KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 28-02-2020 17:22

Yörük şenliği festivale dönüşüyor

Kemer Yörükler Derneği tarafından 10 yıldır düzenlen Kemer Çukuryayla Yörük Şenlikleri, markalaşma amacıyla büyütülerek festivale dönüştürülüyor. ‘Kemer Yörük Festivali’ adı altında düzenlenecek festival 1 hafta sürecek. Festival kapsamında Yörük temalı park kurularak Kemer’e gelen yerli ve yabancı misafirlere de Yörük kültürünün tanıtımının yapılacak.

Yörük şenliği festivale dönüşüyor

Şüheda PARTAL

Kemer Yörükler Derneği tarafından 10 yıldır düzenlen Çukuryayla Yörük Şenlikleri, markalaşma amacıyla büyütülerek festivale dönüştürülüyor. Bu kapsamında, Kemer Belediyesi Şehit Ömer Halisdemir Meclis Toplantı Salonu’nda bir toplantı düzenlendi. Toplantıya, Kemer Kaymakamı Murtaza Dayanç, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Kemer Yörükler Derneği Başkanı Turan Aslan, Kemer Yörük Beyi Durmuş Can ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Toplantıda, Kemer Yörük Şenliklerinin bir haftaya yayılması ve şenliğin marka festival haline getirilmesi amaçlanıyor. Kemer merkezde kurulacak Yörük temalı parkta, bir hafta boyunca Kemer’e gelen yerli ve yabancı misafirlere de Yörük kültürünün tanıtımının yapılması amaçlanıyor.

‘EN İYİ ŞEKİLDE TANITIMINI YAPMAMIZ GEREKİYOR’

Toplantıda konuşan Kaymakam Dayanç, Yörük kültürünün Türk tarihinde çok önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Dayanç, Kemer’de yapılan Yörük şenliklerinin ile Yörük kültürünün yaşatılması anlamında önem arz ettiğini belirterek, “Bu yılki şenlikleri daha geniş kapsamlı olarak festival havasında yapılması daha etkili olacaktır. Bir hafta boyunca yapılacak festivalde, ilçemize gelen misafirlerimize kültürümüzün de tanıtımını yapmış oluruz. Bu anlamda gerekirse Akdeniz Üniversitesi ile Yörük çalıştayları ve paneller yapılabilir. Otellerimizde de turistlere bunun en iyi şekilde tanıtımını yapmamız gerekiyor” diye konuştu.

‘HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEĞİZ’

Belediye Başkanı Necati Topaloğlu ise amaçlarının Yörük kültürünü yaşatmak ve çeşitlendirmek istediklerini söyledi. Kemer Çukuryayla Şenlikleri’nin artık festival olarak yapmayı planladıklarını anlatan Başkan Topaloğlu, fikir alışverişinde bulunmak amacıyla toplandıklarını kaydetti. Topaloğlu, “Kemer’de birçok milletten insan yaşıyor. Yaz aylarında çok fazla bir nüfusa sahip oluyoruz. İlçemize gelen misafirlerimize de kültürümüzü tanıtabilmek amacıyla festivali 1 hafta yapmayı düşünüyoruz. Kemer merkezde kortej tarzında bir Yörük göçü yaparak misafirlerimizin otellerinden çıkarak Kemer’de dolaşmalarını da sağlamak istiyoruz. Festivale, belediye olarak her türlü desteği vereceğiz” dedi.

Kemer Yörükler Derneği Başkanı Turan Aslan da desteklerinden dolayı Kaymakam Dayanç ve Başkan Topaloğlu’na teşekkür etti.