GÜNDEM
Giriş Tarihi : 01-02-2021 09:46   Güncelleme : 01-02-2021 09:46

‘Yüreği yeten varsa ben buradayım’

Gazetemize özel açıklamalarda bulunan Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Kemer halkının her şeyi gördüğü ve neler olduğunu çok iyi bildiğini söyledi. Önceki dönemde Yeni Kemer Belediyespor Kulübü Derneği üzerinden belediyenin 9 adet gayrimenkulünün yıllık 16 bin 962 lira kiraya verildiğini belirten Topaloğlu, “Aynı yerleri biz 1 milyon 147 bin 360 liraya yıllık kiraya verdik. 16 bin 962 lira nerede 1 milyon 147 bin 360 lira nerede. Kemer Belediyesi'nin paraları böyle çatır çatır yenmiş. Mışmış, olmuş, gitmiş, bitmiş, gelmiş böyle bir dünya yok. Belgeler burada ve yalan söylemez. Çivi bile çakmamışlar sonra çıkıyorlar anlatıyorlar. 2016'dan 2019'a kadar gelirden fazla gider olmuş. 2019'da aldık 2020'de gelir fazla gider az ve biz bu 21 aylık zaman zarfında 21 milyon lira borç ödemişiz, 23 milyon lira yatırım yapmışız. Herkes dönsün geriye baksın. Ben eleştiriye açık biriyim. Ama benim dedikodu ile hiç işim olmaz. Sosyal medyadan yazmak bir acizliktir. Sosyal medyadan yazarak sadece kendine ve kendi taraflarını tatmin edersin. Ortamı gerersin. Burada yazılanların hiçbirine cevap vermem. Yüreği yeten varsa ben buradayım” dedi.

‘Yüreği yeten varsa ben buradayım’

Ahmet Duran YENİGÜN

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Kemer halkının her şeyi gördüğü ve neler olduğunu çok iyi bildiğini ifade eden Başkan Topaloğlu, “Biz yaklaşık 21 aydır görevdeyiz. Herkes yapılanları görüyor. Artık Kemer Belediyesi'nin paralarını daha önceden nasıl harcanır çarçur edildiğini görüyor. Bize malzeme vermeyen vatandaşlar vardı. Ancak şu anda bir ihale açıyoruz 7-8 kişi birden giriyorlar. Bakın önümde bir belge var belediyenin 9 tane gayrimenkulünü kiraya vermişler Yeni Kemer Belediyespor Kulübü Derneği üzerinden. Belediyenin bu 9 yerden aldığı kirayı yıllık 16 bin 962 lira. Belediye şimdi onlara meclis kararı ile iptal etti ve sonra biz o yerlere ihaleye çıkardık. Aynı yerleri biz 1 milyon 147 bin 360 liraya yıllık kiraya verdik. 16 bin 962 lira nerede 1 milyon 147 bin 360 lira nerede. Kemer Belediyesi'nin paraları böyle çatır çatır yenmiş. Belge burada isteyene belgeleri verebilirim. Mışmış, olmuş, gitmiş, bitmiş, gelmiş böyle bir dünya yok. Belgeler burada ve yalan söylemez” dedi.

‘ÇİVİ BİLE ÇAKMAMIŞLAR SONRA ÇIKIYORLAR ANLATIYORLAR’

Belgelerle konuştuklarının altını çizen Başkan Topaloğlu, “Bir şey daha söyleyeyim yıl 2016 gelir 64 milyon gider 77 milyon, yıl 2017 gelir 76 milyon gider 79 milyon, yıl 2018 gelir 87 milyon gider 92 milyon ‘ayağını yorganına göre uzat’ diye bir atasözü var ya onu uzatmamış dışarı çıkarmış. Görevi biz devralmışız 2019 yılı 106 milyon gelir 97 milyon gider, yıl 2020 105 milyon gelir 94 milyon gider. Çivi bile çakmamışlar sonra çıkıyorlar anlatıyorlar. Anlatacak bir şey yok. İşte belgeler burada afaki konuşmuyoruz. Belgelerle konuşuyoruz. Zaten bu Kemer'deki siyasetin kötü olması; mış muşla gelmiş, mış muşla devam etmiş. Dedikodu ile bir şey olmaz. Herkes 21 ayda nelerin yapıldığını görüyor ve daha da yapılacak. İşte Arslanbucak Kapalı Pazar Yeri ihaleye çıkıyor, arkasından Çamyuva'da çıkacak. Para olduğu için biz ihaleye çıkıyoruz. Uzun zamandır beklenen belediye binasının projeleri son aşamaya geldi. Kemer halkı bize güvenmeye ve bizi izlemeye devam etsin. Bizim bu işlerde ikinci bir ajandamız yok. Amacımız hizmet yapmak ve vatandaş da görüyor. Sezon sonunda da burada ne olduğunu göreceksiniz” diye konuştu.

‘HERKES DÖNSÜN GERİYE BAKSIN’

Kendisi ve Belediye Başkan Yardımcısı Emin Gül hakkında yapılan haberlere de değinen Başkan Topaloğlu, “Ben ve Emin Gül ile ilgili haber yapmaya çalışıyorlarsa bizim gittiğimiz yol doğru yol demektir. Biz aynı yoldan yürümeye devam edeceğiz. Eleştirilere açığız. İhaleler meclis hep canlı yayında. Bütçeyi açıkladım, 2016'dan 2019'a kadar gelirden fazla gider olmuş. 2019'da aldık 2020'de gelir fazla gider az ve biz bu 21 aylık zaman zarfında 21 milyon lira borç ödemişiz, 23 milyon lira yatırım yapmışız. Sigorta borçları ödenmemişti. Biz ilk mecliste ipotek vererek başladık ve 20 milyon sigorta borcumuzu yapılandırdık. Belediyenin kasasında parası da var. Herkes dönsün geriye baksın. Ben eleştiriye açık biriyim. Ama benim dedikodu ile hiç işim olmaz. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır” şeklinde konuştu.

‘SADECE YEME İÇME EĞLENCE TÜRÜNDE GERİ KALIRIZ’

Kendisinden önce Kemer için çalışıp güzel şeyler yapan belediye başkanlarına teşekkür eden Topaloğlu, “Kurucu başkanımız sayın Mehmet Ali Minta güzel şeyler yaptı, Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun. Ben burada bir önceki döneme diyorum. Bu yıl bizimle onlar arasındaki fark var. Biz sadece yeme içme çalgı eğlence türünde geri kalırız, diğerlerinde hep öndeyiz. Gelir giderlere bakın, belediyenin paraları neye harcanmış onlara bakın. Şimdi Arslanbucak’daki kapalı pazaryerinin ihalesini hazırlıyoruz, neden? Paramız var. Önceki dönemde bir tane şirket ihaleye girerken şu an 7 tane şirket giriyor. Az önce Atatürk Parkı’nda çalışmalara devam eden müttehitle konuştum; ‘Bu işi bitir paranı al’ dedim. ‘Başkanım’ diyor ‘Biz paramızı aldığımız belediye görmedik. 1 yıl sonra paralarımızı alıyoruz’ dedi. ‘Bitir paranı al’ diyoruz, neden? Çünkü adam daha sonra bizim başka ihalelerimize de girsin. Onun için hep söyledim; ‘Kemer Belediyesi güçlü bir belediyedir.’ Kemer Belediyesi para yönünden yıkılmaz. Toplanan paraları dürüst yere harcadınız mı her şey olur” dedi.

