DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Op.Dr. Mustafa Sağlam
Op.Dr. Mustafa Sağlam
Giriş Tarihi : 21-07-2020 19:30

Kadınlarda idrar kaçırmanın tedavisi mümkün müdür?

Kadınların temel problemlerinden biri idrar kaçırmadır. Her 4 kadından birinde idrar kaçırma problemi görülmektedir. Özellikle yaşın ilerlemesi ile birlikte artış göstermektedir. 40-50’li yaşlarda her 2 kadından birinde bu problem gözlenmektedir.

 

İlerleyen yaş, geçirilmiş vajinal doğumlar, obezite, zor doğumlar, menopoz, eşlik eden rahim sarkması, şeker hastalığı, sürekli kabız kalmak, sigara kullanmak, uzun süreli öksürük şikayetinin bulunması gibi durumlarda idrar kaçırma probleminin ortaya çıkışı artmaktadır.

 

İstemsiz idrar kaçırma sosyal bir problemdir. Kişiler sosyal ortamlardan bu problem nedeniyle uzak durmaktadırlar. Aynı zamanda hijyenik bir sorun haline gelen istemsiz idrar kaçırma, sık vajinal ve idrar yolu enfeksiyonlarına neden olmaktadır.

 

Kişiler ağır kaldırma, hapşırma, merdiven çıkma sırasında idrar kaçırma yaşayabilir ya da kişilerde sık sık idrara çıkma, tuvalete yetişememe gibi sorunlar gözlemlenebilir. Bu da kişinin kendini günlük yaşamdan ve çeşitli aktivitelerden soyutlamasına sebep olmaktadır.

 

Öksürürken, hapşururken ve gülmeyle idrar kaçırıyor musunuz?

Hiç aniden idrar yapma hissi gelip, o an tuvalete gitmezseniz idrar kaçıracakmışsınız gibi oluyor mu?

Eğer cevabınız evetse, o an tuvalete yetişemeden idrar kaçırıyor musunuz?

Stresli olduğunuzda veya aceleniz olduğunda ani idrar yapma hissi oluyor mu?

Cinsel ilişki esnasında veya sonrasında idrar kaçırıyor musunuz?

Günde kaç kez idrar yapıyorsunuz?

Gece yattıktan sonra kaç kez tuvalete kalkıyorsunuz?

Son 1 yıl içerisinde gece uyurken idrar kaçırdınız mı?

İdrar kaçırma nedeniyle ped kullanıyor musunuz?

 

Eğer bu sorulardan bir tanesine yanıtınız evet ise muayene olmanız gerekmektedir.

 

İdrar kaçırmanın tipine göre tedavi seçenekleri değişmektedir. Kimi hastalarda bazı egzersizler, yaşam değişikliği tedavi için yeterliyken, bazı hastalarda ilaç tedavisi gerekmektedir. Özellikle öksürmekle, hapşırmakla, gülmekle, ağır kaldırmak ile olan idrar kaçırma sorunlarında ameliyat gerekmektedir. Kişiye yaşam kalitesini yeniden kazandırmak için, idrar torbasının girişindeki bağlara yapılacak olan “Askı Ameliyatı” yani TVT, TOT, BURCH ismindeki ameliyatlar yapılmaktadır. Bu ameliyatlar sonrası aynı gün hastalar taburcu olabilmektedir.

Önemli bir sosyal problem olan idrar kaçırma yüzünden yaşamdan kendinizi soyutlanmayın! Basit bir muayene ile tekrar eski hayat kalitenize kavuşabilirsiniz.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
e-gazete
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA