DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Op.Dr. Mustafa Sağlam
Op.Dr. Mustafa Sağlam
Giriş Tarihi : 03-09-2020 08:58

GEBELİKTE GRİP AŞISI

Hamileyken Grip Aşısı Olmaktan Korkmayın!

    Özellikle Covid pandemisi döneminde, gebelere Eylül ayında grip aşısı yapılması gerekmektedir.

    Gebelikte oksijen ihtiyacının artması, kalbin daha hızlı atması, bağışıklık sistemindeki bazı değişimler gibi doğal değişimlere bağlı olarak basit bir gribal enfeksiyon, hamilelik döneminde çok daha ağır geçirilebilir. Hamile kadınların bağışıklık sistemlerindeki düşüşe bağlı gribe yakalanma oranı yüksektir ve belirtiler daha ağır seyretmektedir. Gebelerde grip (İnfluenza virüsü) virüsünün neden olduğu gribal enfeksiyon sadece üst solunum yolunu tutmakla kalmaz, alt solunum yollarına yani akciğerlere ilerleyerek; zatürreye (pnömoniye) dönüşerek, daha ağır bir enfeksiyona hatta yoğun bakım ihtiyacı olan ciddi bir duruma hızla dönüşebilir.

    Gripten korunmanın en etkili yolu aşılanmaktır. Aşı yaptırarak, gripten hem kendinizi, hem bebeğinizi korumuş olursunuz, grip olsanız dahi oluşan antikorlar sayesinde daha hafif atlatırsınız. Yakınlarınıza hastalık bulaştırmazsınız.

    Grip aşısı inaktif edilmiş ölü bir aşıdır. Hamilelik döneminde ölü bir aşı olan grip aşısı rahatlıkla yaptırılabilir. Aşı, gebeliğin 12. haftasından itibaren herhangi bir hamilelik haftasında yaptırılabilir. Etkisi 2-3 haftada başlar. Koruyuculuk 1 yıla kadar sürer.

Grip aşıları anneleri korumakla kalmaz, bebekleri doğduktan sonra da anneden geçen antikorlar sayesinde ilk 6 aya kadar gripten koruyabilir.

    Grip mevsimi ülkemizde genellikle Ekim ve Kasım aylarında başlar. Bu nedenle grip aşısı için en ideal zaman Eylül sonu ile Ekim sonu arasıdır. Her sene tek doz aşı yaptırmak yeterlidir. Ayrıca gebelik planlayan bütün kadınlar bu dönemde grip  aşısı ile aşılanabilir.

    Aşının kendisi gribe neden olmaz. Gribe karşı korur, fakat aşının etkili olmadığı, yine gribal belirtilere neden olabilen başka bir viral enfeksiyona karşı koruyamaz.

    Gebelikte anne adayı aşı olmadıysa emzirme döneminde aşı olabilir. Bu da emzirme sırasında bebeğe geçecek antikorlar ile bebek için koruma sağlamaktadır.

    Covid Pandemisinin yaşandığı bu dönemde zatürre aşısı gündemde olan diğer bir aşıdır. Zatürre aşısı sadece risk gruplarına; yani 65 yaş üzeri, kalp veya akciğer hastalığı olanlara önerilmektedir. Gebelik, zatürrede risk grubu değildir ve gebelere zatürre aşısı rutin olarak önerilmemektedir. Ancak astım, şeker hastalığı, tansiyon hastalığı gibi ek hastalıkları olan hamilelere  önerilmektedir.

    Aşı olmaktan korkma; Aşını ol, grip olma!

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
e-gazete
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA