DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Şevval DURAN
Şevval DURAN
Giriş Tarihi : 25-05-2021 11:06

DÜNYAYI SEVGİ KURTARACAK

Sevgi bu dünyadaki en kıymetli duygudur. sevmek ve sevilmenin eşi benzeri yoktur. Bir varlığın başka bir varlığa sevgi hissetmesi demek birçok güzelliği beraberinde getirir. Öncelikle iletişim bağlarını güçlendirir. iletişim kuracak olan kişilerin birbirine daha içten ve kolay bir şekilde yaklaşmalarını sağlaması sonucunda empati, anlayış gibi duyguların kendisini göstermesine izin verir. Herkesin de tahmin edebileceği gibi sevgiyle harmanlanıp anlayışla yoğrulmuş bir iletişim biçimi her iki tarafa da tarifsiz bir mutluluk verir. 

 

Sevgiyi hissetmeye dünyaya gözümüzü açıp annemizin kucağına ilk konduğumuz andan başlarız. O an hissedilen sevgi en saf sevgidir. Aynı zamanda korku duygusundan arınıp çok büyük bir huzura kavuşuruz. Büyüdükçe aile fertlerinin de bu hissi bize yaşattığını anlarız. Onların bizi büyütmek için verdiği emeği ve fedakarlıkları görünce şunu anlarız ki sevgi karşılık beklenmeden gösterilen ve içine menfaat karıştırılmayan bir duygudur. 

 

Okul sıralarında karşılaştığımız arkadaşlarımıza gördüğümüz ilk sevgiyi dağıtırız. Onlar da yeni şeyler katarlar bize. Bu sefer sevginin bir sürü farklı yanı ortaya çıkar. Sadece arkadaşlık değil bütün kurulan ilişkilerle alakalı en büyük altın kuralı öğreniriz. Sevgi yanında saygı dostunu gezdirmedikçe renksiz gökkuşağına döner. Bizi hayata bağlayan o duygu söner gider. 

 

Sonrasında sevginin olduğu bir yerde bencilliğin yer almayacağını öğreniriz. Sevgi, çift kişilik düşünebilmektir. Bencillik ise fitne ve hasetin olduğu ortamlarda bulunur. Bu yüzden insan, sevgi duyduğu şeye karşı hep iki kere düşünür. Yapacağı her şeyin karşı tarafı nasıl etkileyeceğini bazen kendinden bile çok düşünecek seviyeye gelir. Kıymet vermek için önce sevgi kapısının açılması gerekir. Aslında birisine verdiğimiz değer sevgimizle doğru orantılıdır. Biri ne kadar artarsa diğeri de o kadar artar. Bu sebeple hayatımızdaki insanların yerini hatta olup olmamasını bile bu duygu belirler. 

 

Karşılık beklememe kuralı karşımıza en çok çıkan gerçektir. Ben bunu sadece insandan insana için düşünmüyorum. Herhangi bir şey bizimle ilgili değil veya bizi sevmiyorsa bizim de aynı tavrı mı koymamız gerekir? Tam bu noktada çok sevdiğim bir şiirden çok sevdiğim bir kısmı paylaşmak isterim: “Seversin dünyayı doludizgin ama o bunun farkında değildir yani sen elmayı seviyorsun diye elmanın da seni sevmesi şart mı?”. Bu dizelerden de anlaşılacağı üzere şart olan tek şey sevgiyi sınırlar çizerek değil sınırları aşarak yaşayıp, yaşattırabilmek. 

 

Hem sevmek dar kapsamlı bir iş değildir ki. Bir gün uyanırsın havaya bakıp gördüğün gökyüzünü seversin mesela. Dışarı çıkarsın yaprakları dökülen ağacı seversin. Evini açtığın patili dostun olur evladın gibi seversin. Pencerende öten kuşun sesini seversin. Yolda yürürken burnuna gelen tanıdık yemek kokusunu seversin. Hatta bazen öyle bir an gelir ki sevmeyi bile seversin. En önemlisi bunlar için tek bir bahaneye bile ihtiyacın yok. “Şu yüzden seviyorum...” larla başlayan cümlelere ihtiyacın yok. Bu duyguyu gönlünüzde köreltmeyin. Ne demiş sevgi filozofu olarak anılan yüce gönüllü ünlü ozanımız: “Yaratılanı severim, yaratan’dan ötürü.”

