KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 19-12-2021 17:40   Güncelleme : 19-12-2021 17:40

Yazar Selim Han Yeniacun: Bizi biz yapan değerlerimize iyi sahip çıkmalıyız

Alanya ilçesinde “Ortadoğu’da Amerikan Misyonerlik Faaliyetleri ve Osmanlı İmparatorluğu” konulu söyleşi ile 3. Alanya Kitap Günleri'ne katılan araştırmacı-yazar Selim Han Yeniacun, “Bizi biz yapan değerlerimize iyi sahip çıkmalıyız. Misyonerlik faaliyetleri sadece dinle değil, eğitimle, iletişimle ve pek çok farklı şekilde yapılabilir” dedi.

Yazar Selim Han Yeniacun: Bizi biz yapan değerlerimize iyi sahip çıkmalıyız

Alanya’da düzenlenen 3. Alanya Kitap Günleri'nin konuğu araştırmacı-yazar Selim Han Yeniacun oldu. “Ortadoğu’da Amerikan Misyonerlik Faaliyetleri ve Osmanlı İmparatorluğu” konulu söyleşide 19. yüzyılda Osmanlı topraklarında gayrimüslimler ve Amerikalılar tarafından yürütülen misyonerlik faaliyetlerine değinen araştırmacı- yazar Yeniacun, “Osmanlı coğrafyasında önce dinle başlayan misyonerlik faaliyetleri, kolejler aracılığıyla devam etti. Misyonerlik daha sonra Amerika için politik bir unsur haline geldi. Cennetin krallığını oluşturmak, dünyayı değiştirmeye ilişkin çok ciddi gayretleri var. Bu gayretler Amerikan siyasetinin içine girdi. Bu işler zengin, nüfuslu ve eğitimli kesimler tarafından yürütülüyor” diye konuştu.

“LİBERAL EĞİTİM KOLEJLER VASITASIYLA ORTADOĞU’YA YAYILDI”

19. yüzyılda sömürgecilikle birlikte gelen kaynakların Amerika’yı zenginleştirdiğini söyleyen Yeniacun, misyonerliği yayacak liberal eğitimin kolejlerle birlikte Ortadoğu’ya yayıldığına vurgu yaptı. Dinle başlayan misyonerliğin artık farklı yollarla yayılmaya çalışıldığına dikkat çeken Yeniacun, “Eğitim dünyada en çok kullanılan yöntemlerden biri. Osmanlı’nın sonuna doğru çıkan ayaklanmaların önderlerinin Amerikan kolejlerinde okuyan, oralarda eğitim almış insanlar olduğu söylenir” şeklinde konuştu.

Söyleşinin sonunda araştırmacı-yazar Selim Han Yeniacun, okurları için bir de imza etkinliği düzenledi. (İHA)