TURİZM
Giriş Tarihi : 18-04-2022 22:36

‘Zor durumda sezon açıyoruz’

Kemer Turizmci ve İş Adamları Derneği (KEMİAD) Başkanı Rıza Sönmez, Turizm Haftası dolayısıyla 2022 yılı turizm sezonu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Sönmez, “Kemer turizminin en yapısal sorunlarında birisi misafir pazar çeşitliliği olmamasıdır. Sadece Rus ve Baltık pazarına dönmüş olmamız, Avrupa pazarında olmayışımız ve iç pazara önem vermeyişimiz maalesef bu yıl Kemer’deki krizin sebebi oldu. Özellikle Belek, Manavgat, Alanya bölgelerinde turizm önemli bir kayba uğramazken biz Kemer’de çok zor durumda sezonu açıyoruz” dedi.

‘Zor durumda sezon açıyoruz’

Şüheda PARTAL

KEMİAD Başkanı Rıza Sönmez, Turizm Haftası dolayısıyla turizm sezonu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kemer’de yeni bir sezona daha girdiklerini belirten Sönmez, “Dünya Turizm Günü ve Haftasına girdiğimiz bu günlerde güzel Kemer’imiz yeni bir sezona daha girdi. Pandemi bitiyor turizm normale dönecek diye beklerken Ukrayna-Rusya savaşının başlaması ile yeniden derinden bir kriz ile karşı karşıya kaldık. Ama bu savaş bizlere bir ülkede huzurun, güvenliğin ve üretimin ne kadar kıymetli değerler olduğunu hatırlattı. Savaşta yaşanan trajediler insanlık için çok derinden üzüntülere sebep oldu ve olmaya devam ediyor. Geçen yaz yaşadığımız orman yangınları ciğerlerimizi de yaktı. Kemer’imizde duyarlı halkımız ve özellikle gençlerimiz sayesinde yangınları ucuz atlattık. Değişen küresel İklim etkilerini de düşündüğümüzde 2022 yılında orman yangınları konusunda hazırlıklarımızı çok ciddi gözden geçirmeliyiz. İnşallah hiçbir karış ormanımız yanmaz” dedi.

ÇOK ZOR DURUMDA SEZONU AÇIYORUZ

Kemer’de pazar çeşitliliğinin artması gerektiğine işaret eden Sönmez, “Ülkemizde pandemi, savaş etkisi ve üretim çarklarının yavaşlaması ile ürün tedarik etmekte güçlük çekmeye başladık. Bu durum anında enflasyonist etki yaptı. Ülkemiz insanı özellikle asgari ücretle çalışanlar çok ciddi geçim derdi ile karşı karşıya kaldılar. Kurlar ekonomi politikalarının da etkisiyle yüzde 65 oranında devalüasyon sonucunu getirdi. Milli gelirimiz çığ gibi eridi. Cari açığımızı kapatamadık. Emtia Fiyatlarındaki artış yüzde 100’leri de aştı. Mevcut cari açığın kapatılmasında en önemli sektörün turizm olduğu artık daha net anlaşıldı. Kemer turizminin en yapısal sorunlarında birisi ise misafir pazar çeşitliliği olmamasıdır. Sadece Rus ve Baltık pazarına dönmüş olmamız, Avrupa pazarında olmayışımız ve iç pazara önem vermeyişimiz maalesef bu yıl Kemer’deki krizin sebebi oldu. Özellikle Belek, Manavgat, Alanya bölgelerinde turizm önemli bir kayba uğramazken biz Kemer’de çok zor durumda sezonu açıyoruz” diye konuştu.

İŞİNİ DÜZGÜN YAPAN ESNAF HER ZAMAN BAŞIMIZIN TACIDIR

Bu sezon Kemer Turizm Anayasası’nın ilk defa hayata geçileceğine de dikkat çeken Sönmez, “Turizm üç saç ayağıdır; otel, acenta ve esnaf. Şayet bu ayakların biri ihmal edilirse turizm zarar görür, maddi kayba uğrar, kaliteyi kaydederiz. Esnaf dediğimiz grupta işletmeciler ve taşımacıları birlikte düşünmek gerekir. İşini düzgün yapan esnaf her zaman başımızın tacıdır. Onların haklarını savunmak turizmin gereğidir. Ancak şu unutulmamalıdır ki hiçbir esnafın kendi ekonomik kaygısıyla veya başka bir kaygıyla gelen misafirlerimize fiyat etiketi olmaksızın satış yapma hakkı yoktur. Turiste keyfi muamele yapma hakkı yoktur. Rahatsız edemez. Çok özel turizm destinasyonu olan Kemer’in imajına zarar veremez. Marka değerimizi hak ettiği yerlere yükseltmek için Kemer Belediye Meclisince oybirliği ile karara bağlanan Kemer Turizm Anayasamız uygulanmalı ve çok sıkı bir şekilde denetlenmelidir” dedi.

Turizm sezonundan umutlu olduklarını belirten Sönmez, “İnşallah sezon başında alacağımız barış haberleri ile hem insanlık hem de Kemer adına yüzümüz güler. Uzun zamandır yaşadığımız kriz ortamı son bulur. Tüm turizmcilerin dünya turizm haftasını kutluyor ve Kemer’de yaşayan tüm Kemer’in marka şehir olması için çalışan, isteyen, dileyen, destekleyen, Kemer’i yaşayan güzel insanlarımıza hayırlı sezonlar dileriz” şeklinde konuştu.

AdminAdmin