DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Av. Ertuğrul Yalçın
Av. Ertuğrul Yalçın
Giriş Tarihi : 11-07-2016 01:34

İşletmelerde İş Sağlığı ve Güvenliği çalışmaları

İş Sağlığı ve Güvenliği, iş yerinde işin yapılması ve yürütülmesi ile ilgili olarak oluşan tehlikelerden ve sağlığa zarar verebilecek koşullardan korunmak ve daha iyi bir çalışma ortamı sağlamak için yapılan sistematik ve bilimsel çalışmaların tümü olarak tanımlanabilir.

İş sağlığı ve güvenliği çalışmalarının amacı:

• Sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı oluşturmak,

• Çalışanların sağlık ve güvenliğini sağlamak ve geliştirmek,

• Üretimin devamlılığını sağlamak,

• Verimliliği artırmak olarak sıralanabilir.

Bu konuda dikkat edilmesi gereken ana unsur, işçi ve işverenin yetki ve sorumlulukları dahilinde iş sağlığı ve güvenliği konusunu bir sistemli ve disiplinli bir şekilde ele alarak, işletme genelinde güvenlik kültürünü oluşturabilmeleridir.

İş sağlığı ve güvenliği konusunda taraflar ve yükümlülükleri şunlardır:

 

Devlet; Mevzuat yapma, teşkilatlanma, denetim yapma ve yaptırım,uygulamakla yükümlüdür. Devletin yetki ve sorumlulukları mevzuatla belirlenmiş ve düzenlenmiştir. İş sağlığı ve güvenliğinin ülke düzeyinde yönetiminden sorumlu olan devlet bu gücünü anayasadan almaktadır.

 

İşveren: İş ve işçinin güvende olmasını sağlayacak iş organizasyonunu yapma; mevzuatla ilgili idari görevlerini yerine getirme; işyeri ortamındaki tehlike ve risklere karşı teknik önlemleri alma; gerekli araç ve gereçleri noksansız bulundurma; işçileri iş sağlığı ve güvenliği konularında eğitme; işçileri, karşı karşıya bulundukları mesleki riskler, alınması gerekli tedbirler, yasal hak ve sorumlulukları konusunda bilgilendirme; iş yeri sağlık ve güvenlik birimine işçilerin katılımını sağlama ve iş yerinde alınan önlemlere uyumu denetleme ile yükümlüdür.

İşveren bu yükümlülüğünü kendisi veya vekili aracılığıyla gerçekleştirir. Asıl işveren-alt işveren ilişkisi kurulan işyerlerinde, alt işverene ait işçilerin sağlık ve güvenliklerinden, alt işveren ile birlikte asıl işveren de sorumludur.

İşverenler ayrıca, iş kazaları ve meslek hastalıklarını, en geç iki iş günü içinde yazı ile ilgili bölge müdürlüğüne bildirmekle yükümlüdürler.

 

İşçi: Tüm bunlarla birlikte işçilerde, iş sağlığı ve güvenliği konusunda alınan her türlü önleme uymak zorundadırlar.

 

Birçok işletme iş sağlığı ve güvenliği performanslarını değerlendirmek için "Gözden Geçirmelerden" ve "Tetkiklerden" geçmiştir. Ancak, bu gözden geçirmeler ve tetkikler, kuruluşun iş sağlığı ve güvenliği performansının, yasal gereklilikleri mevcut durumda karşılaması ve gelecekte de karşılamaya devam ettirmesi açısından tek başına yeterli değildir.

Bunların etkili olabilmesi için, kuruluşla entegre olmuş, yapılandırılmış bir yönetim sistemi içinde uygulanması gerekir. İş sağlığı ve güvenliği kapsamında yapılacak çalışmalar işçi, yönetici ve işverenin bulunduğu veya temsil edildiği takım tarafından yürütülmelidir.

Sistemsel olarak gerçekleşen birçok çalışmanın temelini oluşturar) PUKÖ Döngüsü (Planla, Uygula, Kontrol et, Önlem al), iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarında da gözetilmelidir. Bu döngü sürekli iyileştirme ekseninde, işlerin planlı ve kayıt altında yapılmasını ve böylelikle sistemin kontrol altında tutulmasını sağlar. Kuruluş, ulusal düzeyde belirlenmiş olan İş Sağlığı ve Güvenliği Politika Belgesi ışığında kendi politika ve hedeflerine uyumlu olarak iş sağlığı ve güvenliği risklerini de göz önünde bulundurarak çalışmalarını yürütmelidir. İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarının bilimsel nitelik taşıması, insani, hukuki ve ekonomik esaslara da uygun olarak yürütülmesi gerekmektedir.

OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi de bu döngüye göre çalışan, işyerinde iş sağlığı ve güvenliği gerekliliklerinin asgari düzeyde sağlayan bir sistemdir.

İş sağlığı ve güvenliği mevzuatına göre 50'den fazla işçi çalıştıran işyerleri, büyüklükleri, faaliyette bulundukları alan ve tehlike gruplarına göre, en az bir iş güvenliği uzmanı veya işletme hekimi çalıştırmalı veya bu hizmetlerin yerine getirilmesi için T. C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca yetkilendirilmiş "Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri"nden hizmet almalıdır.

Ülkemizde iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi yetiştirme ve belgelendirme süreci T. C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı veya Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş özel/kamu kuruluşlarınca yürütülmektedir.

 

İŞVERENİN ALMASI GEREKEN ÖNLEMLER


1-İşçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili mevzuatın uygulanmasında titizlik gösterilmelidir.


2-Her işletmede bir iş güvenliği şefi bulundurulmalı ve gerekirse işçi sağlığı ve iş güvenliği kurulları kurulmalıdır.


3-Kaza sıklığını en aza indirmenin yolları araştırılmalıdır.

4-İşçiler işe alınırken mutlaka sağlık muayenesinden geçirilmeli,kendilerine uygun olan işlere yerleştirilmelidir.


5- İşyerinde sağlık personeli bulundurulmalıdır.

6-Çalışma süresi,mevzuatın tayin ettiği sınırlar üzerine çıkarılmamalıdır.


7- Çalışanların uygun çalışma ritminden daha hızlı bir şekilde çalışmaları istenmemelidir.

8- Uygun çalışma metodları yerleştirilmeli ve uygulanmalıdır.


9- İşyerlerinde iyi bir düzen ve temizlik temin edilmelidir.


10- Çalışanlar kazaların önlenmesi açısından motive edilmeli ve en az kaza yapan işçi ve gruplar ödüllendirilmelidir.


11- Çalışanların tatmini için tayinlerde çalışanların ailevi durumunu gözönüne alınmalıdır.


12- Kaza tehlikelerinin azaltılması,yangın tehlikelerinin ortadan kaldırılması veya yangın söndürme ekipman ve yönetiminin etkenliğinin arttırılması ve işletmenin çalışılan bütün bölümlerindeki sağlık koşullarının iyileştirilmesi için iş güvenliği organizasyonu yapılmalıdır

 

İŞÇİNİN ALMASI GEREKEN ÖNLEMLER

1- İşçi sağlığı ve iş güvenliği kurallarına dikkatle uymalıdırlar.

2- Alet ve makineleri talimatlara uygun bir şekilde kullanmalıdırlar.


3- Koruyucu tedbirlere uymalıdırlar.


4- Çalışanlar işin tehlikesini azaltmak için koruyucu gözlük,başlık ,yüz siperi, kulak tamponu,gaz maskesi,koruyucu ayakkabı giysi gibi malzemeleri,yaptıkları işe uygun olarak kullanmalıdırlar.


5- Yanıcı ve tutuşucu malzemeler civarında kaynak yapmamalıdırlar.

6-
İşyerlerinde çalışırken işçiler birbirleriyle şakalaşmamalıdırlar.


7- Bütün bağlantıların mükemmel olmasına dikkat etmelidirler.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Fenerbahçe716
 • 2Altay715
 • 3Beşiktaş714
 • 4Trabzonspor614
 • 5Hatayspor713
 • 6Konyaspor612
 • 7Alanyaspor612
 • 8Kayserispor711
 • 9Fatih Karagümrük711
 • 10Galatasaray711
 • 11Sivasspor79
 • 12Adana Demirspor79
 • 13Antalyaspor78
 • 14Gaziantep FK78
 • 15Başakşehir FK76
 • 16Yeni Malatyaspor76
 • 17Kasımpaşa65
 • 18Göztepe75
 • 19Giresunspor72
 • 20Çaykur Rizespor71
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
e-gazete
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA