GÜNDEM
Giriş Tarihi : 04-03-2021 08:50   Güncelleme : 04-03-2021 08:57

‘Yeterli değil’

Kemer’in Ayışı Park’ında COVID-19 nedeniyle uzun süredir kapalı olan restoran ve kafeler, normalleşme süreci kapsamında saat 07:00-19:00 saatleri arasında yüzde 50 kapasite ile hizmet vermeye başladı. Bazı işletmelerin açılış için hazırlık yaptığı Ayışığı’ndaki işletmeciler, yeni normale dönüş sürecinin iyi ancak maliyet açısından yeterli olmadığını savundu. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen hijyen kurallarına göre düzenlemeler yaptıklarını aktaran işletmeciler, aşılama sürecinde turizm çalışanlarının öncelikli olmasını isterken, kapanış saatlerinin ise daha geç olmasını beklediklerini söyledi. Ayışığı’nda yıllardır hizmet veren Dakapo Beach’in İşletme Sahibi Halim Kılınç, “Bu şartlar altında açılması emin olun ki işletmeciler açısından çokta iyi değil. Yani açılmasaydı daha iyiydi. Çünkü açılmış olmanın da büyük bir maliyeti var. Elektriği, suyu, kira gideri zaten var” dedi.

‘Yeterli değil’

Ahmet Duran YENİGÜN

Kemer’in Ayışı Park’ında COVID-19 nedeniyle uzun süredir kapalı olan restoran ve kafeler, normalleşme süreci kapsamında saat 07:00-19:00 saatleri arasında yüzde 50 kapasite ile hizmet vermeye başlarken, bazı işletmeler ise hazırlıklarına devam ediyor. Uzun süre kapalı olan işletme sahipleri ise maliyet açısından giderlerinin daha fazla olduğuna dikkat çekerek, kapanış saatleri ve kapasite artırımı gibi daha esnek bir düzenleme beklediklerini söyledi.

GÜLLÜ: TAM KAPASİTEYE GEÇME BEKLENTİSİ İÇİNDEYİZ

Robets Cafe işletmecisi ve aynı zamanda Meder Resort Otel işletmecisi Bülent Güllü, devletin uyguladığı kurallara riayet ederek yüzde 50 kapasite ile kapılarını müşterilerine açtıklarını belirterek, “Nihayet normalleşme sürecince yavaş yavaş açılmaya başlıyoruz. Devletimizin koyduğu kurallara uyarak bizlerde yüzde 50 kapasiteyle hizmete başladık. Tabi bu bir başlangıç inşallah önümüzdeki günlerde tam kapasiteye geçme beklentisi içindeyiz. Çünkü insan sayısı daha da artacak. İnsanlar artık ev oturmaktan sıkıldı ve dışarıya çıkıp bir çay ya da kahve içmek için yer arıyorlar. Bu sürecin iyi bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı şekilde sosyal mesafe, maske, dezenfeksiyon, HES Kodu ve hijyen kurallarına gibi konulara işletmeciler olarak hepimiz dört dörtlük uyarsak bu işi başaracağımıza inanıyorum. Tabi burada vatandaşlarında kendisinin koronavirüs şüpehsi duyması halinde dışarı çıkmadan kendini izole etmesi gerektiğini düşünüyorum. Turizmden bu sene beklentimiz çok olumlu yönde. Aynı zamanda otel işletmecisi de olduğum için rezervasyonlarımız gayet güzel bir şekilde ilerliyor. İnşallah herhangi bir sıkıntı olmazsa bu senenin 2019 yılını aratmayacağını ön görüyoruz. Ama yavaş yavaş dünyada bütün işletmeler açılacak, başta turizm olmak üzere. Çünkü pandemide insanların aklına gelen seyahat etmek, özgür bir şekilde rahatça dolaşabilmek ve herkeste buna hasret” dedi.

KILINÇ: İŞLETMECİLER AÇISINDAN ÇOKTA İYİ DEĞİL

Normalleşme sürecinin işletmeler açısından hiç yoktan iyi, ancak gider ve maliyet açısından çokta iyi olmadığına değinen Dakapo Beach İşletme Sahibi Halim Kılınç ise, “Bugün kademeli olarak işletmeleri açmış olmak hiç yoktan iyi olduğunu düşünüyorum. Ancak şu gerçeği de kabul etmemiz gerekiyor; bizim gibi işletmelerin ağırlıklı olarak iş yaptığı saatler 19:00 ile 22:00 arası. Esnaf işyeri kapatıp geliyor, memur gibi çalışanların mesai bitiminde geliyor ve onlar sayesinde ayakta durabiliyoruz. Bir de özellikle hafta sonları başta tatilciler olmak üzere bölge halkı gelip burada vakit geçirmek istiyor. Dolayısıyla bu şartlar altında açılması emin olun ki işletmeciler açısından çokta iyi değil. Yani açılmasaydı daha iyiydi. Çünkü açılmış olmanın da büyük bir maliyeti var. Elektriği, suyu, kira gideri zaten var” dedi.

‘HAYAT MÜCADELESİNİ DEVAM ETTİRİYORUZ’

Çalışanlarının normalleşme süreci açıklanmasının ardından dönüş yaptığına dikkat çeken Kılınç, “Elemanlarımız da açıldık diye hemen hızlıca dönüş yaptılar. Şimdi hangi elemanıma sen gelme, sen çalışma diyebilirim? Yani herkes çaresizlik içinde, bir kişinin yapabildiği işe 5 kişi saldırmış vaziyette. Sonuçta çalışanlarımızla bir aile gibiyiz, dolayısıyla ne kadar kazanırsak birlikte paylaşıyoruz ve bu hayat mücadelesini devam ettiriyoruz. Devletimizin almış olduğu pandemi kurallarına geçtiğimiz sezon çok titiz bir şekilde uyguladık ve 80’e yakın elemanımızla burada yoğun çalışan işletmelerden biriydik. Ama gerek elemanlarımız gerekse misafirlerimiz, alınan tüm pandemi kuralarına geçen yıldan dolayı çok tecrübeliyiz ve geçen yıl hamdolsun böyle bir olayla karşılaşmadık. Ancak bu sene mutasyonlu virüs iddiaları dolayısıyla daha da titiz davranmamız gerektiğini görüyoruz ve farkındayız. Bundan dolayı da bu açılışla birlikte daha titiz ve daha dikkatli olacağız. Bu şekilde iyi ya da kötü gidebildiğimiz yere gidene kadar, pandemi dönemi atlatıncaya kadar elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

KIYAR: ESNAF İÇİN ARTIK BIÇAK KEMİĞE DAYANMIŞTI

İşletmelerin kapalı olmasından dolayı esnafın zor günler yaşadığını belirten Qualista İşletme sahibi İsmail Kıyar da, “Esnaf için artık bıçak kemiğe dayanmıştı. 100 güne yakındır işletmeler kapalıydı ve mutlaka açılması gerekiyordu. Bizim gibi turistik işletmelerin 1 ya da 2 hafta sonra açılması belki Antalya için daha mantıklı olabilirdi diye düşünüyorum. Şu anda açılma sürecindeyiz eksizlerimizi tamamlayıp birkaç gün içerisinde faaliyete geçmeyi düşünüyoruz. İnşallah devletimizin uyguladığı kurallara hepimiz uyarız ve aşılama sürecinin hızlanmasıyla eski günlerimize döneriz” dedi.

Bu sene güzel bir turizm sezonu beklediklerini aktaran işletmeci Yasemin Beyler ise, “Busene en iyisini ve çok güzel bir turizm sezonu bekliyoruz. Hazırlıklarımıza yavaş yavaş devam ediyoruz. Biz 15 Martta açılmasını bekliyorduk, ancak erken açıldık ve hazırlıklarımızı tamamlayıp faaliyete geçeceğiz” diye konuştu.