DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Psikolog/Aile Danışmanı Dilan Naz Öcalan
Psikolog/Aile Danışmanı Dilan Naz Öcalan
Giriş Tarihi : 05-04-2020 13:52

İlişkileri olumsuz etkileyebilir

Corona virüsü insanların yaşamlarını birçok yönden sarsıntıya uğrattı. Gelen bilgilere göre Çin'in Xi'an kentinde karantinanın ortadan kaldırılmasının ardından boşanma talepleri gündeme gelmeye başladı. Boşanmaların artmasının sebebini iki ay birlikte vakit geçiren çiftlerin şiddetli geçimsizlik ile boşandıkları görülüyor. Bunun yanında karantina ile birlikte birbirlerine yakınlaşan çiftleri de unutmamak gerekiyor. Ülkemizde de İstatistik Kurumu 2019 yılı boşanma oranlarının arttığını, evlenme oranlarının ise düştüğünü açıkladı.

İnsanların her zaman önceliği hayatta kalmak ve sağlıklı olmaya çalışmaktır. Buna bakılarak bu dönem içerisinde insanlar ikili ilişki kurmaktan kaçınacaklardır.

Uzun süre evden çıkamama durumu eşlerin ilişkilerini olumsuz yönden etkileyebilir. En sevdiğiniz kişi bile olsa aynı ortamda olmak birbirinizin hatalarını, eksik yönlerini daha fazla görmenize sebep olur. Sonucunda da siz fark etmeden aranızda tartışmalar çıkabilir.

Bu durumda eşlerin aralarındaki problemler nasıl azaltılabilir?

Eşlerin aynı ev içerisinde yaşıyor olması, birlikte aynı işi yapmak zorunda olduğu anlamına gelmez. Bu yüzden mutlaka eşlerin kendi sınırlarını çizmeleri gerekmektedir. Sınırlarınızı çizerken ailelerinizi unutmamanız ve kendi işlerinizi bitirdikten sonra çocuklarınıza ve eşinize karşı onların öncelikli olduğu duygusunu hissettirmeniz daha sağlıklı olacaktır. Birbirinizden farklı işlerle uğraşmak aranızdaki sohbeti de arttıracaktır.

Bu dönemde insanlar evlerinde çok fazla kalmaya alışık değiller. Bu yüzden yarım saat bile olsa kendinize vakit ayırabilirsiniz. Eşinizle tekrar bir araya geldiğinizde kendinize ayırdığınız vakitte neler hissettiğinizi, duygularınızı, düşüncelerinizi birbirinize açıklayabilirsiniz.

Ne kadar ayrı zaman geçirmek bireysel olarak size iyi gelse de, birbirinizle olan ilişkinizi de unutmadan, ilişkinizi canlandıracak, eğlenceli şeyler yapabilirsiniz. Örneğin; eski anılarınızı hatırlamak amacıyla fotoğraflarınıza bakabilirsiniz, karantina bittikten sonra gideceğiniz seyahatleri planlayıp/ hayal kurabilirsiniz, online olarak arkadaşlarınızla görüntülü sohbet yapabilirsiniz. Bu sayede ilişkiniz daha çok canlı kalacaktır.

Gerekli gördüğünüz yerde mutlaka online psikolojik danışmanlık alın;

Çoğu zaman sorunlarınızı tek başınıza çözebileceğinizi ve bunların üstesinden gelebileceğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Maalesef ki, bu durum istediğiniz gibi sonuçlanmayabilir. Tek başınıza sosyal ve kişisel hayatınızda yaşadığınız sorunları çözemeyebilirsiniz. Bu durumlarda bir uzmandan yardım almak bu süreci sağlıklı şekilde atlatmayı amaçlayabilirsiniz.

Kemerin Kadınları ile birlikte Kemer’de bir ilke imza atarak yaşanan zorlu dönemleri daha sağlıklı atlatabilmeniz için online ücretsiz psikolojik destek hattı oluşturduk. Dilediğiniz zaman bana ulaşarak randevu oluşturabilirsiniz.

 

 

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
kemergozcu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA