal, bir de karşılık veriyor. Bu arada yol kapatmak deyince, bu konuyla ilgili bazı esnaf  arkadaşlarımıza da söylenecek çok şey  var ancak konuyu dağıtmak istemiyorum şu anda, o konuya daha sonra değineceğim.

   Neyse  o gün olaysız bitti. Geçtiğimiz hafta yaşadığımız tatsız olay bu kadar hafif atlatılamadı maalesef.

   Kemer Tur minibüslerinde başlatılan rampalı sistem, ulaşım konusunda bir nebze içimize su serpmişti. Artık  Antalya’ya ve diğer çevre  beldelere  giderken, bizlerde  tekerlekli  sandalyelerimiz  ile birlikte bu toplu taşıma araçlarını kullanmaya başlayacaktık  nihayet, tüm gelişmiş  bölgelerde olduğu gibi.

   Saatlerini  öğrenmek istedik, ancak  belirli bir tarifeleri olmadığını, şansımıza  rastgele  olduğunu söylediler.  Millet olarak  bünyemiz  kötünün  iyisine  alıştığı  için, buna da şükür diyerek kabullendik. Sonuçta artık bizim içinde bir toplu ulaşım vardı…

   Yolun karşı tarafına  geçtik, bir taksi ayarladık. O sırada arkamıza  engelliler için uygun olan Kemer Tur minibüslerinden biri yanaştı, Kiriş arabasıydı ve yolcu indiriyordu. Arabaya doğru yanaştım ve yolcunun inmesini bekledim.  Adam müsait olduğu  anda ,  bu araçların nereden kalktığını soracağım yalnızca, araba dediğim gibi  durmuş yolcu indiriyor bu esnada. Ben de kenarda bekliyorum. Eliyle çekil diye işaret etti. Arkadan ben gitmiyorum binemezsin diye el kol işaretleri ile sesini yükselti. Yalnızca bir şey  soracağımı, yolu kapatmadığımı, zaten arabasına binmeyeceğimi belirttim.  Adam durmuyor, bağırıyor,  soramazsın bana bir şey diye. En sonunda sabrım taştı ve ben de sesimi yükselterek  bana böyle bağıramayacağını ve soruma cevap vermek zorunda olduğunu söyledim. Sesindeki şiddet iyice arttı ve eli kolu durmuyor zaten. Arabadan inen turistler şaşkınlık içinde. Arabadan inse dövecek neredeyse o derece yani.

   Bende de ipler koptu, belki de bana yakışmadı ancak ağızıma geleni söyledim . İnanın böyle durumda kendinize hakim olmanız ya da  söylediğiniz bir sözün size yakışıp yakışmadığını düşünecek durumunuz olmuyor.

   Geçtim arabanın önüne ve plakanın resmini çektim. Kendisini  yetkili makamlara şikayet edeceğimi söyledim. Adam iyice çıldırıdı, yolcular indi bu  arada, ve elini sallayarak, “ Gel gel bak neler olacak” diyerek tehdit etti ve bunu birkaç kez tekrarladı. Ben rahatsızlandım, oradaki esnaf arkadaşlar olaya hakim oldular ve  arabada yoluna devam etti.

   Aslında yapılması gereken en  doğru hareket polis çağırmaktı. Ama ondan sonra bitmeyen sorgularla 1 sene gidip gelmek zorunda kalacağım diye vazgeçtim.

Daha sonra adamın aslında çok sakin biri olduğu hakkında bir duyumlar aldım. Sinirleri bozuk olabilirmiş, zamanla yarışıyorlarmış, cezaları ağırmış gibi bazı savunmalarla karşılaştım.

   Şimdi soruyorum sizlere tekrar, siz olsanız ne yapardınız?

   Bir bedensel engelli olarak, bütün dünyanın etrafımda dönmesini isteyenlerden değilim. Evet maalesef bu görüşteki bazı engelli kardeşlerimiz var, istiyorlar ki her şey kayıtsız şartsız onların istediği gibi olsun. Bu da yanlış elbette. Bizlerin tek isteği, insani şartlarda yolumuza devam etmek.

   Engellilere yönelik hizmetler biraz  özveri  ister. Eğer sen arabanı engellilere göre dizayn  ediyorsan, davranışlarını da ona göre ayarlamak durumundasın.  Ki  teşvik amaçlı ek kazanç da sağlıyorlar bu konuda.

   Şimdi buradan  bu  yazımı okuyan herkese sesleniyorum, birbirine karşı sevgi ve saygıyı unuttuğumuz bu günlerde biraz daha sağduyulu davranın lütfen…

   Özellikle topluma yönelik bir işiniz varsa….

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor1024
 • 2Hatayspor1020
 • 3Alanyaspor1020
 • 4Fenerbahçe1019
 • 5Fatih Karagümrük1018
 • 6Beşiktaş917
 • 7Konyaspor1017
 • 8Galatasaray917
 • 9Altay1015
 • 10Adana Demirspor1013
 • 11Başakşehir FK1012
 • 12Gaziantep FK1012
 • 13Yeni Malatyaspor1012
 • 14Sivasspor1011
 • 15Kayserispor1011
 • 16Giresunspor109
 • 17Antalyaspor109
 • 18Göztepe108
 • 19Kasımpaşa106
 • 20Çaykur Rizespor104
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
e-gazete
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA