ANTALYA
Giriş Tarihi : 24-11-2020 13:52   Güncelleme : 24-11-2020 13:52

Zeytin Mektebi 20 bin kişiye ulaştı

Antalya Ticaret Borsası (ATB) ile Antalya Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğinde online düzenlenen Zeytin Mektebi’nde 1 ay süren eğitim tamamlandı. 19 Ekim’de kapılarını açan ve 500 öğrencinin düzenli dersleri takip ettiği Zeytin Mektebi, youtube üzerinden de yayınlanarak 20 bin kişiye ulaştı.

Zeytin Mektebi 20 bin kişiye ulaştı

‘Zeytin ve Zeytinyağına Dair Herşeyi Öğrenin’ sloganıyla başlayan Zeytin Mektebi’nde, zeytin mitolojisinden budamaya, sulamadan zararlılarla mücadeleye, zeytinyağından zeytin üretim teknolojilerine onlarca konuyla ilgili geniş kapsamlı eğitim verildi. Eğitime Amerika’dan Katar’a, Danimarka’dan Kıbrıs’a, İsviçre’den Almanya’ya, İtalya’dan İspanya, Türkmenistan’a kadar pek çok ülkeden kişi katıldı. Zeytin Mektebi, eğitimini 18 Kasım’da tamamladı.

ZEYTİN MEKTEBİ ÜRETİCİYE IŞIK OLACAK

ATB Başkanı Ali Çandır, zeytinin Akdeniz ikliminin en önemli bitki varlığı olduğunu belirterek, bölgede özellikle son dönemde zeytin üretimine dönüş olduğuna dikkat çekti. Gelen talep doğrultusunda Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğiyle zeytinin tarihi, yetiştirilmesi, ticaretiyle ilgili kapsamlı eğitim programı düzenlediklerini belirten Çandır, “Zeytin Mektebi’nin düşündüğümüzden daha çok ilgi görmesi bizi hem şaşırttı, hem de heyecanlandırdı. Son yıllarda zeytin üretimine ciddi yönelme var. Bu eğitimler üreticimize ve zeytinle uğraşmak isteyen insanlarımıza ışık olacaktır" dedi. Tarımsal üretimde eğitimin önemini vurgulayan Çandır, Borsa olarak tarımsal üretimin daha fazla kalite ve verimle yürütülmesi için çalıştıklarını ifade etti. Çandır, Zeytin Mektebi’ne katılarak eğitimini başarıyla tamamlayarak katılım belgesi almaya hak kazananları kutladı.

MEKTEBE KATILANLAR SERTİFİKALANDIRILDI

Antalya Tarım ve Orman Müdürü Gökhan Karaca, zeytin ve zeytinyağı hakkında bugüne kadar en kapsamlı online eğitimi verdiklerini belirterek, Zeytin Mektebi’ne ilginin yoğunluğunun memnuniyet verici olduğunu vurguladı. Karaca, online olmasına rağmen son derece verimli bir eğitimi programını tamamladıklarını söylerken, eğitime katılanlara yapılan sınavın ardından katılım belgesi verildiğini aktardı. Youtube üzerinden eğitimi takip edenlerin de katılım belgesi konusunda yoğun talepte bulunduğunu kaydeden Karaca, eğitime youtube kanalıyla katılanların da sınava tabi tutulmasının gündemlerinde olduğunu söyledi.

BU EĞİTİM İSPANYA’DA 3 BİN EURO

Gökhan Karaca, Zeytin Mektebi ile Türkiye’nin en büyük halka açık, ücretsiz zeytin kütüphanesinin oluşturulduğunu kaydetti. Karaca, İspanya’da 3 bin euro civarında olan zeytin eğitiminin ücretsiz ve online olması nedeniyle eğitimin yurtdışından da büyük ilgi gördüğünü söylerken, Amerika’dan İsviçre’ye, Katar’dan Türkmenistan’a çok sayıda ülkeden eğitime katılım olduğunu söyledi. Karaca, eğitim programlarının talep doğrultusunda planlanmaya devam edeceğini belirtti. (DHA)