GÜNDEM
Giriş Tarihi : 11-07-2021 15:10   Güncelleme : 11-07-2021 15:10

Yeni’den tasarruf tedbirlerine, sert çıkış!

Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni, basın sektöründe son günlerin en güncel konusu, tasarruf tedbirleri genelgesi ve bu genelgedeki basınla ilgili tasarruf önlemleri hakkında konuştu. Yeni, “Bir gazetenin aboneliğini keserek buradan tasarruf yaparak hiçbir zaman ülkenin kasasına para dolduramazsınız. Buradan yapacağınız her tasarruf sizin kendi cebinizden gidecektir. Dolayısıyla Anadolu’nun biz milli iradesi olarak gördüğümüz medyayı, sıkboğaz etme, adeta yok etme girişimidir” dedi.

Yeni’den tasarruf tedbirlerine, sert çıkış!

Burdur Gazeteciler Cemiyeti Genel Kurulu’nda tasarruf tedbirleri genelgesi hakkında konuşan Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni, basınla ilgili alınan karara sert tepki gösterdi. Zor bir dönemden geçtiklerini belirten Yeni, “En son yapılan tasarruf genelgesi, medyayı sevmeyen, medyada ayrım yapmak isteyen, yerel gazetelerimizi yok etmek isteyenlere bu fırsat doğurmuştur. Çünkü gazetecilikten tasarruf olmaz. Gazetecilik son derece kutsal, son derece kamusal bir iştir. Habercilik böyledir. Bir gazetenin aboneliğini keserek buradan tasarruf yaparak hiçbir zaman ülkenin kasasına para dolduramazsınız. Zor bir dönemden geçiyoruz. En son yapılan tasarruf genelgesi, adeta sektörümüzün üzerine yıldırım düşmüş gibi çarpmıştır. Bunun sancılarını bir süre sonra anlayacağız. Şimdi işin sıcaklığıyla bunu anlamış değiliz. Ama bir süre sonra medyayı sevmeyen, medyada ayrım yapmak isteyen, yerel gazetelerimizi yok etmek isteyenlere bu fırsat doğurmuştur. Çünkü; gazetecilikten tasarruf olmaz. Gazetecilik son derece kutsal, son derece kamusal bir iştir. Habercilik böyledir. Bir gazetenin aboneliğini keserek buradan tasarruf yaparak hiçbir zaman ülkenin kasasına para dolduramazsınız. Buradan yapacağınız her tasarruf sizin kendi cebinizden gidecektir. Dolayısıyla Anadolu’nun biz milli iradesi olarak gördüğümüz medyayı, sıkboğaz etme, adeta yok etme girişimidir” dedi.

‘ARKASINDA BAŞKA ŞEY ARARIM’

“Bu kadar sert ilk defa konuşuyorum” diyen Yeni sözlerine şöyle devam etti:

“Bu kadar sert de ilk defa gözle görülür bir karar alınmıştır ve bu karar altı çizilerek alınmıştır. Bir tasarruf genelgesi yayınlarsınız o tasarruf genelgesinin içerisinde, eğer medyaya özel bir yer ayıyorsanız, bunun arkasında ben başka şey ararım. Onun için her kim bu konuda karar vermişse bu kararını gözden geçirmesini isterim. Güzel ilimiz Burdur’da belediye başkanlarımızdan, kamu kurumlarından, STK’lardan da bu karara uymamalarını istiyorum. Çünkü bu kararın uyulmayacak açık kapıları da var ama uymak isteyene de açık kapı var. O açıdan burada 3 tane gazetemiz, ilçelerdeki gazetelerimiz zaten zor yaşıyorlar. Dergilerimiz, radyolarımız, televizyonlarımız, internet sitelerimiz. Biz nasıl yaşatalım derken zaten pandemi’de siz bizi komaya soktunuz. Şimdi pandemi’de komaya sokulmuş bir medya sektörünü pandeminin hemen arkasından böyle bir genelgeyle doğru bir şey yapılmadı.”

‘FIRSATÇILARA FIRSAT TANIMAYALIM’

Genelgenin doğru bir karar olmadığına değinen Yeni, “Zor bir dönemden geçiyoruz, fırsatçılara fırsat tanımayalım. Onun için işte böyle zamanlarda böyle problemli sıkıntılı dönemlerimizde birlik ve beraberliğimizin önemi olacak. Bundan sonra bunu daha iyi fark edeceksiniz. Ne yaptığınızı, nasıl doğru bir şey yaptığınızı birlik olarak. Çünkü; fırsatçılık şudur, böyle zamanlarda ararlar gazeteleri belediyeler, kamu kurumları tasarruf genelgesi var abone olamayacağız, reklam veremeyeceğiz. O kadar çok tasarruf yapılacak kalem var ki belediyelerde, kamu kuruluşlarında bize gelene kadar yani inanılır gibi bir şey değil. Doğru bir karar olmadı. Çok üzgünüm bu konuda” diye konuştu.

(Haber Merkezi)