YAŞAM
Giriş Tarihi : 29-04-2020 15:21

Yörüklerin göç yolları teknolojiyle kat edilecek

Kemer’e 7 yıl önce Yörükler tarafından göç yolu olarak kullanılan patikalar, bölgeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistler için parkur haline getirildi. Bugün ise bu parkurlar Kemer Belediyesi ve KETAV'ın ortak çalışmalarıyla artık teknoloji kullanılarak kat edilecek ve kaybolma riski ortadan kalkacak yürüyüş yolları haline geldi.

Yörüklerin göç yolları teknolojiyle kat edilecek

Dünyaca ünlü Likya Yolu'nun da 100 kilometrelik alanın bulunduğu ve birçok yerli ve yabancı turistin yürümek için ziyaret ettiği Kemer'de, 2013 yılında dönemin Kemer Kaymakamı Bayramali Köse önderliğinde bölgede Likya Yolunun dışında eskiden Yörükler tarafından göç yolu olarak kullanılan patikalardan oluşturulan 23 adet 200 kilometrenin üzerinde yürüyüş parkurları turizme kazandırıldı. O dönemden sonra proje Türkiye genelinde birçok bölgeye örnek oldu ve aynı zamanda bölgede yürüyüş turizminin gelişmesine de katkı sağladı.

YENİ TEKNOLOJİK ALT YAPI

Günümüzde, gelişen teknolojiyle artık akıllı telefon uygulamaları doğa sporları meraklılarına birçok kolaylıklar sunuyor. Bu bağlamda Kemer Belediyesi tarafından Kemer yürüyüş parkurlarına bu yeni teknolojik alt yapı kazandırılarak, QR kod uygulamasıyla istenilen rotanın GPS kaydını akıllı telefon ya da GPS cihazına indirilmek kaydı ile parkurların başlangıç noktalarını bulma ve güzergah üzerinde kolaylıkla GPS izlerini takip ederek güvenli bir şekilde yürümelerine imkan sağlanıyor. Hazırlanan yeni Kemer yürüyüş parkurları harita broşür çalışması sayesinde Kemer'de yürüyüşler artık daha kolay ve daha güvenli hale getirildi.

Doğa severlerin hemen Kemer kent merkezinin yanı başından başlayan parkurlarla eşsiz Akdeniz manzaraları eşliğinde yürüyüş imkanı sunan parkurlarda yılın her mevsim yürüyüş yapmak mümkün. Kemer'de deniz seviyesinden başlayıp, Beydağlarının karlı zirvesine kadar uzanan parkurlar batı Antalya'nın tüm ihtişamını gözler önüne seriyor.

TOPALOĞLU: KEMER ARTIK DOĞA ODAKLI TURİZMDE ÖN PLANDA OLACAK

Kemer Belediyesi ve Kemer Tanıtım Vakfı (KETAV) Başkanı Necati Topaloğlu, "Kemer olarak turizm yarın başlayacak gibi çalışmalarımızı hızla ve umutla devam ettiriyoruz. Yetkililer tarafından ülkemizin bayram sonu itibariyle normalleşeceği ve turizm faaliyetlerinin de açılacağı öngörülüyor. Artık turizmde daha çok doğa odaklı tatilin tercih edileceğini düşünüyoruz ve bu bağlamda Kemer diğer turizm destinasyonlarından bir adım öne çıkıyor. Kemer eşsiz doğasının yanında doğa aktiviteleri için birçok alt yapıya da sahip, bölgemizden geçen tarihi Likya Yolu, Kemer Beydağları yürüyüş parkurları ile Kemer bisiklet rotaları spor ve doğa tutkunları için eşsiz aktivite alanları sunuyor. Akdeniz'in mavi koyları ve yeşilin her tonuna sahip Beydağları içerisindeki Kemer, doğada tatilin tek adresi olacaktır" dedi.

NİZAM: ARTIK EKO TURİZME GEÇİŞ YAPILIYOR

Kemer Yürüyüş Parkurları ve Bisiklet Rotaları Proje Koordinatörü Ömer Nizam da "Evde kalmak zorunda olduğumuz bu günlerde daha çok doğada olmak istediğimiz günleri yaşıyoruz hep birlikte. Turizme, bu yıl itibariyle kitlesel turizmden eko turizme yani sürdürülebilir turizme doğru büyük bir eksen kayması göreceğiz. Turizmin bu çeşidine birçok turizm bölgesi hazır değil ya da böyle bir alt yapıları da yok. Kemer olarak eko turizm faaliyetleri için Kemer Belediye Başkanımız Sayın Necati Topaloğlu'nun destekleriyle yeni projeler geliştirirken, mevcut projelerin de teknolojik güncelleme çalışmalarını tamamladık. Kemer yürüyüş parkurları ile Kemer bölgesinde bulunan Likya Yolu rotalarının QR kod uygulamasıyla GPS kayıtlarının kolaylıkla indirebilmesi ve güvenli bir şekilde yürüyüşlerin yapılabilmesi amacıyla yeni bir harita broşür çalışması hazırladık. Bu yaz tüm doğaseverleri Kemer'i ve Beydağları'nı keşfetmeye bekliyoruz" diye konuştu.

(DHA)