 

Sevdikçe sevin, içiniz içinize sığmasın. Yaşam enerjisi ve hayata güzel düşüncelerle devam etmeniz için bu duyguyu yayabildiğiniz kadar yaymanız gerekiyor. Gerçekten sevgi yaydıkça çoğalıyor. Aynı bir kısır döngü misali verdiğin sevgi kadar sevgi alıyor, aldığın sevgi kadar sevgi veriyorsun. Bu yüzden herkese aşılanmalı sevgi duygusu. Bir insan kendisini seviyorsa en büyük adımı tamamlamış demektir. Kendini sevmeyen bir insan kimseye karşı bunu hissedemez. Önce kendini sevmeyi sonra başkalarına bu duyguyu dağıtmayı öğrenmelidir. Düşünün, bu hayattaki bütün ideallerinizi tamamlamış hayal ettiğiniz gibi bir hayat geçiriyorsunuz. Ama ne kendinizi seviyorsunuz ne de sizi seven tek bir insan var. Mutluluğu tam anlamıyla hissedebilir miydiniz? Sevgisiz bir hayat solan çiçekten farksız olurdu. Yaşadıklarımızdan keyif alamazdık. 

 

Bunları yaşamamak için yapmamız gereken şeyler çok basit. Sadece sevgi duyduğunuz her neyse koşulsuz sevin ve bunu hissettirin. Sonuç olarak hissedilmeyen sevgi bir anlam ifade etmez. Karşımdaki duvar da beni seviyor olabilir, bunu bilemiyoruz. Bir çift güzel söz, saniyelik gülümseme, içinden geldiği için sarılma, sokakta gördüğün köpeğin kafasını okşamak veya saksıdaki bitkiyi sulamak bile o kadar büyük anlamlar ifade ediyor ki. Bununla alakalı bilimsel bir örnek bile var. Gerçekleştiren bir deneyde bir ay boyunca aynı şartlarda güneş görüp su verilen iki bitkiden sürekli güzel sözler söylenen yeşerdi çiçek açtı tomurcuklandı ve büyüdü; kötü sözler söylenip hakaret edilen ise sararıp soldu. Bitkilerde yaşanan ve gözlemlenen bu durum insanlarda da aynıdır. Bu deney bu sebeple bizlere çarpıcı bir örnek olmalıdır. 

 

Sonraki adım ise içinde bulunduğumuz döngüye en güzel şekilde ayak uydurun. Bu dünyaya getireceğiniz çocuklara gördüğünüz sevginin daha da üstünde bir şekilde sevgi gösterin. Bu şekilde nesilden nesile bir sevgi dalgası başlatalım. En iyisi Yunus Emre’nin şu sözünü hiç unutmayalım: “Sevelim, sevilelim bu dünya kimseye kalmaz.” Bu dünya sana bana kalmayacak ama siz sevgiyle kalın çünkü dünyayı sevgi kurtaracak. 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2251
 • 2Konyaspor2142
 • 3Fenerbahçe2236
 • 4Beşiktaş2235
 • 5Hatayspor2135
 • 6Başakşehir FK2134
 • 7Adana Demirspor2234
 • 8Alanyaspor2132
 • 9Kayserispor2231
 • 10Gaziantep FK2131
 • 11Sivasspor2230
 • 12Fatih Karagümrük2230
 • 13Galatasaray2127
 • 14Giresunspor2226
 • 15Göztepe2224
 • 16Antalyaspor2123
 • 17Kasımpaşa2121
 • 18Altay2218
 • 19Çaykur Rizespor2118
 • 20Yeni Malatyaspor2115
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
e-gazete
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Reklamı Geç
Advert