DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Şevval DURAN
Şevval DURAN
Giriş Tarihi : 14-01-2019 08:53

KADIN

Yıllardır süregelen bir tartışma konusunu gözler önüne sermek istiyorum. Bana göre tartışılması bile boşa zaman kaybı olan bir konu. Kadınlar mı erkekler mi daha üstün? Cinsiyet hiçbir meselede derecelendirme konusu olamaz. Her insan kendi fıtratına uygun nitelikte yaratılmıştır ve bu nitelikler doğrultusunda hareket ederler. Ama ne yazık ki bunun farkında olmayan bazı insanlar cinsiyet ayrımcılığını olağan üstü bir noktaya çıkarıp kadınları sadece birkaç kalıptan ibaret sanıyor. Kadınlar düşündüğünüz gibi kalıplara sığdırabileceğiniz varlıklar değillerdir, aksine çok daha fazlasıdır. Onları kendi isteklerinize göre şekillendiremezsiniz. Gelin o kalıpları beraber inceleyip yorumlayalım.

1  -  ‘’Kadınların evde oturup ev işi yapması, çocuklarına bakması gerekir!’’ aslına bakarsanız şu düşünce yapısına sahip insanların ortak düşüncesi ‘’Kadın kısmı okumaz babasının dizinin dibinde oturur!’’ diyen kesimle aynıdır maalesef. Ama tahmin edeceğiniz gibi her iş bir sonuca bağlanır. Bunun sonu da genellikle ‘’Eşime kadın doktorun bakmasını istiyorum!’’ ile sonuçlanır. Çok fazla bir şey söylememe gerek yok sanırım. İki cümleyi söyleyeninde aynı insanlar olması her şeyi ortaya koyuyor zaten. Yine de birkaç cümle söylemek istiyorum. Okula gidecek, eğitim alacak ve sizin yapacağınız tek şey onu desteklemek olacak. Sizin eve esir edip ev işlerinden ibaret gördüğünüz ‘robot’ kalıbına soktuğunuz kadınlar o kadar güçlüdür ki okulunu da bitirir, kariyerini de yapar, çocuğuna da bakar. Sizin içiniz rahat olsun. Sizi yaşama kavuşturan kadın, sizin kurduğunuz düzene en iyi şekilde ayak uydurmasını da çok iyi bilir.

2- Kadınlara uygulanan şiddet. Hani bazen çok şey söylemek isteyip de kelimelerin kifayetsiz kalacağını anlarsınız ya tam da o durumdayım. Bu kısmı üzülerek ve bu davranışı sergileyen yaratıkların yerine utanarak yazıyorum. Erkeklerin yaratılışları gereği biz kadınlardan daha gelişmiş ve güçlüdürler. Ama bu onlara, kadınlara eziyet edebilme hakkını mı veriyor? Kesinlikle hayır. Aslına bakarsanız çoğu şiddet sinirden öte kendilerini bu şekilde tatmin edebilme isteğinden kaynaklanır. Yaptıkları iğrençliği kendilerince taçlandırırlar. Güçlü olmalarıyla gururlanırlar. Gücünün yetebildiğini dövmek mi güç? Tabi kendilerine göre haklılardır. Kadın yemeği geç koymuştur mesela, çorbası soğuktur, kıyafeti yıkanmamıştır. O kadar acizliktir ki şu yapılan. Ezik egolarıyla her gün kadına kin beslerler. Ne yaptı size bu kadınlar bu kadar korkuyorsunuz? Dönüp sorsanız şu gereksiz varlıklara ‘aynısı annene, kardeşine yapılsa?’ o zaman dünyayı yıkarlar lakin kendi yaptıklarını bir beceri olarak düşünürler. Pis ellerinizi kadınların üzerinden çekin! Sizin daha heybetli olmanız karşınızdakinin aciz olduğunu göstermez, yaptığınız iğrençlik sizin acizliğinizi ve ne kadar acınacak durumda olduğunuzu gösterir. Şimdi soruyorum size siz misiniz erkek? Siz insan bile değilsiniz. İnsan gibi yaşamaktan acizsiniz. Tükettiğiniz bedenlerden uzak durun. 2 dünyada da hiçbir şey cezasız kalmaz bunu unutmayın. ‘’Kadına şiddete hayır, onun bedeni zaten ürkek. Nedeni erkek. Nereniz erkek? O bedeni terk et!’’

 

3- ‘’Kadın başına bu saatte ne varmış dışarıda?’’ , ‘’Bu kıyafetle dışarı çıkamazsın!’’  Bunca şeye katlanan kadın bir de toplum baskısıyla baş etmek zorunda kalır. Gece 3’te parkta nasıl ki bir erkek oturabiliyorsa bir kadında oturabilir. Burada ayıplayabileceğiniz tek bir nokta yok. İllaki bir suçlu arıyorsanız dışarı çıkmaktan korkar hale gelen kadınları bu hale getiren pisliklere yönelin. Kadının başına bir şey gelse tek sorun kadının o saatte orda olmasıdır ama asla yapılanlar değildir. Çok üzülerek söylüyorum. Aynı zaman da giydiklerimize konulan yasaklar. İçten ve samimi bir şekilde söylüyorum. SİZE NE? Bir kadının giydiği kıyafetten size ne? İster giyerim, ister giymem. Siz bize karışamazsınız. Siz tutacaksınız çeneni, siz kendinizi dizginleyeceksiniz. İradene hakim olamamanızın cefasını çeken biz olmak zorunda değiliz. Kadın istediğini giyecek ve bu sınırları koymaya çalışan herkes önce kendini sonra ise haddini bilecek. Kadın o gün canı nasıl isterse öyle giyinir. Canı nereye gitmek isterse canının istediği herhangi bir saatte dışarıya çıkıp özgürce dolaşabilir. Kahkahasını da atar neşesini de saçar. Rahatsız olan sizseniz uzakta durması gerekenlerde sizsiniz. Siz bilir kişi misiniz? Siz toplumun ahlak bekçisi misiniz? Kusura bakmayın ama bir insan kendinden bilir işi.

 

Kadınız biz kadın! Köle değil, robot değil, aciz değil! Ayağımızın altına bile cennet serildi. İstediğimiz tek şey biraz değer, biraz farkındalık, çokça saygı. Bu işte. Erkeklik değil adamlık. Her şeyden önce insanlık. Adam olmanın ilk kuralı kadına değer vermektir. Kadın annen, karın, kardeşin senin sol yanın. Yaşamla senin aranda bağ kuran canlı. Kadın kısmı diye sınırlandırıp susturamazsınız. Dünyada bir çok güzel şey var. Ama dünyanın en güzel şeyi ne biliyor musunuz? Kadın. Ama siz karnına dünyaları sığdıran kadını şu dünyaya sığdıramadınız. Sizden tek bir ricam var susmayın! bizler,sustuğumuz için bu haldeler! bizlerin susacağını bildikleri için böyleler! susmayın,susturmayın!

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor1024
 • 2Hatayspor1020
 • 3Alanyaspor1020
 • 4Fenerbahçe1019
 • 5Fatih Karagümrük1018
 • 6Beşiktaş917
 • 7Konyaspor1017
 • 8Galatasaray917
 • 9Altay1015
 • 10Adana Demirspor1013
 • 11Başakşehir FK1012
 • 12Gaziantep FK1012
 • 13Yeni Malatyaspor1012
 • 14Sivasspor1011
 • 15Kayserispor1011
 • 16Giresunspor109
 • 17Antalyaspor109
 • 18Göztepe108
 • 19Kasımpaşa106
 • 20Çaykur Rizespor104
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
e-gazete
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA