SİYASET
Giriş Tarihi : 02-07-2020 14:01   Güncelleme : 02-07-2020 14:01

‘Yer konusu tartışılır’

Kemer Belediyesi'nin temmuz ayı meclis toplantısı, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu başkanlığında gerçekleştirildi.

‘Yer konusu tartışılır’

Kemer Belediyesi Şehit Ömer Halisdemir Meclis Toplantı Salonunda yapılan toplantıya, meclis üyesi Hakan Tuncer katılmadı. Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, toplantı öncesi meclis üyelerine gündeme dair konularla ilgili bilgiler verdi. Başkan Topaloğlu, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsü, Kemer Kaymakamı Murtaza Dayanç ve meclis üyeleriyle sıkı bir çalışmanın sonucu Kemer'den uzak tuttuklarını söyledi. Kemer turizm hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Topaloğlu, Kazakistan, Beyaz Rusya ve Ukrayna'dan uçakların bugün itibariyle inmeye başladığına değinerek, ilçedeki otellerin birçoğunun açıldığını ve sertifikalarını aldığını bildirdi.

Topaloğlu, Avrupa Birliği'nin (AB) ve Rusya'nın uçak seferlerini de başlatmasını beklediklerini aktararak, "Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Almanya'ya giderek bazı görüşmelerde bulunacak. Kemer olarak biz de bu görüşmelerden çok umutluyuz. İnşallah her şey istediğimiz gibi olur" dedi.

Sosyal medyada çok tartışılan Pegasus heykeli ile de açıklamalarda bulunan Topaloğlu, Pegasus'un tarihteki Kemer ile olan bağlantısının Çıralı olduğunu hatırlattı. Topaloğlu, heykelin konulduğu yerin başka bir yerde olabileceğini ifade ederek, "Yan taraftaki Atatürk Parkı'nda şantiye olacağı için oranın uygun olmayacağını düşündük. Buradaki çalışmalar tamamlandıktan sonra uygun bir yere taşıyacağız. Ayrıca çiçeklerle Kemer yazısı yazacağız ve ilçemize gelen misafirler için fotoğraf çektirme alanı oluşturacağız. Buradan sökülen ay ve yıldız aynı gün Çamyuva Mahallesi'ne dikilmiştir. Çamyuva da bizim mahallemiz. Bu ay ve yıldızı söküp, bir kenara atsaydık herkes haklıydı. Burada bizi vatan, bayrak ve Atatürk üzerinden eleştireceklerse biz bunu 27 yıl boyunca çocuklara okuttuk. Biz de böyle bir şey asla olmaz. Yer konusu tartışılır" diye konuştu.

Başkan Topaloğlu'nun konuşmasının ardından meclis gündem maddelerine geçildi.

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünün Görev ve Çalışma Yönetmeliğinde yapılacak değişikliğin görüşülmesi konusu oybirliğiyle kabul edildi.

Belediyede daha önce sözleşmeli olarak çalışan personelin işe başlatılması ve ücretinin belirlenmesi konusu ve 2020-2021 eğitim öğretim yılı içerisinde ilçe sınırlarında ortaöğretim kurumlarında eğitim gören öğrencilerin servis taşımacılığının yapılması ile ilgili İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile protokol imzalanması ve Belediye Başkanına yetki verilmesi konuları oybirliğiyle kabul edildi.

Toplantıda, bir önceki meclis toplantısında İmar Komisyonu'na sevk edilen konut alanlarında bazı sektörler için ticaret yapılması ile ilgili hazırlanan İmar Komisyonu raporunun görüşülmesi konusu, hukuki boyutuyla tekrardan görüşülmek üzere İmar Komisyonu'na sevk edildi.

Mülkiyeti belediyeye ait Yeni Mahalle'de bulunan saat kulesi içinde yer alan kafe ile Yeni Mahalle 38 ada 2 parsel üzerindeki hamamın 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 18. Maddesinin e fıkrası gereğince kira süresinin belirlenmesi konusu görüşüldü. Her iki konu da 10 yıl süreyle kira verilmesi oybirliğiyle kabul edildi.

Bir önceki meclis toplantısında Plan ve Bütçe Komisyonu'na sevk edilen, koronavirüs salgını nedeniyle esnafın mağdur olmaması adına kira alacaklarımız ile ecrimisil ödemeleri ve 2020 gelir tarifesinde yer alan katı atık ücretlerinin yeniden değerlendirilmesi için hazırlanan Plan ve Bütçe Komisyonu raporu görüşüldü.

Katı atık ücretlerinin yüzde 50 indirimle alınması oybirliğiyle kabul edilirken, belediyenin alacağı kiralarla ilgili de Resmi Gazete'de yayımlanan kanuna göre belediye alacakları ile ilgili mevzuat çerçevesinde gerekli çalışmalar yapılacağından dolayı meclisin oylamasına gerek duyulmadı.

Mülkiyeti belediyeye ait Göynük Mahallesi 1760 parselde yapılması düşünülen spor alanı ile ilgili hazırlanan İmar Komisyonu ile Plan ve Bütçe Komisyonu raporunun görüşülmesi oybirliğiyle kabul edildi.

Belediyeye greyder iş makinesi alımının yapılması için Fen İşleri Müdürlüğünden, Destek Hizmetleri Müdürlüğüne ödenek aktarılması konusunun oybirliğiyle kabul edildiği toplantıda, meclisin ağustos ayında tatil edilmesi de oybirliğiyle kabul edildi.

Çamyuva Mahallesi 149, 150 ve 151 parsel ortasında kalan arsanın çocuk parkı yapılması ve parka terör saldırısında 22 yaşında şehit edilen öğretmen Şenay Aybüke Yalçın'ın adının verilmesi önergesi oybirliğiyle kabul edildi.

(Haber Merkezi)