GÜNDEM
Giriş Tarihi : 16-06-2021 16:40   Güncelleme : 16-06-2021 16:47

Yuvalara ısıölçerli takip!

Caretta caretta türü deniz kaplumbağalarının Türkiye'deki en önemli üreme alanlarından Kemer'e bağlı Çıralı sahilinde ‘Dünya Deniz Kaplumbağaları Günü’ dolaysıyla Kemer Kaymakamlığı ve Kemer Belediyesi öncülüğünde, kamu kurumlarının da katkılarıyla ilk yuva etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında, caretta carettaların yuvalarına ısı ölçer konuldu. Koyulan ısı ölçer ile Akdeniz’deki genel ısınma, deniz kaplumbağalarının üremesine engel olacak yuva içi sıcaklıklarda artış olup olmadığının saptanacağı belirtildi.

Yuvalara ısıölçerli takip!

Ahmet Duran YENİGÜN

Levent YENİGÜN

Akdeniz sahillerindeki önemli caretta caretta türü deniz kaplumbağalarının önemli üreme alanlarından Kemer'e bağlı Çıralı sahilinde Dünya Deniz Kaplumbağaları Günü dolaysıyla ‘ilk yuva’ etkinliği düzenlendi. Kemer Kaymakamlığı ve Kemer Belediyesi öncülüğünde, kamu kurumlarının da katkılarıyla gerçekleştirilen etkinliğe Kemer Kaymakamı Yücel Gemici, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ramazan Ergel, Sahil Güvenlik TCSG 33 Bot Komutanı Ulvi Gören, Doğa Koruma ve Milli Parklar 6'ncı Bölge Müdür Yardımcısı Osman Yöntem, Doğa Koruma Milli Parklar 6'ncı Bölge Müdürlüğü Doğa Koruma ve Sulak Alanlar Şube Müdürü Ersan Berberoğlu, Ulupınar Çevre Koruma, Geliştirme ve İşletme Kooperatifi Başkanı ve Ulupınar Mahallesi'nin muhtarı Habip Altınkaya ile Kıyı Koruma Koordinasyon Kurulu Başkanı Erdal Elginöz katıldı.

GEMİCİ: DİĞER BÖLGELERE DE ÖRNEK OLSUN

Çıralı’nın çok özel bir bölge olduğunu söyleyen Kemer Kaymakamı Yücel Gemici, etkinlikte yaptığı konuşmada, Çıralı’nın deniz kaplumbağaları ve doğa turizmi ile özdeşleşmiş bir bölge olduğunu ifade ederek, “Çıralı sürdürülebilir ve eko turizmin güzel bir örneğinin olduğu bölge. Burada caretta carettaların korunması için yürütülen çalışmaların diğer bölgelere de örnek olmasını diliyorum. Emeği geçen herkesi kutluyorum ve Dünya Deniz Kaplumbağaları Günü’nü tebrik ediyorum” dedi.

TOPALOĞLU: ÇIRALI’NIN ÖNEMİ ÇOK BÜYÜK

Çıralı denince akla ilk olarak caretta carettaların geldiğini ve yöre halkının caretta carettalara ev sahipliği yaptığını belirten Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu ise, “Türkiye’nin en güzel sahilleri arasında yer alan Çıralı’nın önemi çok büyük. Burası, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan caretta carettaların yuvalama alanı. Buradaki halk, yıllardır bu hayvanları koruyor. Caretta carettaların korunması için belediye olarak elimizden geleni yapıyoruz. Her sene Ulupınar Çevre Koruma, Geliştirme ve İşletme Kooperatifi ile protokol yapıyoruz. 4 tane personel veriyoruz ve gece sabaha kadar sahilde devriye geziyor ve kuş uçurtmuyorlar. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

ELGİNÖZ: 150 CİVARINDA YUVA BEKLİYORUZ

Çıralı Kıyı Koruma Koordinasyon Komisyonu Başkanı Erdal Elginöz de ısıölçerin konulduğu yuvanın 45’inci yuva olduğunu belirtti. Çıralı’daki yuva sayısının geçen seneye göre yüzde 40 civarında artış olduğuna vurgu yapan Elginöz, “2018’de 151 yuva olmuştu. Bu kaplumbağaları markalıyoruz. 2018’de markaladığımız bir kaplumbağa sahile çıktı ve yumurta bıraktı. Yani üç yıl önce gelmiş kaplumbağa popülasyonu burada yeniden yumurtluyor. Bunları yaklaşık 50 olduğunu düşünüyoruz. Bu sene de 150 civarında yuva bekliyoruz” dedi.

Elginöz, pandeminin yuva sayısına etkisi olduğunu da dile getirerek, “Sokağa çıkma yasağı olduğu için kumsallar boş. Zaten biz Çıralı sahilinde görevliler ve gönüllüler, caretta carettaların rahatça yumurtlaması için devriye geziyoruz. Yumurtlamalar Mayıs ayında başlıyor. İlk yuvadan yavruların 26 Haziran’da çıkmasını bekliyoruz” diye konuştu.

YUVALARA ISIÖLÇERLİ TAKİP!

Yuvalara bu sene bilimsel çalışmalar kapsamında ısıölçer yerleştirdiklerine dikkat çeken Elginöz, şöyle konuştu:

“Bu çalışmalar kapsamında iki profesör bize süper vizörlük ediyor. Akdeniz’e kıyısı olan 7 ülke ile aynı anda aynı tarihlerde yuvalara ısı ölçer yerleştiriyoruz. Bu veriler sezon sonunda toplanarak Akdeniz’deki genel ısınma, deniz kaplumbağalarının üremesine engel olacak yuva içi sıcaklıklarda artış olup olmadığını saptayacağız. Bunları Dünya Doğal Kaynakları koruma Birliği’ne (İUCN) ileteceğiz. Onlarda bize deniz kaplumbağalarını korumak için verilere göre yeni prosedürler önerecekler. Türkiye’de bu çalışma, Dalyan, Patara, Çıralı, Akyatan ve Samandağ’da yapılıyor. Çıralı, Akyatan ve Dalyan ile en iyi korunan alanlar olarak seçilmiştir.”

BERBEROĞLU: FARKINDALIĞI ARTIRMAK İSTİYORUZ

Doğa Koruma Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü Doğa Koruma ve Sulak Alanlar Şube Müdürü Ersan Berberoğlu da Türkiye’de 21 tane caretta caretta yumurtlama sahasından ve 9 tanesinin Antalya sınırları içerisinde olduğunu hatırlattı. Yapılan çalışmaları tüm dünya ile paylaşarak caretta carettaların korunması farkındalığını artırmak istediklerini ifade eden Berberoğlu, koruma faaliyetlerini öne çıkarmak için çalışmaya devam edeceklerini kaydetti.

ALTINKAYA: BİZİM İÇİN BÜYÜK BİR DEĞER

Ulupınar Mahalle Muhtarı Habip Altınkaya ise caretta carettaları koruma çalışmaları kapsamında Kemer Belediyesi ile protokol imzaladıklarını söyledi. Caretta carettaların korunması için Kemer Belediyesinin yoğun çaba gösterdiğini ifade eden Altınkaya, “Kemer Belediyesi 4 arkadaşımızın maaşını ödüyor. Bu bizim için büyük bir değer. Ayrıca yaralı deniz kaplumbağaların tedavisinde bize büyük destek sağlıyor. Belediye veterineri Fevzi Uzun anında müdahalede bulunuyor. Yaptığı desteklerden dolayı Başkan Topaloğlu’na teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yapılan etkinlik sonrası katılımcılar hatıra fotoğrafı çektirdi