‘’YÜREĞİ YETEN VARSA BEN BURADAYIM”

“Kavga ile hiç kimse bir yere varamamıştır” diyen Topaloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Atasözüne göre; ‘Eskiden biri vurulur biri kırılır.’ Geldiğim günden beri hiç kimseye cevap vermiyorum. Siyasal konuyu sertleştirmek istemiyorum. Sosyal medyadan yazmak bir acizliktir. Varsa elinde bir belge ispatla. Cumhuriyet Savcılığı orada, oraya gideceksin. Sosyal medyadan yazarak sadece kendine ve kendi taraflarını tatmin edersin. Ortamı gerersin. Burada yazılanların hiçbirine cevap vermem. Yüreği yeten varsa ben buradayım.”

‘MAZERET ARAMIYORUZ’

Kuzdere Pazar Kapalı Yeri’nin çizimlerini 3 tane mimarın yaptığını dile getiren Topaloğlu, “Mesela Arslabucak'taki pazar yerinin sunumunu yaptık. Biz bu projeleri meclise 2 defa sunuyoruz. Dediler ki; ‘hocam pazar yeri çatı yüksekliğini düşürelim.’ Düşürdük. Şimdi oraya düşmüş olarak gelecek. Ama burada yüksek yapmamızın nedeni yazın nem bastığı zaman nem kaldırmaz onun için yüksek. Biz mazeret aramıyoruz. Bizim Kuzdere'de Pazaryeri alan yerimiz o kadardı. Ama Aslanbucak'ta buranın iki katı daha fazla pazaryeri kapatıyoruz. O da çok rahat. Şimdi Kemer'de pazar yeri yok ve zaten orası otopark. Şu anda Büyükşehir çizimlerini yaptı. Bir encümenden aktarım yapmıştı ondan sonra ihalesine çıkacaklar. Şu anda biliyorsunuz pandemiden dolayı tüm belediyeler ve kurumlar maddi anlamda zor durumda. Onun için herkes önünü göremiyor. Çünkü vergileri toplayamıyor. Emlak vergileri toplayamıyoruz. Vatandaş 36 aya kadar yapılandırdı. Onun için herkes ayağını yorganına göre uzatarak devam etmeli. Şu an bütün belediyeler maddiyat sıkıntısı çekiyor” şeklinde konuştu.

‘BİZİM GÖREVİMİZ VATANDAŞA DOKUNMAK’

Belediye Başkan Yardımcısı Emin Gül’ün merkeze alınmasıyla ilgili de konuşan Başkan Topaloğlu, “Devletin işleri oluyor. Bunun için benim Ankara'ya veya İstanbul'a ya da Antalya'ya gitmem gerekiyor. Bakın salonda bir sürü vatandaş bekliyor, burada seçilmiş birinin dertlerine çare olması lazım. Emin Gül, tamam orada güzel işler yapıyor. Ama burası boş kalıyor. İşte burası boş kaldığında da halka dokunamıyorsun. Onun için ben olmadığım zaman Emin Bey vatandaşlarla ilgileniyor. Yani onlara sahip çıkıyor. Bizim görevimiz vatandaşa dokunmak” diye konuştu.

‘ULUSLARARASI BİR TOPLANTI OLACAK’

Kemer’in tanıtımı ile ilgili çalışmaların devam ettiğini aktaran Topaloğlu, “Moskova'da bu Türk Fuarı'nı organize eden şirketle çalışıyoruz. Geçtiğimiz hafta içinde meclis toplantı salonunda toplandık. KETAV başkanı, eski TUROFED başkanı, KETOB başkanı ve turizmciler toplam 16 tane destinasyon koymuş. Bunların içinde bir miktarını zaten biz yapıyoruz. Sualtı Günleri gibi onların hepsini zaten biz yaparız dedik. Bunlar üzerinde detaylı bir çalışma yaparak ilk etapta bunun içerisinden 4 tanesini seçerek nu hafta tekrar toplanacağız ve birkaç tanesine karar kılacağız. Bu bizim için uluslararası bir toplantı olacak” dedi.